Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrzymana wymiana starych kotłów na terenie 10 gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W kraju jest aż około 3 mln tzw. kopciuchów, które powinny zostać, jak najszybciej wymienione na nowe, bardziej ekologiczne
W kraju jest aż około 3 mln tzw. kopciuchów, które powinny zostać, jak najszybciej wymienione na nowe, bardziej ekologiczne Polska Press
- Jak tylko otrzymamy informację od potencjalnych spadkobierców nieżyjącego właściciela firmy, który miał wymienić stare kotły grzewcze, czy podejmą się tego zadania, zaraz poinformujemy o tym beneficjentów projektu – mówi dyrektor biura Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego Damian Kosiarski.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 miała zostać przeprowadzona wymiana starych pieców na nowe ekologiczne gazowe kotły kondensacyjne u ponad 1350 właścicieli gospodarstw domowych na terenie 10 gmin należących do ROF. Pierwsze wymiany kotłów u beneficjentów projektu miały się odbyć jeszcze w tym okresie grzewczym.

- Wymiana na razie została wstrzymana z uwagi na śmierć wykonawcy, który został wybrany w przetargu. Kierował on firmą jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W związku z tym nie ma podmiotu wykonującego i obecnie czekamy na decyzję spadkobierców, ponieważ zgodnie z ustawą o zarządzie sukcesyjnym spadkobiercy do dwóch miesięcy od śmierci przedsiębiorcy mogą przejąć realizację kontraktów – wyjaśnia Damian Kosiarski.

Przedsiębiorca zmarł pod koniec października.

Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego czeka obecnie na decyzję spadkobierców.

– Analizują oni, czy podejmą się tego, czy ostatecznie zrezygnują. Mamy informację, że analizują łańcuch dostaw – mówi dyr. Kosiarski. – Były przedsiębiorca miał kontakty z dostawcami i zawarte wstępne porozumienia i umowy. Gdyby przeszły na spadkobierców, nie wiadomo, czy dostawcy będą się wywiązywać z wcześniejszych umów – dodaje dyr. Kosiarski.

Władze ROF poprosiły spadkobierców, by nie czekali dwa miesiące z decyzją, tylko dali wcześniej znać o niej.

- Obiecali, że zrobią to wcześniej – tłumaczy Damian Kosiarski.

Projekt ma być zrealizowany do końca II kwartału 2023 roku.

– Gdybyśmy chcieli wystąpić o wydłużenie terminu do instytucji zarządzającej, czyli do Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, z uwagi na to, że projekt jest realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, to kwalifikowalność wydatków obowiązuje do końca 2023 roku. To jest maksymalny czas, kiedy musimy zrealizować ten projekt.

Gdyby spadkobiercy właściciela firmy z Krosna zrezygnowali, Stowarzyszenie ROF musiałoby jak najszybciej ogłosić nowy przetarg i wybrać nowego wykonawcę, co może potrwać nawet kilka miesięcy.

– Ostatni przetarg trwał pięć miesięcy. Czy nowy będzie tyle trwał, trudno powiedzieć, bo wszystko jest uzależnione od tego, co się dzieje na rynku. Ile zostanie zgłoszonych ofert, czy wykonawcy będą się odwoływać od decyzji przetargowej - wyjaśnia Damian Kosiarski.

ROF skupia 13 gmin z Rzeszowem włącznie, ale projektem objętych jest 10. Świlcza, Lubenia i Czudec nie mogły wziąć w nim udziału ze względów proceduralnych, ponieważ nie były ujęte w planie przekroczenia emisji ciepła województwa podkarpackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24