Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspieramy szczególnie tych przedsiębiorców, którzy tworzą stałe miejsca pracy

Dariusz Dziopak
krzysztof kapica
Rozmowa z Władysławem Ortylem, marszałkiem województwa podkarpackiego

Od lat wspiera Pan ranking największych firm Podkarpacia, który Nowiny tworzą wraz z Małopolskim Instytutem Gospodarczym. To ważna inicjatywa dla gospodarza województwa?
Dla mnie to informacja, że przedsiębiorcy w naszym regionie wciąż mają możliwości do rozwoju. Są przedsiębiorstwa, które funkcjonują od lat, ale powstają też nowe firmy. To cieszy, bo oprócz tego, że tworzą nowe miejsca pracy, to również korzystają z nowoczesnych technologii. Cieszę się, że Nowiny tworzą taki ranking. To dla tych przedsiębiorców jest równie istotne.

Lotnictwo i Kosmonautyka - to priorytetowa inteligentna specjalizacja, którą samorząd województwa wpisał do Regionalnej Strategii Innowacji. W jakich innych branżach Podkarpacie ma szanse równie mocno zaistnieć?
Lotnictwo to perełka Podkarpacia. Województwo podkarpackie, jako jedyne w kraju, określiło Lotnictwo i Kosmonautykę jako swoją inteligentną specjalizację, a co za tym idzie, wskazuje kierunek rozwoju gospodarczego dla swojego regionu. Podwaliny mocnego i prężnie rozwijającego się przemysłu lotniczego zostały zbudowane w ramach planu Centralnego Okręgu Przemysłowego, który właśnie obchodzi swoją 80. rocznicę i którego naturalnym sukcesorem jest największy polski klaster - Dolina Lotnicza. Ktoś może zapytać, dlaczego kosmonautyka? To odpowiem, że to przyszłość naszego rozwoju. Już teraz nie mamy świadomości, ile w codziennym życiu korzystamy z technologii kosmicznych. Dlatego przystąpiliśmy do europejskiej sieci kosmicznej NEREUS.

Ale nie tylko lotnictwem stoi nasz region. Na co jeszcze warto postawić?
Nie mogliśmy się ograniczyć do jednej specjalizacji. Monokultura przemysłowa nie jest dobrym zjawiskiem. Przypomnę, że pochodzę z Mielca, gdzie właśnie oparcie o jedną gałąź przemysłu omal nie spowodowało upadku tego miasta w okresie transformacji ekonomicznej. Dlatego kolejną specjalizacją, na którą stawiamy, jest Informatyka i Telekomunikacja. Asseco znane jest w całej Polsce. Zawrotną karierę robi firma G2A. Kolejna specjalizacja to Motoryzacja. Pilkington, Federal Mogul, Kirchhoff to tylko niektóre przedsiębiorstwa funkcjonujące na Podkarpaciu. W województwie produkowane są niemal wszystkie części potrzebne do zbudowania samochodu. Podjęto nawet próbę zebrania tych części i zbudowania z nich samochodu. Był on częścią ekspozycji podkarpackiego stoiska podczas Kongresu 590. Trzeba jeszcze wspomnieć o znaczeniowo najszerszej specjalizacji, jaką jest Jakości Życia. Na Podkarpaciu w tym kontekście promuje się walory turystyczne Bieszczad i Roztocza, uzdrowiskowe, m.in. Rymanów-Zdrój i Horyniec-Zdrój oraz regionalne przysmaki.

Na rozwój potrzeba pieniędzy. Perspektywa finansowa 2014-2020 jest na półmetku. Jak wygląda na tym etapie realizacja w przyznawaniu środków unijnych?
Faktycznie, minęła już połowa okresu 2014-2020. Warto jednak pamiętać, że w przypadku funduszy strukturalnych środki z obecnej perspektywy będzie można wydawać do 2023 r. Niezależnie od tej zasady podmioty dystrybuujące środki z funduszy strukturalnych oraz beneficjenci dążą do uzyskania jak najszybciej efektów projektów unijnych. W zakresie wspierania przedsiębiorczości została już rozdysponowana blisko połowa środków z dostępnych na ten cel w RPO. Podobnie jest w przypadku projektów infrastrukturalnych - we wszystkich już zatwierdzonych wnioskach o dofinansowanie przyznano około 50 proc. środków. Z kolei z zakresu realizacji projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego przyznano ponad 35 proc. środków. Łącznie zatem w całym programie przyznano dotąd beneficjentom ponad 3,7 mld zł.

Rzeszów dzięki G2A Arena w Jasionce stał się ważnym centrum konferencyjnym na mapie Polski. Jak Pan marszałek ocenia ten rok działalności centrum? Czy G2A Arena ma szansę się w czymś wyspecjalizować?
Imponujący obiekt powstał kosztem ponad 150 mln zł, dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Okres funkcjonowania G2A Areny pokazał, jak bardzo taki obiekt był potrzebny. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe gościło mnóstwo imprez i myślę, że nie ma potrzeby specjalizacji. Kierunkowo na pewno będziemy promować nasze gałęzie przemysłu, stąd nacisk będziemy kładli na imprezy typu Aerospace&Defence Meetings czy Zawody Łazików Marsjańskich, ale również konferencje gospodarcze, jak Kongres 590, który jesienią ponownie tu zagości, czy Forum Europa-Ukraina. Wzorem ubiegłego roku chcemy zorganizować spotkanie samorządowców z panią premier. G2A Arena ma być sercem podkarpackiego biznesu.

Przez media przewinął się ostatnio alarmujący raport Polskiej Akademii Nauk o wyludnianiu się miast. Zjawisko to dotyka także Podkarpacie. Do roku 2030 w zasadzie tylko Rzeszów ma zwiększyć liczbę ludności. Czy te tendencje niepokoją samorząd województwa? Jakimi instrumentami można z tym walczyć?
Przede wszystkim realizacją polityki zrównoważonego rozwoju. Przypomnę, że 11 powiatów w naszym województwie, które mają najniższe wskaźniki ekonomiczne, w wielu konkursach otrzymuje preferencyjne warunki. Na pewno czynnikiem, który powoduje odpływ ludności, jest brak pracy, więc w Regionalnym Programie Operacyjnym przewidzieliśmy wiele sposobów wsparcia dla przedsiębiorców, którzy tworzą stałe miejsca pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24