Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze będą zbierać na podkarpackich cmentarzach datki na pomoc bezdomnym i odnowę zabytkowych nagrobków

Beata Terczyńska, KOCh, ram
Osoby, które nie mogą osobiście wrzucić datków do puszek, mogą wesprzeć akcje, przelewając pieniądze na konta stowarzyszeń.
Osoby, które nie mogą osobiście wrzucić datków do puszek, mogą wesprzeć akcje, przelewając pieniądze na konta stowarzyszeń. Klaudia Oronowicz-Chudzik
Tysiące wolontariuszy z puszkami będą kwestować na wielu cmentarzach w regionie. Datki przeznaczone zostaną dla najbiedniejszym i na odnowę zabytków.

Na 42 cmentarzach w Rzeszowie i okolicy, m.in. w Lubeni, Mogielnicy, Rudnej, Bratkowicach, Budach Głogowskich, Chmielniku, Strzyżowie, Sędziszowie, Ropczycach, Tyczynie 1 listopada (od godz. 7 do 18) prowadzona będzie kwesta albertyńska.

- Z puszkami stanie 1500 wolontariuszy ze stu szkół. To głównie młodzież ze Szkolnych Kół Caritas i wolontariackich, harcerze - mówi Mariusz Zacios, koordynator wolontariatu w Rzeszowskim Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta. - Kwestować będą też przedstawiciele urzędów: marszałkowskiego, wojewódzkiego i miasta oraz podopieczni schroniska.

Na 6 cmentarzach kwestujący pojawili się już w niedzielę. W minionym roku uzbierano 154 tys. zł. Pieniądze z tegorocznej zbiórki przeznaczone będą na pomoc bezdomnym, samotnym, ubogim, potrzebującym.

Z ubiegłorocznej kwesty i za wpłacone datki udało się odnowić trzy zabytkowe nagrobki na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Pilnej odnowy wymaga jeszcze wiele pomników zniszczonych przez ząb czasu. 31 października będzie kwesta tylko na Starym Cmentarzu, natomiast 1 listopada na cmentarzach: przy Targowej, Pobitno i Wilkowyja. Od godz. 10 do zmroku. Stary Cmentarz to zapis historii miasta z lat 1788 - 1909. Miejsce wiecznego spoczynku ok. 40 tys. mieszkańców. Pochowani są tu m.in. doktor Jan Towarnicki, nauczyciel Jacenty Gałęzowski, katecheta gimnazjalny Feliks Dymnicki, adwokaci Henryk Hanasiewicz. To galeria rzeźb pod gołym niebem. Znajdziemy cenne rzeźby m.in. Antona i Johanna Schimserów ze Lwowa.

W Łańcucie 1 listopada (od 8 do 17) miasto razem ze stowarzyszeniem Strzelec będzie kwestować na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

W Jaśle 1 listopada kontynuowana będzie XIV kwesta na renowację zabytków cmentarza. Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej, który przy wsparciu Urzędu Miasta jest jej organizatorem, zaplanował zbiórkę na restaurację pomnika nagrobnego Matyldy z Dzwonkowskich Baczakiewicz (z lat 70. XIX w.)

W Jarosławiu 1 listopada organizowana jest 30. jubileuszowa kwesta na rzecz ratowania zabytków cmentarzy. Przed Starym Cmentarzem można obejrzeć wystawę dokumentującą zakres prac konserwatorskich na jarosławskich nekropoliach i cmentarzu w Jaworowie w Ukrainie. Jarosławski Stary Cmentarz to jedna z najstarszych nekropolii w Europie. Został założony w 1784 r. na podstawie dekretu wydanego przez cesarza Józefa II. Niestety, nie zachowały się mogiły z jej wczesnego okresu. Najstarsze pochodzą z pierwszej połowy XIX w.

W Przemyślu do 1 listopada potrwa kwesta na ratowanie zabytków cmentarzy. Wezmą w niej udział m.in. prezydenci, posłowie, radni, artyści, harcerze i dziennikarze.

1 listopada u bram cmentarzy w Tarnobrzegu będzie można spotkać kwestarzy zbierających pieniądze na rzecz najstarszej nekropolii, XVIII-wiecznego cmentarza „na Piaskach” w Miechocinie. W Rudniku nad Sanem od 8 na cmentarzu parafialnym rozpocznie się kwesta „Ratujmy zabytkowe groby”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24