Wulgaryzmy kaleczą język

  Wulgaryzmy kaleczą język

  BEATA TERCZYŃSKA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  prof. Kazimierz Ożóg

  prof. Kazimierz Ożóg ©ARCHIWUM

  Rozmowa z prof. Kazimierzem Ożogiem, językoznawcą z Uniwersytetu Rzeszowskiego: - Dlaczego przeklinamy?
  prof. Kazimierz Ożóg

  prof. Kazimierz Ożóg ©ARCHIWUM

  - Żeby dać upust emocjom. Mówimy brzydko także dlatego, aby kogoś obrazić, poniżyć. To bardzo niedobre zjawisko, godzące w dobre obyczaje i podstawy współżycia. Po trzecie, dlatego, że taka dzisiaj moda. Okazuje się, że mocno przeklinają ludzie sztuki. Młodzież nie widzi nic złego w używaniu mocnych wyrazów. Groźba wulgaryzmów polega na tym, że kaleczą język. Usuwają w cień wiele wyrazów, np. słowem na "k" młodzi zastępują kilkadziesiąt wyrazów.

  - Jak pan profesor reaguje, gdy słyszy przeklinających studentów?

  - Słyszałem niedawno fragment rozmowy dwóch studentek.
  Jedna mówi: "były jaja jak berety", więc zapytałem "jakie jaja? i usłyszałem "Dzień dobry, panie profesorze". Studentka uciekła od problemu. Mam także przykłady dialogów, których nie zacytuję publicznie. Przedwczoraj w autobusie z ust dziewczyny rozmawiającej z chłopakiem 15 razy padło określenie "zaj"... "Zaj"... był film, kawałek, wypas. Kilka razy zwracałem uwagę i spotkałem się z nieprzyjemną odpowiedzią. Często staram się tłumaczyć, że mamy tak piękną i bogatą polszczyznę, że warto to docenić. Bywało też, że zdenerwowany powiedziałem przeklinającemu, że tak prymitywnego człowieka to w życiu nie widziałem. A zdenerwowane dziewczyny klną gorzej od chłopaków. Byłem zbulwersowany. To stereotyp, że przekleństwa to domena mężczyzn.

  - Dawniej nie wypadało publicznie kląć.

  - To była sfera tabu. Funkcjonowało określenie: słowa nieparlamentarne. Dzisiaj, niestety, w parlamencie bardzo brzydkie wyrazy są często słyszane. Weszliśmy w obręb kultury konsumpcyjnej. Wulgaryzacja nasila się od 1989 r.

  Czy przez cały dzień z ich ust nie padnie niecenzuralne słowo - zapytaliśmy wczoraj ok. godz. 12 w południe dwie znane osoby.


  Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa:

  - Nie wiem, czy jakieś brzydkie słowo nie wymknie mi się. Sprowokowała mnie niezałatwiona sprawa, z jaką pojawiła się mieszkanka bloku przy ul. Hetmańskiej. Używam brzydkich słów tylko wtedy, kiedy złoszczą mnie spawy, które już dawno powinny być załatwione. Złości mnie nieudolność urzędników. Nie klnę z przyzwyczajenia. W domu, na korcie tenisowym, za kierownicą - nigdy.

  Mieczysław Janowski, senator:

  Staram się w ogóle nie przeklinać. Dziś na pewno nie. Uważam, że swoją ekspresję można wyrazić w inny sposób. Przekleństwa zaśmiecają język, obrażają. W niektórych sytuacjach mogę zrozumieć użycie brzydkiego słowa, choć razi mnie to. Nie ma jednak nic gorszego niż przeklinająca kobieta. Nie do twarzy jej z wulgaryzmami.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo