Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSIiZ w Rzeszowie wprowadza plan bezwzględnej równości kobiet i mężczyzn

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Fot. WSIiZ
Włączenie problematyki równości płci do badań i dydaktyki, zapewnienie zrównoważonej reprezentacji płci w kadrze zarządzającej uczelni, zapobieganie i zwalczanie dyskryminacji ze względu na płeć – to strategiczne cele wprowadzanego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Planu Równości Płci.

W 13-stonicowym dokumencie Gender Equality Plan autorzy powołują się na zapisy Traktatu o Unii Europejskiej i przypominają, że równość kobiet i mężczyzn stanowi, obok pluralizmu, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości i solidarności, jedną z głównych wartości wspólnych Państwom Członkowskim Unii Europejskiej. Podkreślają też, że również w Konstytucji RP kobiecie i mężczyźnie gwarantuje się równe prawa. Na takich podstawach powstał uczelniany Plan Równości Płci, który ma na celu stworzenie przestrzeni bezpieczeństwa i równości sprzyjających harmonijnemu rozwojowi wszystkich członków i członkiń społeczności akademickiej, którą tworzą pracownicy i pracowniczki badawczo-dydaktyczne, wykładowcy i wykładowczynie, pracownicy i pracowniczki administracyjne oraz studenci i studentki. Realizacja zapisów Planu ma przebiegać w latach 2022 – 2025 i uzupełniać już od kilku lat funkcjonującą w uczelni politykę antydyskryminacyjną, antyprzemocową i antymobbingową. W praktyce zasady określone w Planie są od dawna stosowane.

- Praktyczny obraz równości płci w naszej uczelni wygląda bardzo dobrze – zapewnia Prorektorka WSIiZ ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ. - Kobiety są Prorektorkami i Dziekankami. Zarządzanie z poziomu średniego szczebla, tak w obszarze dydaktyczno-naukowym, jak i w obszarze administracyjnym jest wręcz zdominowany przez kobiety. To jednak nie znaczy, że nie mamy już nic do zrobienia. Zmiany świadomościowe i mentalnościowe są właściwie niekończącym się procesem. Budowanie kultury równościowej jest zresztą szczególnym wyzwaniem dla naszej wielokulturowej uczelni, która musi łączyć zasadę poszanowania różnic z promocją równości płci.

Z końcem ub. r. 2021 r. kobiety stanowiły w uczelni 58,35 proc. ogólnej liczby pracowników. Panie stanowiły też 50,40 proc. kadry badawczo - dydaktycznej, ale w grupie pracowników badawczych – tylko 14,28 proc. Najwięcej kobiet na stanowiskach badawczo-dydaktycznych zatrudnionych jest w Kolegium Medycznym, najmniej – w Kolegium Informatyki Stosowanej. W grupie profesorów uczelni (stopień dr hab.) kobiety stanowią jedynie 20 proc., ale ani jednej kobiety nie ma wśród tzw. profesorów belwederskich zatrudnionych na uczelni. Na koniec 2021 r. w Kolegium Rektorskim zasiadała jedna kobieta, ale już w maju 2022 r. trzyosobowe Kolegium reprezentowały dwie kobiety. Stanowiska Dziekanów Kolegiów w połowie obsadzone są przez panie.

Uczelniany Plan Równości Płci formułuje strategiczne cele tej operacji:

  • włączenie problematyki równości płci do badań i dydaktyki
  • zapewnienie zrównoważonej reprezentacji płci w kadrze zarządzającej uczelni oraz innych zespołach i grupach decyzyjnych i roboczych
  • ułatwianie godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym
  • zapobieganie i zwalczanie dyskryminacji ze względu na płeć.

Cele korespondują z zapisami Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030, który zobowiązuje m. in. do wspierania wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy i promowanie kobiet na stanowiskach kierowniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto