- Nadal weryfikujemy zgłoszenia, wpisujemy do systemu. Są takie gminy, w których nadal nie mamy pełnych składów obwodowych komisji wyborczych, ale są również takie, w których konieczne będzie losowanie. Na 380 obwodów (w subregionie przemyskim - przyp. red) 116 jest gotowych do powołania. Jest to 44 proc. Dużo jest komisji, w których jest czterech zgłoszonych kandydatów, brakuje jednego osoby — mówi Zygmunt Leszczyński, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Przemyślu.
Obwodowe komisje wyborcze mają być powołane do poniedziałku, 20 kwietnia.
Pierwszym terminem zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych był 10 kwietnia. Niestety, zgłosiło się niewiele osób. Konieczne było ogłaszanie kolejnych terminów. W przypadku przemyskiej delegatury KBW był to 15 kwietnia, środa. Dodatkowy nabór został ogłoszony we wszystkich miastach i gminach subregionu przemyskiego. W niektórych, po weryfikacji zgłoszeń z pierwszego terminu, braki były spore. W Jarosławiu w aż 18 komisjach było po dziewięć wakatów do pełnych składów, w trzech aż jedenaście wolnych miejsc. Kiepsko w gminie Radymno, gdzie zazwyczaj brakowało po dziewięciu czy siedmiu członków. W mniejszych gminach było nieco lepiej, ale np. w podprzemyskiej gminie Orły braki w komisjach wynosiły od 7 do 9 członków.
Na obszarze podległym dwóm rzeszowskim delegaturom KBW dodatkowe nabory ogłoszono w 44 gminach i miastach. Wśród nich miasto Rzeszów, w którym w obwodowych komisjach brakowało od jednego do nawet ośmiu członków. Termin zgłaszania kandydatów upływał wczoraj.
- Zwykle kandydatów było o wiele więcej niż miejsc. Zgłoszenie kogoś na kandydata na członka komisji było niejako formą nagrody dla zaufanych ludzi. Stosunkowo niezłe pieniądze powodowały, że zazwyczaj mieliśmy więcej chętnych niż miejsc. W tym roku na początku też tak było, miałem sporo zgłoszeń. Jednak później, gdy zaczęły się problemy z koronawirusem, ludzie dzwonili i się wycofywali. Obawiają się zakażenia. Nadal nie wiadomo również, w jaki sposób i kiedy odbędą się wybory prezydenckie. To potęguje niepewność i strach — mówi przemyski lider jednej z ogólnopolskich partii.
Członkiem komisji wyborczej może być osoba pełnoletnia, niepozbawiona praw publicznych i wyborczych. Za pracę w komisji przysługuje 350 złotych wynagrodzenia. W przypadku zastępcy przewodniczącego komisji jest to 400 złotych, przewodniczący otrzymują 500 złotych. Takie samo wynagrodzenie jest wypłacane, gdy konieczna jest druga tura wyborów.
ZOBACZ TEŻ: Burmistrz: nie narażę życia mieszkańców, bo ktoś chce te wybory wygrać
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii