Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o boreliozie - porady reumatologa

Rozmawiała Grażyna Woźniak
Dariusz Danek
Rozmowa z reumatologiem dziecięcym, lek. med. Małgorzatą Bijak.

- Dzieciak został zaatakowany przez kleszcza. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Wskazać, że dzieje się cos niedobrego?
- W niedługim okresie, po ukąszeniu (kilka dni do trzech tygodni pojawia) się na skórze zmiana o charakterze rumienia wędrującego. Zlokalizowanego w miejscu ukłucia przez kleszcza. U dzieci zazwyczaj na głowie i szyi, rzadziej na tułowiu. Rumień ten sukcesywnie się powiększa.
- Czy każde ukąszenie kleszcza grozi zarażeniem boreliozą?
- Nie, bo nie cała populacja kleszczy zarażona jest tą chorobą. Wbrew powszechnej opinii, nie występuje ona często. Rocznie odnotowuje się w całej Europie zaledwie kilka tysięcy przypadków. Najwięcej w Czechach i Austrii.
- Jakie są jest najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby?
- We wczesnej fazie pojawia się rumień. Konieczne jest wtedy leczenie antybiotykami. W późniejszej, jeśli nie rozpoczniemy leczenia, borelioza da o sobie znać m.in. zapaleniem stawów, mięśnia sercowego lub zakażeniem układu nerwowego.
- Można uchronić się przed tą chorobą?
- Szczepionki przeciwko boreliozie nie ma. Przed ukąszeniem kleszcza, też trudno się uchronić, skoro występują one nawet w ogródkach działkowych, Trzeba jedynie pamiętać, by każdego dnia dokładnie obejrzeć swoja skórę. Po stwierdzeniu, że staliśmy się ofiarą kleszcza, momentalnie należy go usunąć. Bardzo istotne jest, by pozbyć się go w ciągu 36- 48 godzin. Po tym czasie dopiero może dojść do zakażenia boreliozą.
- Czy borelioza to choroba całkowicie wyleczalna?
- Tak, o ile w porę rozpoczęte zostało leczenie lub też choroba ta została zauważona w początkowej fazie. Podjęcie kuracji późno grozi kardiologicznymi, reumatologicznymi i neurologicznymi komplikacjami.
- Jaką profilaktykę stosować, by nie zarazić się borieliozą?
- Nie jest to choroba zakaźna. Kontakt z chorym nie jest więc niebezpieczny. Groźny bywa z zakażonym kleszczem.
- Poradniki zalecają smarowanie kremem. Równie skuteczne jest ponoć ubieranie maluchów od stóp do głów. Czy to dobry sposób na kleszcza?
- Trudno wychodzić do parku z maluchem ubranym od stóp do głów. Może dojść przegrzania dziecka. Czapka na głowie, koszula z długimi rękawami i długie spodnie wskazane są jedynie w lesie. Tam kontakt z kleszczem jest najbardziej prawdopodobny. Najwięcej ich pojawia się w maju i czerwcu. Wtedy też powinniśmy zwracać szczególna uwagę, czy na naszej skórze nie zadomowił się kleszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24