Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójtowie Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego będą walczyć z Krosnem o teren byłego lotniska [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Nowi wójtowie Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego kwestionują ważność zakupu przez Krosno terenu dawnego lotniska Iwonicz, położonego w obszarze administracyjnym ich gmin. Wczoraj na konferencji prasowej oświadczyli, że nie uznają kompromisu, który w sprawie podziału tego terenu zawarli ich poprzednicy.

Miasto nabyło prawo wieczystego użytkowania ponad 140 ha pod koniec 2017 roku. Prezydent chce powiększyć Krosno o te tereny. Nie zgadzają się na to obecni wójtowie Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego, dla których zmiana granic Krosna oznacza uszczuplenie terytorialne ich gmin. Na wspólnej konferencji prasowej poinformowali o działaniach, jakie zamierzają podjąć.

- Dla nas, jako nowych wójtów stało się priorytetem zbadanie całej sytuacji związanej z wykupem naszych terenów - stwierdziła Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego.

Wójtowie przypomnieli, że w konsultacjach mieszkańcy zdecydowanie wypowiedzieli się przeciwko zmianie granic. - Rodzi się pytanie: dlaczego nasi poprzednicy zawarli porozumienie wbrew woli mieszkańców? - mówi Dorota Chilik.

Chodzi o kompromis z października ub. roku, który był wynikiem rozmów między prezydentem Krosna a ówczesnymi włodarzami Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego. Ustalono wówczas, że jeśli Krosno uzyska zgodę na powiększenie, to odsprzeda 18,5 ha gminie Krościenko Wyżne i 11 ha gm. Miejsce Piastowe.

Nowi wójtowie twierdzą, że porozumienia formalnie nie ma, nie znają jego treści, nie otrzymali dokumentów w tej sprawie.

Wójtowie mają też zastrzeżenia co samej transakcji, na mocy której Krosno stało się wieczystym użytkownikiem gruntów Skarbu Państwa, leżących w granicach administracyjnych ich gmin. Miasto za 14 mln zł odkupiło to prawo od banku, który dysponował nieruchomością.

- Gminom nie dano możliwości skorzystania z pierwokupu - mówi Mariusz Ślusarczyk, radca prawy reprezentujący oba samorządy. - Wątpliwości budzi też brak zgody Skarbu Państwa, taką zgodę bank powinien uzyskać przez zawarciem umowy sprzedaży - dodaje.

- My chcemy, żeby te tereny służyły naszym mieszkańcom - mówi Mateusz Liput, wójt Krościenka Wyżnego.

Wójtowie nie odżegnują się od rozmów z prezydentem miasta. Ale najpierw chcą mieć opinię prawną zleconą zewnętrznej firmie i poznać zdanie mieszkańców podczas kolejnych konsultacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24