Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa z nową koncepcją kształcenia praktycznego studentów

WJ
Studiowanie w WSPiA to nie tylko zdobywanie teoretycznej wiedzy „książkowej”
Studiowanie w WSPiA to nie tylko zdobywanie teoretycznej wiedzy „książkowej”
WSPiA stawia na praktyczne kształcenie

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa realizuje nowatorski System Kształcenia Praktycznego. Składa się on z pięciu ścieżek, dzięki którym studenci, kończąc naukę, oprócz dobrze ugruntowanej wiedzy teoretycznej, mogą pochwalić się praktycznym przygotowaniem do wykonywania przyszłego zawodu.

- System Kształcenia Praktycznego w WSPiA w przeciwieństwie do innych uczelni nie jest dodatkiem, ale integralnym elementem procesu dydaktycznego, zwłaszcza planów studiów i programów nauczania - podkreśla prof. Jerzy Posłuszny, rektor uczelni. - Studiowanie w WSPiA to nie tylko zdobywanie teoretycznej wiedzy „książkowej”. To także zdobywanie zawodowych umiejętności praktycznych i doświadczeń życiowych. Dlatego stworzyliśmy Nowatorski System Kształcenia Praktycznego składający się z pięciu ściśle z sobą powiązanych ścieżek. Jego celem jest wyposażenie studenta w wiedzę i kwalifikacje niezbędne do wykonywania pracy zawodowej, ale w zdecydowanie większym zakresie oraz w innym ujęciu merytorycznym i organizacyjnym niż w tradycyjnym systemie praktyk zawodowych.

Pierwsza ścieżka to „praktyki zawodowe i pracownie praktyczne”. W WSPiA praktyki odbywają się jeden dzień w tygodniu, wolny od zajęć dydaktycznych, pod kierunkiem opiekuna zawodowego. Dodatkowo część godzin przeznaczona jest na specjalne „pracownie praktyczne”, podczas których opiekun omawia ze studentami zagadnienia pojawiające się w ich pracy. Pomaga znaleźć rozwiązanie danego problemu. Wszystkie wykonywane zadania, godziny i tematy zajęć odnotowywane są w indywidualnych dziennikach praktyk. Co ważne, w praktykach zawodowych uczestniczą studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Dzięki temu wszyscy mają takie same szanse na zdobycie wykształcenia teoretycznego i praktycznego - tak cenionego przez pracodawców.

Druga ścieżka to „elementy praktyczne zajęć dydaktycznych”. WSPiA stawia na efektywność studiowania. Odchodzi od tradycyjnych form dydaktycznych m.in. ograniczając liczbę wykładów i wprowadzając bardziej praktyczne zajęcia. Przedmioty realizowane są np. w formie triad: wykład - ćwiczenia - warsztaty. Podczas warsztatów, ćwiczeń, konwersatoriów i pracowni praktycznych studenci uczestniczą w grach decyzyjnych, logicznych, biznesowych, rozwiązują kazusy i casestudy. Nową formą zajęć wprowadzoną przez WSPiA są „kliniki dydaktyczne” realizowane obok klinik doradczych, podczas których to student staje się wykładowcą.

- Istotą tych zajęć jest rozwiązywanie kazusów, prowadzenie dyskusji i przekazywanie wiedzy kolegom przez 5-osobowe grupy studentów - tłumaczy Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. - Wszystko pod okiem doświadczonego praktyka. Dzięki temu studenci uczą się też współpracy w grupie.

WSPiA wprowadziła do programu nowoczesne i często innowacyjne metody pozwalające studentom na „dotykanie” wiedzy, m.in. symulatory wirtualnego miejsca zbrodni czy wirtualnego przedsiębiorstwa oraz symulacje np. rozpraw sądowych.

Kolejna ścieżka to „seminaria dyplomowe i gromadzenie materiału praktycznego” pomagające w przygotowaniu pracy licencjackiej i magisterskiej. W WSPiA co do zasady prace dyplomowe są empirycznymi. Pozwalającymi nie tylko rozszerzać wiedzę teoretyczną, ale także unikać plagiatów.

Istotnym elementem jest ścieżka obejmująca „staże zawodowe”. Uczelnia współpracuje z wieloma dużymi firmami i korporacjami z kraju. Daje to studentom możliwość stosowania zdobytej wiedzy podczas prawdziwych zadań zlecanych przez pracodawcę. Ścieżka ta została dofinansowana przez NCBiR: ponad 3 mln zł na staże dla studentów.

Ostatnia ścieżka to „dodatkowe formy działalności naukowej, kulturalnej i społecznej”. Studenci WSPiA premiowani są za aktywność na zajęciach, za działalność w kołach naukowych, za udział w seminariach, konferencjach naukowych, debatach, projektach badawczych, symulowanych rozprawach czy rozpoznawaniu spraw w klinikach doradczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24