Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współistnieć z sobą

NORBERT ZIĘTAL
AUTOR
PRZEMYŚL. Już 10 lat istnieje Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II im. Markiana Szaszkiewicza, jedyna w województwie podkarpackim i jedna z nielicznych w Polsce, szkoła dla mniejszości ukraińskiej.

- Nasza szkoła jest dobrym przykładem, że mogą zgodnie, w jednym mieście żyć obok siebie i współpracować dwa narody. Wszystkim twórcom tej placówki jesteśmy wdzięczni, że ona funkcjonuje i utrzymywana jest w dobrym stanie - mówi Piotr Pipka, dyrektor ZSO nr II w Przemyślu.
Siedmioklasowa szkoła im. Szaszkiewicza powstała w 1911r., z inicjatywy Bractwa im. św. Mikołaja oraz Ukraińskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Utworzono ją w setną rocznicę urodzin patrona. Finansowana była częściowo przez rząd Austrii, który pokrywał wynagrodzenia nauczycielskie. O utrzymanie budynku i inne wydatki troszczyło się Ukraińskie Towarzystwo Pedagogiczne.
W tych latach uczęszczało do niej 250 uczniów, głównie z Przemyśla oraz okolicznych miejscowości. Po 20 latach w szkole uczyło się już ponad pół tys. dzieci i młodzieży. W niezmienionym kształcie przetrwała do II wojny światowej. Najpierw okupacyjne władze radzieckie zmieniły jej patrona na Iwana Frankę, dwa lata później Niemcy utworzyli w niej szpital wojskowy. Potem zezwolili na otwarcie w Przemyślu kilku szkół, w tym także ukraińskich. Te przetrwały tylko przez kilkanaście miesięcy po wyparciu Niemców z miasta. 15 października 1945 r. zamknięto je. - Po 46 latach przerwy, komitet założycielski, któremu przewodniczył Jerzy Stabiszewski, podjął starania o wznowienie działalności naszej szkoły. 1 września 1991 roku rozpoczęliśmy pierwszy rok szkolny. Lata szybko mijały i nie wydaje się, że to już 10 lat - wspomina Julian Bak, pierwszy dyrektor reaktywowanej szkoły, wtedy SP nr 17. Placówka, jak przez prawie stu laty, istnieje przy ul. Smolki, w prawobrzeżnej części Przemyśla.
Gdy w Przemyślu odradzała się szkoła, nie istniała jeszczeniepodległa Ukraina. Państwo to było wtedy jedną z republik Związku Radzieckiego. - Można powiedzieć, że teraz jesteśmy ambasadorami poprawnych stosunków polsko - ukraińskich - mówi dyr. Pipka.
Szkoła rozwijała się m.in. dzięki przychylności władz miejskich. Podczas jej święta, obchodzonego corocznie 10 listopada, licznie pojawili się przedstawiciele ukraińskich organizacji i stowarzyszeń oraz władze miejskie, m.in. przewodniczący Rady Miasta Wojciech Inglot i prezydent Marian Majka.
W 1991r. naukę w podstawówce rozpoczęło 205 uczniów. Cztery lata później, dzięki staraniom rodziców i pedagogów, powołano LO z ukraińskim językiem nauczania. W 1999 r. pierwszych 15 uczniów zdało egzamin maturalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24