Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspominamy zmarłych

Jakub Hap
Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, wujostwo, sąsiedzi... Żyli obok nas, byli przez nas kochani, doceniani. Odeszli... Śmierć bliskiej osoby jest ogromną traumą. Sprawia, że pozostaje w nas pustka, którą trudno wypełnić czymkolwiek innym. Jest jednak coś, co zawsze w nas pozostanie. To wspomnienia o naszych bliskich. To one pozwalają nam przypomnieć sobie barwę głosu ukochanej osoby, jego nawyki i zachowanie. W naszej pamięci nasi ukochani zawsze będą uśmiechnięci...

Mieczysław Mikulski
instruktor ZHP, społecznik i regionalista, wieloletni pracownik jasielskiej rafinerii nafty

Wspominamy zmarłych

Odszedł w wieku 86 lat. Urodził się w Jaśle, tu się uczył, mieszkał, oddawał licznym zamiłowaniom... Przed wybuchem II wojny światowej był harcerzem, po jej zakończeniu nie porzucił pasji - oddając się pracy instruktorskiej. W latach 1956-1963 pełnił funkcję komendanta Hufca ZHP w Jaśle, od roku 1959 już jako harcmistrz. Aktywnie działał też w Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Jako pasjonat fotografii zgromadził wielki zbiór zdjęć dokumentujących historię Jasła i wydarzenia z życia jego społeczności - głównie na potrzeby SMJiRJ, które wykorzystywało i wykorzystuje je do dziś m.in. na potrzeby swoich wydawnictw. Fotograficzne perełki śp. M. Mikulskiego podziwiać można też w przygotowanym przez niego albumie pt. „Jasło - zburzone nienawiścią - wydźwignięte pracą…”.

W latach 1950-1995 był pracownikiem Rafinerii Nafty w Jaśle. Za pracę społeczną i zawodową otrzymał szereg odznaczeń.

Albin Pietrus
lekarz, poeta, SPOŁECZNIK, pierwszy prezes „miłośników Jasła”

Wspominamy zmarłych
Archiwum prywatne

Jasłu oddał mnóstwo serca, choć nie pochodził stąd. Urodził się 24 stycznia 1924 roku w Dukli - jako syn Michała i Marii z domu Jędrusik. Ojciec był wiertaczem w kopalni nafty, matka prowadziła gospodarstwo domowe. Po ukończeniu szkół w Borysławiu - powszechnej i średniej - podjął pracę w przemyśle naftowym. W latach 1942-1944 działał w AK, pod pseudonimem „Gil 2”. Był żołnierzem oddziału dywersyjnego „Gile” Inspektoratu Drohobycz w Obwodzie Lwów. - Brał udział w rozklejaniu haseł antyniemieckich w Truska-wcu, (...) akcji spalenia magazynu wojskowego w Borysławiu oraz w dwóch akcjach na tory kolejowe na linii Drohobycz-Sambor. Podłożył też termitówkę z zapalnikiem czasowym w kinie „PALACE” w Borysławiu - wylicza „Encyklopedia Jasła” pod red. Z. Świstaka. Z Jasłem związał się w połowie ówczesnego stulecia. W czerwcu 1953 roku jako świeżo upieczony lekarz pediatra został ordynatorem oddziału dziecięcego w miejscowym zespole opieki zdrowotnej. Równolegle z aktywną pracą na rzecz rozwoju lecznictwa dziecięcego w Jaśle, które zorganizował tu od podstaw, realizował się jako społecznik. Wraz z kilkoma innymi pasjonatami kolekcjonerstwa gromadził i opisywał rozmaite eksponaty, prezentując je później w mieście i regionie w ramach rozmaitych wystaw. Jako członek założyciel oraz pierwszy prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, a także przewodniczący jego sekcji muzealnej, zainicjował działania, których efektem było powstanie w Jaśle muzeum. W 1993 roku, już jako emeryt, założył jasielski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i został jego prezesem. Przez lata organizował akcje, których celem było wsparcie materialne Polaków żyjących na Wschodzie, wśród których z oddaniem szerzył kulturę polską.Zmarł 18 marca 2003 roku, siedem lat po wejściu w poczet honorowych obywateli Jasła. Spoczął na tutejszym starym cmentarzu. Warto wspomnieć, że pozostawił po sobie wiersze - przypominane były w ramach wieczorków poetyckich w Gimnazjum nr 2 w Jaśle. Powstał też tomik z jego poezją. Śp. Albin Pietrus jest patronem jednej z ulic na osiedlu Ulaszowice.

Leokadia Dybaś
artystka plastyk, działaczka kulturalna, wieloletnia instruktor jasielskiego domu kultury

Wspominamy zmarłych

Zmarła 19 października 2012 roku we Francji, po ciężkiej chorobie. Miała wówczas 74 lata... Choć urodziła się w Krakowie, Jasło sporo jej zawdzięcza. Przez 30 lat z pasją i zaangażowaniem pracowała bowiem jako instruktor plastyk w Jasielskim Domu Kultury, gdzie codziennie dojeżdżała z Kobylanki. - Poza sztuką użyteczną i projektowaniem, kultywowała najcenniejsze zjawiska kultury ludowej, skupiając przy tym, pod dachem JDK, twórców amatorów z regionu. W profesjonalnej pracy śp. Lodzi ujawniły się jej zdolności i rzetelne przygotowanie zawodowe zdobyte w tarnowskim Liceum Sztuk Plastycznych, podczas warszawskich studiów z zakresu scenografii i krakowskiej edukacji na wydziale historyczno-filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako artysta plastyk tworzyła w cichości. Szczególnie upodobała sobie tkactwo artystyczne, ceramikę, malarstwo, ale uprawiała też rysunek, projektowała i wykonywała scenografie do widowisk teatralnych. Stworzyła wiele dzieł sztuki sakralnej, inne, ze starannością i znajomością kunsztu, pieczołowicie restaurowała. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m. in. w Warszawie, Rzeszowie, Kielcach, Chełmie, Jaśle, Paryżu, Ste. Bazeille, Savigny s. Orge, Casseneuil, Eymet i Bergerac we Francji. Była laureatką nagród i wyróżnień, minister kultury przyznał jej odznakę „Zasłużony działacz kultury”. Swój talent odziedziczony, po mamie, z domu Opalińskiej, przekazała w genach ukochanym dzieciom i wnuczętom . Tę wyjątkową osobę zawsze otaczał należny szacunek współpracowników, sympatia jaślan i uznanie chlebodawców - wspomina zmarłą jaślanin Zbigniew Dranka.

Ryszard Libucha
nauczyciel fizyki, dyrektor I LO w JAśle, przewodniczący rady miejskiej Jasła

Wspominamy zmarłych
fot. Marek Dybaś

Jego śmierć poruszyła wielu. Zmarł 14 lutego 2008 roku, po ciężkiej chorobie. A tyle miał jeszcze do zrobienia...
Urodził się 3 czerwca 1948 roku w podstrzyżowskim Kożuchowie. Po zdaniu matury w LO w Strzyżowie podjął studia w WSP w Rzeszowie, które ukończył w 1972 roku. Później zrobił „podyplomówkę” z fizyki i astronomii.

W społeczności jasielskiej znany był przede wszystkim jako nauczyciel fizyki w miejscowym I Liceum Ogólnokształcącym. Pracował z sukcesami - wielu jego podopiecznych walczyło w finałowych etapach olimpiad z fizyki. Zaszczepianie w młodych ludziach pasji do nauczanego przedmiotu sprawiało mu wiele satysfakcji. Od 1981 roku sprawował funkcję przewodniczącego Koła NSZZ „Solidarność” w I LO. W roku 1999 na pięć kolejnych lat został dyrektorem I LO. Jak można przeczytać w „Encyklopedii Jasła” pod red. Z. Świstaka, pracując na tym stanowisku „dbał o jej infrastrukturę oraz poprawę warunków pracy uczniów i nauczycieli”. Od 2002 roku do śmierci zasiadał w Radzie Miejskiej Jasła. Po wywalczeniu mandatu po raz drugi został jej przewodniczącym. W uznaniu dużego zaangażowania R. Libuchy na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego uczyniono go patronem miasteczka ruchu drogowego, które w 2010 roku zostało otwarte przy miejscowym gimnazjum nr 2 w Jaśle. Śp. Ryszard Libucha spoczywa na jasielskim nowym cmentarzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24