MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolnoć Tomku w swoim domku. Czy urzędnicy mogą zakazać wycinki drzew na terenie prywatnym?

Kinga Dereniowska
Za wycinkę drzewa bez zezwolenia grożą kary
Za wycinkę drzewa bez zezwolenia grożą kary Krzysztof Kapica
Po publikacji na temat wycinki drzew na ul. Zygmuntowskiej otrzymaliśmy list od Czytelnika: - Czy rzeczywiście urzędnicy nie mogą nic zrobić, aby zapobiec usuwaniu drzew z terenów prywatnych? - pytał pan Czesław. Są przypadki, kiedy mogą tej wycinki zakazać.

Przypomnijmy. W lipcu pod topór poszły piękne drzewa, które rosły na terenie prywatnym, obok parkingu na ul. Zygmuntowskiej w Rzeszowie. Ich zniknięcie zbulwersowało wielu rzeszowian. Pytali, czy wszystko odbyło się legalnie. Jak przekazał wówczas Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, właściciel działki poinformował o wszystkim urzędników.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie wycinki drzew na prywatnym terenie przy ul. Zygmuntowskiej wystosowane przez prywatną osobę – zaznacza. Nie podano powodu wycięcia drzew. W tym przypadku urzędnicy nie mogli nic zrobić, aby uratować drzewa.

- Niestety, polskie prawo jest takie, że w tym przypadku nie mogliśmy zrobić nic innego tylko wydać zezwolenie na wycinkę tych drzew. Zaznaczam, że zrobiliśmy to z ciężkim sercem, ponieważ szkoda nam każdego drzewa, także tego na prywatnym terenie. Aby tego uniknąć wymagane są zmiany na szczeblu centralnym – rozkładał ręce Artur Gernand.

Tłumaczenie nie przekonało naszego Czytelnika, pana Czesława. - Na pewno władze samorządowe nie mogą w takiej sytuacji nic zrobić? Poprzednimi czasy podobnie mówiono o prawie deweloperów do budowania gdzie i jak chcą - oburza się mężczyzna.

Kiedy wyciąć nie można?

Są przypadki, kiedy organ wydający zezwolenie na usunięcie drzew i krzewów, czyli wójt burmistrz lub prezydent, może wnieść sprzeciw do zamiaru usunięcia drzewa złożonego przez osobę fizyczną w przypadku gdy:

- Drzewo rośnie na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, lub na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz na obszarze objętym formami ochrony przyrody, m.in. Natura 2000

- wymienia Artur Gernand.

Sprzeciw możliwy jest także w okresie lęgowym większości gatunków ptaków, czyli w okresie od 1 marca do 15 października, jeśli w konarach drzew mają np. swoje gniazda.

Usuwanie drzew na posesji. Kiedy trzeba pozwolenie?

Nie zawsze o wycince trzeba jednak informować urzędników i prosić ich o zezwolenie. Jeśli drzewo ma wysokości 130 cm, obwód pnia mniejszy niż 100 cm, zgoda nie będzie konieczna. Gdy drzewo jest złamane i stwarza niebezpieczeństwo wtedy również.

Natomiast nielegalna wycinka skutkuje karą. Ta ustalana jest indywidualnie na podstawie liczby drzew oraz ich rozmiarów. Stanowi dwukrotność opłaty wycinki. Ich wysokości natomiast różnią się w zależności od gatunku. Taką karę nakłada wójt, burmistrz lub prezydent w zależności, gdzie zostało wycięte drzewo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24