Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół motoryzacji

BARTOSZ GUBERNAT
kom. Waldemar Pieniowski
kom. Waldemar Pieniowski TADEUSZ. POŹNIAK
Na liczne pytania Czytelników odpowiadał kom. Waldemar Pieniowski Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie. Oto niektóre pytania i odpowiedzi:

- Jeżdżę głównie po mieście, w warunkach gdzie nie da się rozwinąć dużej prędkości. Czy mimo tego muszę zapinać pasy bezpieczeństwa?

- Używanie pasów bezpieczeństwa dotyczy wszystkich osób jeżdżących samochodami. Tylko orzeczenie lekarskie stwierdzające fakt, że ze względów zdrowotnych, dana osoba nie może ich używać jest dokumentem zwalniającym z takiego obowiązku.

- Czy wszystkie dzieci mogą jeździć na przednim siedzeniu samochodu?

- Dzieci poniżej 12 lat można przewozić wyłącznie w fotelikach ochronnych. Jeżeli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzna dla pasażera, nie można przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy. Zabrania się również stosowania na przednim siedzeniu innych niż foteliki urządzeń ochronnych. Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Nawet w przypadku, gdy pojazd nie ma pasów bezpieczeństwa.

- Jakie przywileje maja według nowych przepisów osoby niepełnosprawne?

- Do lipca 2002 roku takie osoby mogły korzystać ze specjalnych legitymacji, które umieszczone za szyba pojazdu spełniały rolę karty parkingowej. Nowe zasady uprawniające do korzystania z ulg wprowadzają konieczność posiadania karty parkingowej, która powinna znajdować się za przednia szybą samochodu. Należy pamiętać, aby umieścić ją w miejscu umożliwiającym jej odczytanie. W myśl nowych przepisów, taka kartę honoruje się jedynie dla tych osób niepełnosprawnych kierujących pojazdem, ewentualnie przewożonych nim, które maja obniżoną sprawność ruchową. Taki dokument na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej może wydać tylko starosta. Takie legitymacje są honorowane także za granicą. Wówczas o rodzaju uprawnień decydują przepisy danego państwa.

- Od pewnego czasu dzieci dowożą do szkół "gimbusy". Czy takie samochody muszą być w specjalny sposób oznakowane?

- Dzieci powinny być dowożone do szkoły specjalnymi autobusami - "gimbusami", albo innymi pojazdami, na których zostanie umieszczona tabliczka z symbolem "dzieci". Autobus szkolny, to autobus koloru pomarańczowego. Ma on specjalne oznakowanie, z tyłu i z przodu prostokątne białe tablice z napisem "autobus szkolny". Jeżeli nie przewozi dzieci, tablice powinny być zasłonięte lub zdjęte. Podczas postoju takiego pojazdu z włączonymi światłami awaryjnymi kierowcy innych samochodów muszą uważać w czasie mijania go, bo oznacza to, że wsiadają lub wysiadają z niego dzieci. Charakterystycznym znakiem jest także żółta tablica ze znakiem stop z tyłu pojazdu. Kiedy kierowca autobusu szkolnego sygnalizuje włączenie się do ruchu inne pojazdy muszą go przepuścić.

- Zbliżają się wakacje, coraz więcej dzieci będzie chodzić po ulicach poza granicami miasta. Jak należy prawidłowo poruszać się, gdy obok jezdni nie ma chodnika?

- Jeżeli nie ma chodnika, ani pobocza pieszy powinien poruszać się lewą stroną drogi, tuż przy jej bocznej krawędzi. Piesi chodzący jezdnią musza iść jeden za drugim. Tylko w warunkach dobrej widoczności dwie osoby mogą iść obok siebie. Nieco inne zasady obowiązują pieszych poruszających się w kolumnie. Tak grupa osób, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat może poruszać się tylko prawą strona jezdni. Długość kolumny nie może przekraczać 50m, a odległość między kolumnami musi wynosić co najmniej 100 m. W warunkach niedostatecznej widoczności pierwsza i ostania osoba w grupie powinna mieć włączona latarkę widoczną z 150 m.

- Chcę kupić samochód z "kratką" i uwolnić się od niej. Co muszę zrobić?

- Samochód osobowy zarejestrowany jako ciężarowy jest wyposażony w odpowiednie urządzenia (np. kratka). Najczęściej ograniczona jest w nim ilość przewożonych osób. Aby zmienić go na osobowy trzeba zwrócić się do rzeczoznawcy, który wyda odpowiednie zaświadczenie. Wymaga to odnotowania zmian konstrukcyjnych, jakie trzeba wprowadzić w samochodzie, aby zmienić jego przeznaczenie.

- Zrobiło się ciepło i młodzież jeździ na rowerach. Przejeżdżają przez przejścia, potrącają na chodnikach ludzi starszych. Dlaczego policja to ignoruje?

- To nie ignorowanie z naszej strony. Reagujemy bezwzględnie wobec cyklistów stwarzających zagrożenie. Zachowanie rowerzystów niejednokrotnie wynika z nieznajomości przepisów. Przypominam - rowerzyści tylko wyjątkowo mogą skorzystać z chodnika, tylko wtedy, gdy przebiega on wzdłuż jezdni, na której dozwolona prędkość dla pojazdów przekracza 50 km/h, minimalna szerokość chodnika to 2 m. Rowerzysta powinien jechać po chodniku powoli, zachowywać szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, czyli usuwać się z ich drogi zapewniając im swobodę korzystania z chodnika.

- Kiedyś na Armii Krajowej w Rzeszowie było ograniczenie prędkości do 80, a teraz jest 50. Dlaczego?

- Wynika to z przepisów dotyczących dopuszczalnych prędkości. W obszarze zabudowanym w godz. 5 - 23 obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, a w godz. 23 - 5 60 km/h. Poza tym, do niedawna ta ulica była obwodnicą miasta. Z czasem wzdłuż niej przybyło wiele wjazdów do posesji. To samoczynnie wymusiło zmianę oznakowania.

- Okazjonalnie przewożę samochodem 10-letnią wnuczkę. Jest niska, ma 140 cm wzrostu. Czy musi jeździć w foteliku?

- Tak. Przepisy mówią, że dziecko do 12 lat i do 150 cm wzrostu musi być przewożone w urządzeniu zabezpieczającym (platforma, podwyższenie, fotelik).

- Mieszkam w Sędziszowie, gdzie ludzie nagminnie łamią przepisy. Nie używają pasów bezpieczeństwa, rozmawiają w czasie jazdy przez telefony komórkowe, parkują w niedozwolonych miejscach. Wydaje się, że policja nie nadąża z ich łapaniem.

- Te wykroczenia popełniane są codziennie przez wielu kierowców. Bardzo wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, do jakich mogą doprowadzić. Wynika to również z kultury jazdy. Ci, którzy nie przestrzegają tych przepisów narażają się nie tylko na kary finansowe, ale także niejednokrotnie na utratę zdrowia a nawet życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24