Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpływ wiatraków na środowisko i człowieka. Jest więcej korzyści niż szkód

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Stado szpaków na turbinami wiatrowymi w Hnatowicach koło Przemyśla.
Stado szpaków na turbinami wiatrowymi w Hnatowicach koło Przemyśla. Archiwum Norberta Ziętala
Farmy wiatrowe oddziaływają na środowisko naturalne, w tym zwierzęta i człowieka, pozytywnie i negatywnie.

Przewaga leży po stronie pozytywów. Do nich należy zaliczyć obniżenie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz eliminację toksycznych odpadów. Wiatraki mają niższy ślad węglowy (suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez produkt) w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii i możliwą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Energetyka wiatrowa cechuje się wyjątkowo korzystnym bilansem energetycznym i węglowym w swoim cyklu życiowym.

Sama eksploatacja nie powoduje zanieczyszczeń. Ze względu na niewielkie rozmiary farm wiatrowych budowanych w Polsce, nie mają one także wpływu na ptaki.

Szeroko dyskutowanym tematem są infradźwięki. Badanie prowadzone w 2020 roku na zlecenie rządu Finlandii wykazały, że infradźwięki z elektrowni wiatrowych nie mają wpływu na zdrowie i samopoczucie ludzi mieszkających w ich pobliżu. Badania przeprowadzono wśród mieszkańców miejscowości Santavuori i Kopsa sąsiadujących z farmami wiatrowymi. Pierwsza składa się z 17 turbin o mocy 3,3 MW, druga z 13 turbin o mocy 3,3 MW.

Cykl życia turbiny trwa ok. 20 lat. Ok. 80 do 90 proc. jej elementów nadaje się do powtórnego przetworzenia. Problemem są "śmigła", czyli łopaty wirnika. Wykonane są z polimerów zbrojonych włóknami (FRP), najczęściej szklanymi, węglowymi, aramidowymi i bazaltowymi. Te zużyte obecnie są tylko składowane. Trwają próby ich powtórnego wykorzystanie np. przy produkcji ławek. Obiecujące są badania naukowców Politechniki Gdańskiej, którzy pracują nad wykorzystaniem sproszkowanych łopat do produkcji betonu.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24