Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w wyborach, zasady głosowania, jak nie stracić głosu [PORADNIK WYBORCY]

Anna Janik
Jak głosować w wyborach samorządowych? Sprawdź zasady głosowania i dowiedz się, jak nie stracić głosu.
Jak głosować w wyborach samorządowych? Sprawdź zasady głosowania i dowiedz się, jak nie stracić głosu. polskapress
Sprawdź, jak głosować w wyborach i jakie są zasady oddawania głosu - tak, żeby go nie zmarnować. Krótki i treściwy poradnik wyborcy. Trwają wybory samorządowe 2018.

Wybory samorządowe 2018 rozpoczęły się dziś o godz. 7 i potrwają najprawdopodobniej do godz. 21. W tym czasie wyborcy w całym kraju mogą oddać swój głos i zdecydować o tym, kto będzie pełnił władzę w samorządach przez 5 kolejnych lat. Oto krótki poradnik wyborcy: jak głosować, jakie są zasady wypełniania kart wyborczych, co zrobić, żeby nie oddać nieważnego głosu

CZYTAJ TEŻ: Wyniki wyborów samorządowych 2018 na Podkarpaciu. Od godziny 21 zapraszamy na wieczór wyborczy

Jak głosować w wyborach. Zasady głosowania - podstawy

W lokalach wyborczych duża część z nas dostanie 4 karty do głosowania: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa i kartę w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

CZYTAJ TEŻ: Wybory samorządowe. Coraz więcej przypadków łamania ciszy wyborczej na Podkarpaciu

Nieco inaczej będzie to wyglądać w miastach na prawach powiatu, gdzie nie wybiera się rady powiatu. Tak więc mieszkańcy Rzeszowa, czy Przemyśla dostaną o jedną kartę mniej.

W wyborach do rady miasta i do sejmiku województwa, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując tym samym jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).

Jak głosować w wyborach samorządowych? Prezydent, wójt, burmistrz

W wyborach na prezydenta miasta głosujemy na jednego kandydata, stawiając wspomniany znak obok jego nazwiska.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2018. Frekwencja na godz. 12 na Podkarpaciu wyniosła 17,18%

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować?

Tu pojawia się jednak pierwszy znak zapytania, wynikający z definicji znaku „X”, wprowadzonego w znowelizowany art. 41 Kodeksu wyborczego. Od teraz znak „X” to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”.

W przeciwieństwie do wcześniejszej definicji mogą to być zarówno dwie, trzy, jak i jeszcze więcej linii. Oznacza to po pierwsze, że postawienie znaku plus, krzyżyka lub gwiazdki przy nazwisku kandydata oznacza głos ważny.

Jeżeli jednocześnie przy nazwisku innego kandydata postanowimy coś dopisać lub postawimy znak, który ma formę nieprzecinających się linii, głos nadal jest ważny. Dopisek lub znak, który zawiera wspomniane dwie przecinające się linie powoduje jednak, że głos jest nieważny.

O nieszczęście nietrudno

Sytuacja komplikuje się, gdybyśmy chcieli zamazać kratki z nazwiskami kandydatów, na których nie chcemy oddać głosu, a
jednocześnie postawilibyśmy znak „X” przy nazwisku tego, któremu chcemy powierzyć mandat.

Internauci sugerowali, że w ten sposób uda się uniknąć fałszowania wyborów. Pytana o sprawę Państwowa Komisja Wyborcza nie odpowiada jednak wprost. Zaleca jedynie, by takiej sytuacji po prostu unikać, z uwagi na trudności interpretacyjne.

„Zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinające się linie, wypełnia definicję znaku „X” . Jednolite zamazanie kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak „X”, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny.

Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak „X” przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować”- czytamy komunikacie Wojciecha Hermelińskiego, przewodniczącego PKW.

Wybory samorządowe - zasady, jak wypełnić kartę do głosowania

Warto zwrócić też uwagę na same karty do głosowania. Do tej pory w wyborach samorządowych głosowaliśmy na kartach, które różniły się kolorem. Inny był kolor karty do głosowania z kandydatami do rady gminy, inny do rady powiatu, itd.

W tym roku PKW zadecydowała inaczej. Kolorowe będą jedynie nazwiska kandydatów, które wydrukowane zostaną na kolorowych paskach. Prócz tego karty będą miały otwory (okrągłe dziurki o średnicy 7 mm) w prawym górnym rogu.

Karta, na której będziemy głosować na radnych do sejmiku - będzie miała 1 otwór, a nazwiska kandydatów wydrukowane zostaną na niebieskim tle.

Nazwiska kandydatów do rad powiatów będą na żółtym pasku, a w rogu karty pojawią się dwa okrągłe otwory.

Do rady gminy nazwiska kandydatów umieszczone będą na szarym tle, a otwory będą trzy. Na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) głosować będziemy na karcie, na której nazwiska kandydatów umieszczone będą na różowym tle. W prawym górnym rogu karty wycięte będą cztery okrągłe otwory lub ten róg może być odcięty.

Od liczby zgłoszonych komitetów i zarejestrowanych kandydatów zależeć będzie wielkość karty. Zawsze jednak będzie ona zadrukowana tylko z jednej strony. Pod listą kandydatów znajdzie się informacja, jak oddać ważny głos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24