Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Lubaczowa Wiesław Kapel nagrodzony za pielęgnowanie dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wiesław Kapel na uroczystości przyznania mu nagrody w Warszawie.
Wiesław Kapel na uroczystości przyznania mu nagrody w Warszawie. Gmina Lubaczów
Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel otrzymał nagrodę IPN „Semper Fidelis” za upowszechnianie dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej.

„Semper Fidelis” jest honorowym wyróżnieniem przyznawany osobom, organizacjom społecznym i instytucjom, które w aktywny sposób dbają o zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Nagrodę „Semper Fidelis" ustanowił w 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej. Wójt Lubaczowa znalazł się w gronie takich nagrodzonych osób, jak Alwida Bajor, pracująca na Litwie polska dziennikarka i harcmistrz Jarosław Górecki, wieloletni komendant obozów harcerskich na Wołyniu.

Lubaczów centrum kultury kresowej

Wiesław Kapel jest wójtem gminy Lubaczów od 2006 roku. Jest inicjatorem i organizatorem wielu przedsięwzięć, dzięki którym Lubaczów i okolice stały się centrum kultury kresowej. Mieszkańcy gminy angażują się w prace nad odkrywaniem i zabezpieczaniem śladów przeszłości. Zapomniane dziedzictwo udało się wypromować m.in. przez budowę Kresowej Osady w Baszni Dolnej, odzwierciedlającej wielokulturowość dawnych rubieży Rzeczypospolitej Polskiej, odbudowę tzw. „Pastorówki” w Podlesiu, dzwonnicy oraz zabytkowej plebanii w Baszni Dolnej czy rewitalizację stacji kolejowej w Baszni oraz linii kolejowej nr 101 na trasie Jarosław – Sokal.

Staraniem wójta na terenie powiatu umieszczono pomniki i tablice ku czci mieszkańców gminy Lubaczów, zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA podczas II wojny światowej.

Festiwal Dziedzictwa Kresów

Od 2008 r. organizowany jest w Lubaczowie i okolicach Festiwal Dziedzictwa Kresów, który trwa on miesiąc. Wiesław Kapel to inicjator licznych rekonstrukcji historycznych, koncertów, wystaw, konferencji oraz innych wydarzeń kulturalnych i naukowych. Zainspirował mieszkańców Lubaczowa do stworzenia Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”.

Odbudowa pomnika Jana III Sobieskiego w Niemirowie

Współtworzył takie projekty edukacyjne jak: „Kultura pamięci o dawnych Kresach”, „Kresowa OFFensywa kulturowa”, „Kresowa Niepodległa”, „Kresy w polskiej świadomości narodowej – dziedzictwo i współczesność”.

W trosce o zachowanie polskiego materialnego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie zorganizował odbudowę kościółka w Hruszowie, pomnika Jana III Sobieskiego w Niemirowie i renowację zabytkowych nagrobków na tamtejszym polskim cmentarzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24