Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzuć datki do puszek wolontariuszy. Pomożesz ubogim oraz w ratowaniu zabytkowych nagrobków

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Dzięki hojności darczyńców Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem im. Włodzimierza Kozło w Rzeszowie odnowiło dwa zabytkowe pomniki na nekropolii będącej zapisem historii miasta z lat ok. 1788 -1909. Datki z tegorocznej kwesty posłużą na ratowanie kolejnych nagrobków mistrzów kamieniarstwa.

Przed rokiem cmentarze były zamknięte, a kwesty prowadzono online.

- To się zupełnie nie sprawdziło. Może kilkaset złotych wpłynęło na konto - mówi Wiktoria Helwin, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie. - Mam nadzieję, że podczas tegorocznej, tradycyjnej już zbiórki uda się zebrać większą kwotę na odnowę pomników. Kwesta będzie 31 października tylko na Starym Cmentarzu, natomiast 1 listopada na Starym Cmentarzu oraz Pobito. Od godz. 10 aż do zmroku.

Z puszkami staną członkowie stowarzyszenia, zaprzyjaźnieni kwestarze, którzy od lat pomagają, w tym dziennikarze. Wiktoria Helwin mówi, że i tak udało się im odnowić dwa nagrobki. Pierwszy - Aleksandra Tarłowskiego. Urodzony w Staszowie, gdzie ojciec był rejentem dóbr Artura i Alfreda Potockich, w 1830 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Tam zastał go wybuch powstania. Porzucił zatem naukę, bo „gdy Ojczyzna woła gasną wszystkie inne względy”. Brał udział w bitwie pod Grochowem, walczył w Legii Nadwiślańskiej. Był długoletnim generalnym kontrolerem dóbr hrabiego Potockiego w Łańcucie.

- Znakomity w zawodzie urzędnik, ceniony za prawość charakteru, sumienność i gorliwość - pisze w opracowaniu Wiktoria Helwin. - W 1873 r., dotknięty atakiem apopleksji, wycofał się ze służby. Po 10 latach zmarł.

Jego pomnik został zniszczony przez spadający konar podczas wichury.

- Sporo było przy nim pracy - mówi. - Uzupełniliśmy ubytki w wapieniu, zrekonstruowaliśmy cały krzyż, poprawiliśmy przy okazji napisy, by były czytelniejsze.

Drugi ocalony przed zębem czasu to wykonany z piaskowca nagrobek o. Mikołaja Kaczorowskiego, żołnierza z 1863 r. Zaciągnął się on do szeregów powstańczych jako 18-letni gimnazjalista. Został ciężko ranny w walkach pod Radziwiłłowem. W 1865 r. wstąpił do zakonu oo. Bernardynów. Jako duszpasterz pracował w wielu parafiach. W Rzeszowie był jedynym katechetą dla uczniów szkół ludowych i terminującej u rzemieślników młodzieży. Zmarł w 1927 r. Trumna z jego ciałem na miejsce wiecznego spoczynku wieziona była na lawecie armatniej.

Rekonstrukcja obu pomników kosztowała 18 tys. zł. Jakie jeszcze wymagają pilnej naprawy, komisja oceni w listopadzie.

- Chciałabym, aby wystarczyło funduszy na odnowę nagrobka Edwarda Wolfa, zacnego człowieka, który miał wielkie zasługi dla niepodległości Polski. Pomnik znajduje się na cmentarzu Pobitno.

Kwesta na rzecz ubogich

Ok. 1-1,2 tys. wolontariuszy Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie kwestować będzie 31 października na cmentarzach: Pobitno i Wilkowyja w Rzeszowie i w miejscowościach Ropczyce, Boguchwała, Jasło, Krasne, Świlczy (od 8 do ok. 18), a 1 listopada na 38 nekropoliach w Rzeszowie i okolicy (8-ok.18, na mniejszych krócej). Zebrane datki przeznaczone będą na bieżącą działalność schronisk, kuchni i Centrum Integracji Społecznej. Będzie też kwesta online na pomagaj.pl.

Ubiegłoroczna zdalna przyniosła ok. 41,7 tys. zł. Też dużo mniej niż tradycyjna, kiedy zbierano ok. 160 tys.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24