Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominamy wizytę papieża Jana Pawła II w Przemyślu. Zobacz wyjątkowe zdjęcia

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
2 czerwca 1991 roku - wyjątkowe zdjęcia z archiwum przemyskiej katedry
2 czerwca 1991 roku - wyjątkowe zdjęcia z archiwum przemyskiej katedry Archiwum katedralne
2 czerwca 1991 roku na boisku Klubu Sportowego "Polna" w Przemyślu ląduje papieski śmigłowiec, skąd papamobile rusza ulicami miasta na Plac Katedralny. Na lądowisku Ojca Świętego Jana Pawła II, który jest właśnie w trakcie swojej IV Pielgrzymki do Ojczyzny, witają m.in. prezydent Mieczysław Napolski, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Matusiewicz i arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z archiwum przemyskiej katedry.

18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

W niedzielę przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, który głównym tematem swojego pontyfikatu uczynił kwestię ludzkiej seksualności, małżeństwa i rodziny. Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata.

Karol Wojtyła pomagał innym

Arcybiskup senior Józef Michalik, mówił w niedzielę w archikatedrze warszawskiej na zakończenie Narodowego Marszu Papieskiego, że Karol Wojtyła pomagał innym nie tylko jako profesor uniwersytecki, ale szczególnie jako kapłan i biskup.

- Był pionierem w skali okołokościelnej, kiedy promował inicjatywy angażujące świeckich do większej, także ewangelizacyjnej odpowiedzialności za Kościół żywej wiary. A widząc nadciągający kryzys wierności małżeńskiej i rodzinnej, jako pierwszy w Polsce założył instytut życia rodzinnego w Krakowie, pozyskując do współpracy wybitnych na skalę światową fachowców - zaznaczył hierarcha.

"Jan Paweł II był niestrudzonym obrońcą życia ludzkiego"

Jak mówił, Jan Paweł II przez całe lata pontyfikatu głosił katechezy "o nowej, oryginalnej, naukowo pogłębionej teologii ciała ludzkiego i godności człowieka".

- Jan Paweł II był niestrudzonym obrońcą życia ludzkiego, tego poczętego pod sercem matki i tego zagrożonego egoizmem małżonków albo niemoralnością mocarstw totalitarnych - podkreślił abp Michalik.

Zaznaczył, że "papież nie milczał wobec zła, na co wskazują dokumenty nie zawsze natychmiast przyjmowane w przestrzeni publicznej".

- Doczekaliśmy czasów, w których starożytnej zasady o domniemanej niewinności czy o wysłuchaniu w sądzie strony oskarżonej często przestały obowiązywać. Dziś trzeba udowadniać niewinność - zwrócił uwagę hierarcha. Dodał, że "przekreślono też humanitarną zasadę, że skoro zmarli nie mogą się bronić, to o nich >>mówi się albo dobrze albo wcale<<.

Ocenił, że "dzisiaj chodzi o możliwość wałkowania tematu, szukania kamieni, aby uderzać w Kościół", który jak zaznaczył hierarcha "jest i będzie siłą, pozostanie Kościołem świętym, bo żyje w nim Chrystus".

2 czerwca 1991 roku - wyjątkowe zdjęcia z archiwum przemyskiej katedry

Wspominamy wizytę papieża Jana Pawła II w Przemyślu. Zobacz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto