reklama

Wszystkie pieniądze przeznaczone na podwyżki trafiły do pielęgniarek

Artykuł sponsorowany
Kontrola Ministerstwa Zdrowia przeprowadzona w maju br. w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie wykazała, iż pieniądze przeznaczone na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zostały w całości przeznaczone na ten cel.

Szpital w całości realizuje podwyżki

Z wystąpienia pokontrolnego wynika, że w okresie od stycznia do marca 2019 r. NFZ przekazał na rzecz szpitala na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych łączną kwotę 5.970.901, 46 zł. Szpital wydał na ten cel łączną kwotę w wysokości 5.970.583, 39 zł.

- W wystąpieniu pokontrolnym szpital został
zobowiązany do sfinansowania części skutków podwyżek dla pielęgniarek i położnych ze środków innych niż te, które otrzymuje z NFZ z przeznaczeniem na podwyżkę. Jednak minister nie określił źródła ich sfinansowania. Dlatego 9 września 2019 r. szpital zwrócił się do Ministra Zdrowia o niezwłoczne przekazanie kwoty niezbędnej na pokrycie skutków wzrostu pozostałych składników wynagrodzenia, takich jak: premia regulaminowa, dodatek funkcyjny, godziny nadliczbowe, rozliczenie dyżurów, nagroda
jubileuszowa, odprawa emerytalno-rentowa, za ostatnie 12 m-cy i na lata następne. Dotychczas szpital nie otrzymał środków na ten cel - wyjaśnia Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala.

Szpital postępuje zgodnie z obowiązującym prawem
Pomimo tych faktów przywódcy organizacji związkowych pielęgniarek i położnych prowadzą działania mające na celu wymuszenie na pracodawcy wypłaty dodatkowych pieniędzy dla tej grupy zawodowej, ale tym razem ze środków własnych szpitala. Żądania dotyczą rozdysponowania kwoty 1 902 137,81 zł za ostatnie 12 m-cy. - Dla mnie to larum i naciski na różne instytucje pielęgniarskich związków zawodowych jest dziwne. Mam wrażenie, że to jedyny związek zawodowy, który chce likwidować swoje stanowiska pracy. Jeżeli przekroczymy pewne krytyczne ograniczenia, nie będzie już odwrotu. Obecna struktura organizacyjna nie będzie miała żadnego uzasadnienia ekonomicznego i szpital stanie przed bardzo trudnymi decyzjami - ocenia K. Bałata. - Trzeba mieć świadomość, że każda firma, a taką jest szpital, nie może płacić więcej, niż sama zarabia, bo doprowadzi to do jej bankructwa. Oczywiście, można z „miłości” do wynagrodzenia utopić swój zakład pracy, ale pielęgniarki chyba by tego nie chciały tak jak i większość zatrudnionych w szpitalu pracowników - dodaje dyrektor.
W związku z żądaniami przywódców związkowych podajemy dane na temat kształtowania się wynagrodzeń w szpitalu, bowiem kontrola Ministerstwa Zdrowia dotyczyła właśnie wynagrodzeń personelu pielęgniarek i położnych.

Wynagrodzenia pielęgniarki z 17-letnim stażem pracujących w systemie zmianowym z dodatkiem nocnym i świątecznym, premią regulaminową 10%, dodatkami, średnio:
Stan na 1.09.2017
Wynagrodzenie zasadnicze 2 860 zł.
Łączne miesięczne wynagrodzenie
(praca 7 - 14.35 - bez nocy i świat) 3 632,20 zł
Łączne miesięczne wynagrodzenie z nocami i świętami 5 317,19 zł

Stan na 1.09.2018
Wynagrodzenie zasadnicze 4 260 zł
Łączne miesięczne wynagrodzenie
(praca 7 - 14.35 - bez nocy i świat) 5 540,20 zł
Łączne miesięczne wynagrodzenie z nocami i świętami 6 559,39 zł

Stan na 1.09.2019
Wynagrodzenie zasadnicze 4 560 zł
Łączne miesięczne wynagrodzenie
(praca 7 - 14.35 - bez nocy i świat) 5 791,20 zł
Łączne miesięczne wynagrodzenie z nocami i świętami 7012,16 zł

Łączne wynagrodzenia pielęgniarek oddziałowych z dodatkami funkcyjnymi, wysługą lat
na dzień 1.09.2017 r. wynosiły średnio 6524,43 zł,
na dzień 1.09.2018 r. wynosiły średnio 7781,67 zł,
na dzień 1.09.2019 r. wynoszą średnio 8237,68 zł.

Powyższe dane zostały przygotowane przez sekcję płac.

Sytuacja finansowa szpitala

W połowie 2017 roku przedstawiona przez główną księgową sytuacja finansowa prognozowała na koniec roku stratę w wysokości blisko 70 mln zł. Szpital był na trzecim miejscu w Polsce pod względem wysokości zadłużenia. Były już ograniczane dostawy leków i materiałów medycznych, a przekazywane z NFZ pieniądze zamiast na leczenie były przeznaczane na spłatę odsetek oraz koszty sądowe i komornicze.

Zachodziła poważna obawa, iż zabraknie pieniędzy na wynagrodzenia i zostaną wstrzymane dostawy leków, materiałów medycznych oraz mediów. Pracownicy szpitala zostali wtedy zaznajomieni z sytuacją finansową placówki oraz przyczynami konieczności wdrożenia programu restrukturyzacyjnego.

Rok 2017 zakończył się stratą w wysokości 16 mln zł przy planowanej kilkukrotnie wyższej. Natomiast w następnym, 2018 roku szpital osiągnął już zysk w wysokości 1,59 mln zł. To był pierwszy raz od 10 lat dodatni wynik
finansowy w tym szpitalu.

- Rozumiem, że wprowadzane zmiany mogą budzić niezadowolenie u osób przywiązanych do dużej swobody, a nie dyscypliny i efektywności pracy, ale warto wziąć pod uwagę, że restrukturyzacja to także utrzymanie miejsc pracy.

Szpital zatrudnia 2.131 pracowników plus osoby na umowach kontraktowych. Pracownicy otrzymują terminowo swoje wynagrodzenie i obecnie nie ma obaw, że dostawcy wstrzymają dostawy leków, materiałów medycznych czy mediów do Szpitala.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3