Wsparcie na rozwój małych gospodarstw, kwota robi wrażenie. Termin naboru znów przesunięty! Kiedy będzie można składać wnioski?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jakie warunki musi spełnić posiadacz małego gospodarstwa, aby otrzymać dopłatę?
Jakie warunki musi spełnić posiadacz małego gospodarstwa, aby otrzymać dopłatę? pixabay.com/thophilong
W Polsce wciąż funkcjonuje wiele małych gospodarstw. Program wsparcia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pozwala otworzyć się na rynek i zyskać więcej na produkcji rolnej. Co roku ta forma wsparcia cieszy się zainteresowaniem przedstawicieli wsi. Pula środków jest spora, a na prośbę branży, termin naboru znów został przesunięty. Kiedy ruszy składanie wniosków i jakie trzeba spełnić warunki?

Spis treści

Rozwój małych gospodarstw to jedna z inwestycji rządowych, wspomagających rolników. Co ważne, w ramach WPR 2023-2027 można tylko raz ubiegać się o dotację w tym zakresie. Zmieniają się również zasady przyznawania wsparcia.

Więcej pieniędzy na małe gospodarstwa

W nowej WPR maksymalna wysokość wsparcia na rozwój gospodarstw może wynieść nawet 120 tys. złotych. Otrzymają je projekty związane z rolniczym handlem detalicznym, sprzedażą bezpośrednią lub krótkim łańcuchem dostaw. Premia może być przeznaczona na produkcję ekologiczną lub produkcję metodami innymi niż ekologiczne. Pozostali wnioskodawcy mogą uzyskać pomoc w wysokości 100 tys. złotych.

Zmiana jest istotna, w ubiegłej turze stawka wynosiła 60 tys. złotych, gdzie wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie przekraczała 13 tys. euro.

Do kogo skierowana jest pomoc?

Jak wymienia dokładnie resort rolnictwa, pomoc przyznaje się na operację zapewniającą zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa w wyniku jego restrukturyzacji w obszarze:

  • produkcji rolnej lub produkcji rolnej i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie metodami innymi niż ekologiczne,
  • produkcji ekologicznej lub produkcji ekologicznej i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi,
  • rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności (tylko produktów rolnych) na rynek w ramach KŁD (RHD, sprzedaży bezpośredniej lub dostaw bezpośrednich).

Restrukturyzacja może objąć m.in. poprawę jakości produkcji, zmianę jej profilu i wprowadzenie nowego produktu na rynek. Działania, jakie według wytycznych, może podjąć beneficjent, to inwestycje budowlane, wyposażenie, zakup maszyn i urządzeń oraz wartości niematerialne i prawne. Pomoc nie obejmie zaś środków transportu, z wyłączeniem pojazdów użytych do produkcji rolnej oraz inwestycji związanych z nieruchomością, ale położonych na gruntach innych niż te stanowiące własność lub współwłasność.

Wsparcie nie będzie przyznawane również na:

  • produkcję zwierząt futerkowych,
  • plantację roślin wieloletnich na cele energetyczne,
  • hodowlę zwierząt laboratoryjnych,
  • sprzęt pszczelarski,
  • działalność w celach naukowo-badawczych.

Zmiany w dopłatach na rozwój małych gospodarstw

Zwiększenie stawki to nie jedyna zmiana w naborze. Próg wielkości ekonomicznej zostanie podniesiony do 25 tys. euro, co zwiększy szanse wielu gospodarstw na udział. Kryterium, które będzie potwierdzało prowadzenie działalności rolniczej, to np. faktura, opiewająca na przychód na minimum 5 tys. złotych.

Według wytycznych ministerialnych do projektu, pomoc otrzyma rolnik, który w roku wyjściowym ma gospodarstwo o powierzchni UR nie większej niż 300 ha i jest ono wielkości poniżej wspomnianej wcześniej wielkości ekonomicznej (25 tys. euro).

Rolnik, który ubiega się o premię, do wniosku dołącza biznesplan, którego realizacja musi nastąpić w ciągu trzech lat. Dokument musi zawierać opis obecnej sytuacji gospodarstwa, a także plany na jego rozwój, w tym prognozę sprzedaży.

Jak zwiększyć szanse na otrzymanie premii na rozwój gospodarstwa?

Jeśli rolnik zadeklaruje uczestnictwo w szkoleniach, bycie członkiem grupy producenckiej, ma grunty ONW, może zwiększyć szanse w finalnej punktacji. W sytuacji, gdy wnioskodawcy uzyskają taką samą liczbę punktów, pierwszeństwo mają kobiety.

Płatności w ramach rozwoju małych gospodarstw. Dwie tury

Pomoc ma formę płatności ryczałtowej w dwóch ratach, pierwsza wynosi 80 proc. kwoty przyznanej pomocy, kolejna to 20 procent. Warunkiem wypłaty pierwszej tury jest m.in. rozpoczęcie realizacji biznesplanu, prowadzenie ewidencji, w drugim przypadku istotne są efekty, czyli m.in. realizacja zaplanowanych inwestycji oraz osiągnięcie wzrostu wartości sprzedaży produktów. Nie bez znaczenia jest uczestnictwo w szkoleniach i systemach jakości, jeśli było to podjęte w zobowiązaniu. Zdarza się jednak, że warunki wypłaty, zwłaszcza drugiej raty, nie są spełnione.

Jeżeli operacja została zrealizowana prawidłowo, a warunek wzrostu wartości sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie nie został osiągnięty ze względu na czynniki zewnętrzne, których negatywnego wpływu na przychody gospodarstwa rolnik nie miał możliwości złagodzić, pomoc nie będzie podlegała zwrotowi.

Kiedy ruszy nabór?

Wniosek o wypłatę I raty beneficjent składa nie później niż 6 miesięcy od zawarcia umowy o przyznaniu pomocy. Z kolei wniosek o wypłatę II raty beneficjent składa po zrealizowaniu operacji, w pierwszym kwartale po roku docelowym.

Pierwotnie nabór miał być przeprowadzony w sierpniu, termin zmieniono na początek, a następnie na połowę września. Tu jednak znów zaszły zmiany, nabór przesunięto na koniec miesiąca. Według nowego harmonogramu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie się on 28 września i potrwa do 27 października 2023 r.

To odpowiedź m.in. na prośby doradców rolniczych, którzy obecnie pomagają beneficjentom przy innych naborach, chociażby premii dla młodego rolnika.

Źródła: ARiMR, MRiRW

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie