Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca w praktyce

EWA GORCZYCA
Podczas polsko-fińskiego spotkania swoje kulinarne umiejętności zaprezentowali uczniowie ICKU.
Podczas polsko-fińskiego spotkania swoje kulinarne umiejętności zaprezentowali uczniowie ICKU. AUTORKA
IWONICZ, KROSNO. Iwonickie Centrum kształcenia Ustawicznego oraz Zespół Szkół Elektrycznych w Krośnie - Turaszówce nawiązały kontakty ze szkołą zawodową w Kokkola w Finlandii. Współpraca ta odbywa się w ramach współfinansowanego przez fiński rząd programu edukacyjnego.

Koordynatorką projektu i inicjatorką współpracy jest Zofia Bazia - pochodząca z Krosna, a mieszkająca od 12 lat w Finlandii - nauczycielka szkoły w Kokkola.
ICKU i "elektryk" to dwie z polskich szkół, objętych programem (trzy pozostałe znajdują się w Krakowie). Finowie - 25 uczniów wraz z opiekunami - przyjechali do Polski na dwa tygodnie. Część grupy gości na Podkarpaciu - mieszkają u rodzin uczniów i w internacie. Miniony weekend cała grupa, także "krakowska", spędziła wspólnie w Iwoniczu Zdroju: gospodarzem spotkania było Iwonickie Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Pobyt Finów w polskich szkołach ma konkretny charakter. - To dla nich dwutygodniowa praktyka, podczas której mają zdobyć nowe umiejętności - mówi Zofia Bazia.
Szkoła w Kokkola jest bardzo duża, kształci młodzież w kilkunastu zawodach. Przyszli kucharze podglądali w Iwoniczu przyrządzanie potraw w restauracji "Galicja" oraz w sanatoryjnej stołówce. Od swoich polskich rówieśników uczyli się robienia pierogów i krokietów. - Obserwowali także egzaminy praktyczne i sami spróbowali swoich sił. Zaprezentowali nam bardzo smaczną zupę rybną - mówi Marek Bliżycki, dyrektor ICKU.
Finowie podczas pobytu nie tylko się uczą, ale również zwiedzają najciekawsze miejsca i zabytki regionu. Także - nawiązują kontakty towarzyskie. Przykładem była spontanicznie zorganizowana z kolegami z Zespołu Szkół Elektrycznych impreza walentynkowa.
Z barierą językową nie ma kłopotów. Młodzi ludzie dobrze dogadują się ze sobą w języku angielskim. - Pod względem znajomości języka nasza młodzież w niczym nie ustępuje rówieśnikom ze szkoły w Kokkola - mówi Anna Żywiec, anglistka z "elektryka".
Goście dzielili się także swoimi wrażeniami w kwestii podobieństw i różnic systemów edukacyjnych w obu krajach. - Mamy w programie nauki zdecydowanie mniej teorii i dużo więcej praktyki - mówią Mika Nevanpera i Marko Lokinen, po obejrzeniu podręczników uczniów ZSE w Turaszówce. Ale oni także, jak polscy absolwenci, martwą się czy znajdą pracę w swoim miejscu zamieszkania. Bezrobocie w regionie Kokkola sięga ok. 8 procent.
Współpraca będzie kontynuowana. W planach jest rewizyta i dwutygodniowa praktyka uczniów z Krosna i Iwonicza w Kokkola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24