WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Innowacyjne metody kształcenia młodzieży

Artykuł sponsorowany
WSPiA wprowadziła nowoczesne sposoby prowadzenia zajęć
WSPiA wprowadziła nowoczesne sposoby prowadzenia zajęć archiwum wspia
Udostępnij:
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa chcąc kształcić na najwyższym poziomie, nieustannie zmienia sposoby nauczania, wprowadzając innowacyjne rozwiązania edukacyjne.

Wychodzą one naprzeciw potrzebom współczesnej młodzieży nastawionej na naukę w ciekawy i atrakcyjny sposób, pozwalający „dotknąć” zdobywanej wiedzy. Dlatego uczelnia wprowadziła nowoczesne - dające zdecydowanie lepsze efekty - sposoby prowadzenia zajęć przy użyciu m.in. tablic interaktywnych, symulowanych rozpraw sądowych i oględzin miejsca zdarzenia, rozwiązywania kazusów i problemów, gier i symulatorów biznesowych, prawniczych i administracyjnych oraz zajęć z praktykami.

WSPiA wprowadziła także innowacyjne zarządzanie procesem dydaktycznym, kładąc mocny nacisk na studiowanie rzeczywistych problemów i naukę ich rozwiązywania. Zmieniła więc plany studiów, zwiększając liczbę zajęć praktycznych - ćwiczeń, warsztatów i pracowni praktycznych. Uczelnia stworzyła i wdrożyła innowacyjną koncepcję nauczania nazwaną „EDR-SBS”. Jest to rewolucyjna zmiana w dydaktyce, która w miejsce tradycyjnego zdawania egzaminów wprowadza nowatorski system nauczania w oparciu o „Edukator” oraz nowatorski sposób zaliczania przedmiotów „SBS”. Program „EDR-SBS” ma zachęcić studentów do systematycznej nauki i codziennej pracy.

Student sam decyduje

„Edukator” to asystent studenta on-line, w którym znaleźć można wszystkie materiały potrzebne do nauki i zaliczenia danego przedmiotu. Z kolei „SBS” to zaliczanie przedmiotów przez cały semestr. Każdy przedmiot podzielony jest na „tematy”, które odzwierciedlają zakres wiedzy przekazywanej przez wykładowcę. Zbierając punkty, student sam decyduje, na jaką ocenę chce zapracować. - Takie metody kształcenia sprawiają, że studenci WSPiA po ukończeniu studiów są wyposażeni nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale także w tak bardzo potrzebną na współczesnym rynku pracy wiedzę praktyczną - tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. - Potrzebę zmiany sposobu dotarcia do współczesnej młodzieży zauważyliśmy już wiele lat temu. Wyznaczony przez nas kierunek potwierdzają prowadzone na całym świecie badania.

Rektor dodaje, że według naukowców mózgi uczniów i studentów stają się coraz bardziej „cyfrowe” i nastawione na inne sposoby przekazu informacji. - Coraz mniej interesują ich wykłady teoretyczne. Zdecydowanie więcej zyskują podczas zajęć praktycznych z wykorzystaniem kazusów, gier, symulacji czy interaktywnych form edukacji pozwalających „dotknąć” danej tematyki - zaznacza.

Zaproponowane przez WSPiA innowacyjne metody kształcenia wielokrotnie docenione zostały przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie uczelnia realizuje ponad 15 unijnych i własnych projektów edukacyjnych skierowanych do studentów i młodzieży szkolnej. Wszystkie zakładają naukę z wykorzystaniem innowacyjnych metod kształcenia pozwalających na zdobywanie wiedzy praktycznej z zakresu prawa, bezpieczeństwa, zarządzania, administracji, ekonomii czy kryminalistyki i kryminologii. Wszystkie projekty uzyskały wysokie oceny w konkursach organizowanych przez NCBiR. Pokazuje to, że innowacyjne w skali kraju rozwiązania wprowadzone w WSPiA zyskują uznanie wśród ministerialnych ekspertów.

Klasy patronackie

Uczelnia swoje rozwiązania kieruje też do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ma klasy patronackie. Z jej doświadczenia skorzystało m.in. II LO w Łańcucie, w którym działa jedyna w regionie klasa o profilu kryminalistyka i nauki pokrewne, IX LO w Rzeszowie proponujące klasy o profilu humanistyczno-prawnym oraz ekonomiczno-menadżerskim, a szkoły z Krosna i Jarosława prowadzą klasy z innowacją z zakresu bezpieczeństwa w Krośnie i Jarosławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie