Wspominamy tych, którzy odeszli

  Wspominamy tych, którzy odeszli

  online@nowiny24.pl

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Wspominamy tych, którzy odeszli

  ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ

  Sylwetki znanych mieszkańców Podkarpacia, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
  Wspominamy tych, którzy odeszli

  ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ


  [*] Eugeniusz Bobulski

  Były pracownik WSK PZL-Rzeszów, inicjator i współtwórca NSZZ Solidarność. Był współredaktorem postulatów załogi WSK w sierpniu 1980 r. Gdy dyrekcja zakładu chciała sprowadzić porozumienie tylko do warunków socjalnych, skutecznie przekonał pracowników, by podtrzymać postulat o powstaniu niezależnego związku. Występował również z postulatami politycznymi. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany. Inwigilowany przez SB do 1989 roku. Wielki autorytet dla środowiska pracowników WSK i regionalnej Solidarności, szczególnie w okresie stanu wojennego.

  [*] Prof. dr hab. Władysław Ćwik

  Były prorektor ds. rzeszowskiej Filii UMCS, którą kierował z bardzo dobrymi rezultatami w latach 1978-1981. Sprawował też funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji (1982-1987) oraz kierownika Zakładu Historii Państwa i Prawa. Jego osiągnięciem było uporządkowanie spraw dydaktycznych i administracyjnych rzeszowskiej filii. Urodził się 27 czerwca 1929 roku w Wólce Nieliskiej, pow. Zamość. Studia magisterskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień naukowy doktora uzyskał w roku 1961, a doktora habilitowanego 1968. W 1977 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a 1993 profesora zwyczajnego. Przez lata był związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Zajmował się m.in. historią prawa. Zmarł w wieku 80 lat.

  [*] Zbigniew Krasny

  Dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Urodził się w 1953 roku w Nisku. Z Radiem Rzeszów związany od 1979 roku. Prowadził audycję muzyczną "Pestka - magazyn eleganckiego rocka", w której prezentował najciekawsze płyty z kręgu rocka progresywnego, alternatywnego i elektronicznego. Pracował także w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, gdzie był akustykiem, oprawił muzycznie wiele spektakli. Po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 55 lat.

  [*] Adam Mróz

  Zmarł 14 listopada na zawał serca. Miał 66 lat. Był artystą plastykiem, członkiem Związku Grafików i Plastyków Projektantów, dziennikarzem, członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Pracował w Nowinach, wtedy jeszcze "Nowinach Rzeszowskich" w latach 1965 do 1977 jako redaktor techniczny. Prowadził Klub Dziennikarza, w którym spotykało się kilka pokoleń ludzi pióra.

  [*] Grażyna Nestorowicz

  Była aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Urodziła się 2 września 1954 roku w Gliwicach. Z rzeszowskim teatrem związana od 1994 r. Stworzyła tu wiele niezapomnianych kreacji, jako Maryna w "Weselu", Belinda Bleir, w "Czego nie widać", Dama IV w "Śnie nocy letniej". W 1997 r. na rzeszowskiej scenie zaprezentowała monodram "Siemka", w którym wcieliła się w postać patronki teatru Wandy Siemaszkowej. Nestorowicz była laureatką nagrody artystycznej wojewody rzeszowskiego z 1998 r. Zmarła 15 września 2009 r. Miała 55 lat.

  [*] Piotr Kida

  Rzeszowski artysta, rzeźbiarz, malarz. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale rzeź by. Po studiach pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie, a później w Rzeszowie. Jest autorem pomnika Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie, pomnika Zamordowanych przez NKWD żołnierzy AK w Turzy koło Sokołowa Młp., Żołnierzy Września 1939 r. w Jeżowem, monumentalnych rzeźb sakralnych w Boguchwale, Piwodzie, Zgodzie, Górnie. Jest tak że twórcą wielu tablic pamiątkowych i popiersi. Jako malarza najbardziej fascynowały go pejzaże, głównie okolic Górna, z którego pochodził. Stworzył także cykl obrazów poświęconych rzeszowskiej starówce i kościołom. Zmarł w wieku 69 lat.

  [*] Jerzy Kulicki

  Aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Pracował w teatrach Opola, Gdyni, Białegostoku, Gniezna i Gorzowa Wielkopolskiego. W 2005 r. obchodził jubileusz 40-lecia pracy scenicznej. W ciągu tych 40 lat pracy stworzył ponad 70 głównych ról, Widzowie pamiętają go m.in. jako porywającego Szymona Pietruszkę w "Kamieniu na kamieniu“ Myśliwskiego, wzruszającego Sira w "Garderobianym", znakomitego Króla Ignacego w "Iwonie, księżniczce Burgunda“. Współpracował z Estradą Rzeszowską, gdzie na "Scenie Propozycji" zagrał niezapomnianą role w spektaklu "Ptasiek". Za wieloletnią pracę artystyczną został uhonorowany 2005 r. Nagrodą Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury i sztuki.

  [*] Jarosław Czarnobaj

  Wieloletni dziennikarz Radia Rzeszów. Urodził się 11 października 1933 roku w Brodach w województwie lwowskim. Do kraju wrócił w 1957 roku w ramach repatriacji Polaków z terenów byłego Związku Radzieckiego. Był absolwentem filologii rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie pracę rozpoczął 1958 r. Był twórcą audycji w języku ukraińskim, a także autorem setek audycji publicystycznych i informacyjnych. Zmarł w wielu 75 lat.

  [*] Prof. dr hab. Witold Kurek

  Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Urodził się 15 grudnia 1933 r. w Mozgawie w woj. świętokrzyskim. Z Podkarpaciem związany od 1974 roku. Przez wiele lat był pracownikiem rzeszowskiej filii UMCS, od 2001 roku wykładał na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie i Przemyślu. Zajmował się ekonomiką i organizacją przemysłu oraz ekonomiką inwestycji. Działał w Towarzystwie Naukowym w Rzeszowie, był członkiem Rady Redakcyjnej Rzeszowskich Zeszytów Naukowych "Prawo-Ekonomia". Zmarł w wieku 76 lat.

  [*] Edward Wisz

  Zasłużony dla rzeszowskiej prasy w latach powojennych, w tym głównie Nowin. Przez szereg lat pełnił w Nowinach funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Zwłaszcza dla młodych dziennikarzy zawsze znajdował czas, aby dzielić się swym do świadczeniem zawodowym i porozmawiać o ich sprawach. Lubił pomagać zwyczajnym ludziom. Podejmował ich sprawy w wielu wybitnych reportażach interwencyjnych i społecznych. Czytelnicy zapamiętali go również jako autora cyklu błyskotliwych felietonów sądowych. Zmarł w wielu 77 lat.

  [*] Bolesław Werowski

  Bolesław Werowski, wieloletni aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zmarł w Domu Aktora-Weterana w Skolimowie w wieku 79 lat. Spoczął na cmentarzu w Skolimowie. Przez całe swoje zawodowe życie związany był z rzeszowskim teatrem, na scenie którego stworzył wiele wybitnych ról.

  [*] Zbigniew Zaręba

  Wieloletni aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Urodził się w 1926 roku w Libuszy koło Gorlic. Stworzył kilkadziesiąt znakomitych kreacji scenicznych. Najważniejsze to: Stefano w "Burzy", Hrabia Northumberland w "Ryszardzie II", Brighella w "Bliźniakach w Wenecji", Wachmistrz w "Derbach w pałacu", Żebrak w "Operze za trzy grosze", Abdulin w "Rewizorze", Podkolesin w "Ożenku". Ostatni raz na rzeszowskiej scenie pojawił się w roli Cadyka w "Sztukmistrzu z Lublina" w 2002 roku. Zagrał ponad 120 ról teatralnych. Wystąpił w filmach "Przeklęte oko proroka" i "Kino objazdowe". W 1979 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Województwa Rzeszowskiego, a w 1984 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ojciec Beaty Zarembianki, aktorki Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Zmarł w wieku 83 lat.

  [*] Monika Kozień

  Z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej związana była od ponad ćwierć wieku. W 2007 roku obchodziła jubileusz 25-lecia pracy. Przez długie lata była koordynatorem pracy artystycznej, a ostatnio pracowała w biurze obsługi widzów. Była żoną aktora Zdzisława Kozienia, patrona Małej Sceny.
  Pochowana została na Cmentarzu Komunalnym Rzeszów Wilkowyja.
  [*] Jerzy Mauthe

  Zasłużony, wszechstronny sportowiec, trener, działacz, sędzia, pedagog z Przemyśla. Prezes Wojewódzkiej Federacji Sportu w Przemyślu. Absolwent AWF w Warszawie. W młodości z powodzeniem uprawiał wiele dyscyplin - lekką atletykę, koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną. Będąc zawodnikiem Żurawianki Żurawica, w latach 50. ubiegłego wieku został mistrzem Polski LZS w biegu na 200 m przez płotki oraz medalistą w trójskoku. Startował w sekcji łuczniczej Resovii i reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata i Europy w tej dyscyplinie. Pochowany na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu. Żył 83 lata.

  [*] Zdzisław Michalski

  Utytułowany lekkoatleta i szkoleniowiec, przemyślanin. W młodości startował w miejscowym Czuwaju. Uprawiał średnie i długie dystanse, należał do czołówki biegaczy naszego województwa. Po zakończeniu zawodniczej kariery zajął się szkoleniem młodzieży. Osiągnął z nią liczące się w kraju sukcesy. Jego wychowankowie zostali medalistami Polski w kategorii juniorów w biegach średnich, długich i przełajowych, reprezentowali kraj na zawodach międzynarodowych. Był propagatorem "królowej sportu", organizatorem biegowych imprez, a także ich sędzią i spikerem. Zmarł w wieku 66 lat.
  Został pochowany na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu.

  [*] Krzysztof Czopik

  Utalentowany piłkarz, Zasłużony działacz sportowy, wiceprezes Klubu Sportowego Czuwaj, przez wiele lat jego działacz i członek zarządu. Od dzieciństwa związany z tym klubem, najpierw jako piłkarz. Był wyróżniającym się zawodnikiem III - ligowej drużyny, występując początkowo na obronie, a potem w ataku. Zdobył wiele widowiskowych goli, o których do dziś wspominają kibice. Gdy zakończył zawodniczą karierę, wolny czas poświecił piłkarskiemu narybkowi Czuwaju. Prowadził działalność gastronomiczną i handlową, a w trudnych dla klubu latach nie szczędził mu pomocy. Leży na Cmentarzu Zasańskim. Żył 54 lata.

  [*] Michał Marcin Rokosz

  Były mielecki radny, zasłużony dla pszczelarstwa. Od 1954 roku pracował jako planista technolog w WSK Mielec, później awansował na kierownika Sekcji Planowania Wydziału Produkcji. W latach 1993-2005 pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Lata 1994-1998 to czynny udział w radzie miejskiej w Mielcu, Od 1996 do 2005 roku reprezentował mieleckich pszczelarzy, jako członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie. Wyróżniony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego i Medalem Ks. Dra Jana Dzierżonia "Za Zasługi dla Pszczelarstwa". Zmarł w wieku 73 lat.

  [*] Ryszard Skóra

  Zasłużony działacz solidarnościowy, jeden z najbarwniejszych mieleckich radnych obecnej kadencji. W latach 80. działał w podziemnych strukturach zdelegalizowanej "Solidarności". W marcu 2005 r., jako pierwszy w regionie, upublicznił nazwiska funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa i tajnych współpracowników. IPN przyznał mu status osoby pokrzywdzonej. Jest autorem dokumentalnej książki "Esbeckie świadectwa". Zmarł w wieku 57 lat.
  Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  [*] Manfred Sieroń

  Działacz sportowy, społecznik z Mielca. Przez długie lata pracował na WSK Mielec, jako pracownik fizyczny. Później awansował m.in. głównego specjalistę ds. osobowych, był również rzecznikiem prasowym fabryki. Ostatnie lata pracy zawodowej przed emeryturą związał z FKS "PZL - Stal" Mielec, jako kierownik Działu Gospodarczego, by później stać się jego prezesem i dyrektorem. Był ostatnim prezesem Fabrycznego Klubu Sportowego Stal Mielec. Nie udało mu się uratować zasłużonego klubu i w 1997 roku doszło do jego likwidacji, a Sieroń został wyznaczony na jego likwidatora. Przez ostatnie lata przebywał na emeryturze. Zmarł w wieku 68 lat.

  [*] Tadeusz Zawada

  (1930 - 7.01.2009) Pełnił przez wiele lat ważne funkcje w mieleckich instytucjach, przyczynił się w znacznym stopniu do ich rozwoju. Przez wiele lat był dyrektorem MPGK, później został zastępcą dyrektora do spraw służb medycznych ZOZ, w latach 50. był redaktorem naczelnym "Głosu Załogi" - gazety zakładowej WSK Mielec. Później został mianowany na sekretarza Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. A w roku 1960 został sekretarzem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Działał m.in. w Polskim Czerwonym Krzyżu i Polskim Towarzystwie Ekonomicznym. Był radnym dwóch kadencji 2002-2006 i 2007-2009.

  [*] Stanisław Górski

  Górski nauczył się jogi jako dziecko od Hindusa. Dzięki ustawicznym ćwiczeniom z kaleki stał się pełnosprawnym fizycznie człowiekiem. Podczas wojny działał w Armii Krajowej. Ze Śląska przyjechał do Ustrzyk Dolnych i tu został już na stałe. Szybko stał się jedną z barwniejszych postaci miasta. Do jego mieszkania przy Placu Chopina "pielgrzymowały" tłumy młodzieży zafascynowanych jogą. Nie wszyscy poszli później w ślady mistrza, ale wielu pokazał, jak zdrowo żyć i jak cieszyć się każdym dniem. Miał za sobą kilka epizodów telewizyjnych, m.in. w serialu "Czterdziestolatek" oraz w programie "Progi i bariery". W wieku 70 lat ukończył wyższe studia. Jeszcze później wziął się za literaturę. Napisał dwie książki poświęcone sztuce jogi. Zmarł w Ustrzykach Dolnych w wieku 96 lat.

  Pamiętajmy o Nich

  [*] [*] [*]

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo