Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyborczy sondaż Nowin. PiS samo nie porządzi?

Małgorzata Froń
K.Kapica
Jak wyglądałyby wyniki wyborów parlamentarnych 2015, gdyby te odbyły się dzisiaj? Sprawdziliśmy.

Rozmowa z dr. Dominikiem Szczepańskim z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego o wynikach sondażu Nowin i dzienników PP

Zaskakują pana wyniki sondażu?

Z analizy kolejnej edycji waszego sondażu przedwyborczego wynika, że poparcie dla partii politycznych, tak w skali ogólnopolskiej, jak i regionalnej, utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. W kilku przypadkach widoczna jest niewielka utrata głosów, natomiast w zdecydowanej większości z nich odnotowaliśmy tendencję wzrostową. Zacznijmy jednak od sondaży ogólnopolskich. W porównaniu z I edycją sondażu w niewielkim stopniu widoczny jest spadek poparcia dla KWW Kukiz’15 (z 11,5 do 9,2 proc.). Prawa i Sprawiedliwości o 1 proc. (z 39,2 pod koniec września do 38,2 proc.) oraz o 0,5 proc. głosów dla Polskiego Stronnictwa Ludowego (z 5,8 do 5,3). Pozostałe komitety zgodnie z moimi wcześniejszymi sugestiami „utwardzają” swój elektorat, dzięki czemu obserwujemy tendencję rosnącą dla Nowoczesnej (z 5,5 na 6,6 proc.), Zjednoczonej Lewicy (z 8,1 na 8,6 proc.) i Platformy Obywatelskiej (z 25,7 na 25,8 proc.). Wyjątkiem od tej reguły jest Komitet Wyborczy partii KORWiN, którego wynik sondażu utrzymuje się na stałym poziomie 4,7 proc.

A jak to jest na Podkarpaciu?

Tutaj możemy rozpatrywać sondaż przez pryzmat strat i zysków głosów poparcia. W tej pierwszej grupie tendencję spadkową zaliczył Kukiz’15 (z 9,8 do 6,2 proc.), który w analizowanym okresie zasłynął medialnie chociażby ze zmiany lidera listy wyborczej z Macieja Miłosza na Macieja Masłowskiego. Spadek głosów poparcia zanotowała również Zjednoczona Lewica (z 4,8 do 3,5 proc.). Taki wynik może oznaczać, że komitet ten zostanie pozbawiony swojej reprezentacji w parlamencie.

Nieco inaczej rozłożyły się głosy dla partii i komitetów, które zanotowały wzrost poparcia. Na Podkarpaciu najwyższy wzrost odnotowały: partia KORWiN, zyskując aż 3,3 proc. głosów, PO o 2,5 proc. , PiS o 1,8 proc., Nowoczesna o 0,6 proc. i PSL o 0,4 proc. W przypadku tej ostatniej partii należy zauważyć, iż medialna nagonka na Jana Burego, a w ostatnim czasie także na Dariusza Dziadzio słynącego ze swoich pozaparlamentarnych ekscesów, nie przyczyniły się do utraty znaczenia PSL w regionie.

***
Sondaż dzienników Polska Press Grupy i Dobrej Opinii. Poparcie dla partii w poszczególnych województwach
Sondaż w województwie świętokrzyskim „Echa Dnia” i Dobrej Opinii

Symulacja podziału 26 mandatów do Sejmu w Podkarpackiem
Prawo i Sprawiedliwość - 18 mandatów
Platforma Obywatelska - 6 mandatów
Kukiz’ 15 - 2 mandaty
Pozostałe - 0 mandatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24