Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstępne wyniki spisu ludności. Mieszkańców w kraju i na Podkarpaciu nam ubyło, a mieszkań i domów przybyło

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Dariusz Szwed
Liczba ludności Polski zmniejszyła się w ciągu dekady o 332 tysięcy osób. Wzrosła natomiast liczba mieszkań o 1,7 miliona. GUS podał wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Podobne tendencje, jeśli chodzi o zmiany demograficzne i zasoby mieszkaniowe występują także w naszym regionie.

Liczba ludności Polski zmniejszyła się w ciągu dekady o 332 tysięcy osób. Wzrosła natomiast liczba mieszkań o 1,7 miliona. GUS podał wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Podobne tendencje, jeśli chodzi o zmiany demograficzne i zasoby mieszkaniowe występują także w naszym regionie.

Według wstępnych wyników NSPLiM 31 marca 2021 r. w Polsce zamieszkiwało 38 179,8 tys. osób. Mężczyźni są w mniejszości, bo stanowili 48,5 proc. populacji, a 51,5 proc. kobiety. W okresie międzyspisowym nie uległy zasadniczej zmianie proporcje według płci. Jednak porównaniu z wynikami spisu powszechnego z 2011 roku liczba ludności zmniejszyła się w 2021 r. o 332 tysięcy.

- To duży spadek. Przyczyn jest kilka. Jeśli mówimy o rozwoju Polski, to o wzroście decydują ludzie, którzy pomnażają bogactwo kraju. Ta niekorzystna tendencja występuje w Polsce już ponad 20 lat. W tym czasie do Wielkiej Brytanii i bogatych krajów unijnych wyjechało kilka milionów rodaków w większości młodych – mówi Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Rzeszowie. - Polki rodzą dzieci za granicą, a kilka milionów Polaków wypracowuje dochód narodowy dla tych krajów, tam mieszkają, kupują różne dobra i tam wysyłają dzieci do szkół.

- Kolejny powód spadku ludności Polski, to mniej urodzin. Kiedyś dominowały rodziny 2+3, obecnie 2+1. Bonusy socjalne jak 500+ do świetne posunięcie, które zapewniają poprawę materialną rodzin, ale nie zapewnią znacząco przyrostu naturalnego. Motywacją do rodzenia dzieci powinna być miłość, a nie pieniądze – podkreśla Krzysztof Kaszuba.

Ekonomista jest bardzo ciekaw wyników spisu powszechnego na Podkarpaciu. Jednak wstępne dane z uwzględnieniem poszczególnych województw będą udostępnianie sukcesywnie od kwietnia do lipca 2022 r.

Wg danych NSPLiM, w 2021 r. w całej Polsce było prawie 15,2 mln mieszkań, w ok. 6,8 mln budynków. Od spisu powszechnego w 2011 r. liczba mieszkań wzrosła o prawie 1,7 mln (o 12,6 proc.), a liczba budynków zwiększyła się blisko o 800 tys. (o 13,3 proc).
Jednak powyższe dane możemy odnieść też do Podkarpacia.

Jak podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Podkarpackiego 2021" ludność Podkarpacia na koniec 2010 r. liczyła 2 127 948 osób, a na koniec 2020 r. 2 121 229, czyli o 6 719 osób mniej. Na koniec 2010 r. było 619,5 tys. mieszkań, a na koniec 2020 r. mieszkań już było 687,4 tys., czyli o 67,9 tys. więcej. Mieszkania budowaliśmy też większe.

Zatem na Podkarpaciu zachodzą podobne zmiany jak na pozostałym obszarze kraju, choć ich skala się różni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24