MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch gazu na Bednorza w Katowicach. Odnaleziono ciało drugiej poszukiwanej osoby. Strażacy kończą akcję ratowniczą

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Szymon Karpe
Szymon Karpe
WYBUCH GAZU W KATOWICACH. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazał, że strażacy znaleźli drugie ciało pod gruzami. Przypomnijmy, że w piątek 27 stycznia chwilę po godzinie 8.30 doszło do wybuchu gazu w budynku przy ulicy Bednorza 20 w Katowicach. W wyniku zdarzenia budynek zawalił się, niestety są też osoby poszkodowane. Pod gruzami poszukiwane były dwie osoby. Strażacy wyciągnęli już ciało jednej z nich. Trwa intensywna akcja ratunkowa straży pożarnej. Na miejscu jest zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Arkadiusz Przybyła razem z grupą operacyjną Komendy Głównej PSP. Jest także reporter „Dziennika Zachodniego". Na bieżąco informujemy Państwa o przebiegu akcji.

Aktualizacja, godz. 20:00

Jak informuje rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mł. bryg. Aneta Gołębiowska, na miejscu zdarzenia cały czas działają strażacy, usuwający gruzowisko. Prace potrwać mogą do późnych godzin nocnych. Przez cały dzień przy ulicy Bednorza działało kilkuset ratowników, w kulminacyjnym momencie akcji jednocześnie pracowało 180 strażaków z kilkunastu jednostek.

Aktualizacja, godz. 18:00

Na miejscu zdarzenia wciąż obecni są strażacy. Poszukiwania zostały zakończone, trwa odgruzowywanie rumowiska. Wszczęte zostało śledztwo mające na celu ustalenie przyczyn zdarzenia. Prowadzi prokuratura okręgowa w Katowicach. Ta zapewniła obecność biegłego z zakresu budownictwa i gazownictwa, którego obecność została uznana za konieczną w tej sprawie.

- Pierwsze działania zostały już podjęte, przesłuchani zostali już pierwsi świadkowie, zabezpieczony został też monitoring, przeprowadzone zostały oględziny samochodów, które uległy uszkodzeniu na wskutek wybuchu - uszkodzenie mienia jest jednym z przedmiotów śledztwa. Oględziny samego miejsca zdarzenia będą możliwe dopiero po decyzji inspektora nadzoru budowlanego który wyda zezwolenie na wejście po zakończeniu działań strażaków - mówi Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Katowicach.

Śledztwo ma na celu przede wszystkim określenie przyczyn, które doprowadziły do tragedii.

Aktualizacja, godz. 15:55

- Tragiczny w skutkach wybuch gazu w naszej Parafii w Szopienicach. 2 osoby nie żyją. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w trudnych chwilach. To trudne chwile dla wspólnoty parafialnej, duchownych i całego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Proszę o modlitwę - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych biskup Jerzy Samiec.

Aktualizacja, godz. 15:35

- Składam kondolencje i wyrazy współczucia wszystkim bliskim, którzy tą tragedią zostali dotknięci. Prawdopodobnie pod gruzami nie znajduje się już nikt, ale prace ratunkowo-poszukiwawcze dalej będą przez straż pożarną prowadzone. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim ratownikom, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia nieśli pomoc - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Aktualizacja, godz. 15:15

- W trakcie dalszych prac o 14.43 zostało odnalezione ciało drugiej poszukiwanej osoby - przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

od 16 lat

Pod gruzami zginęły dwie osoby: 67-letnia kobieta i jej czterdziestokilkuletnia córka. Wojewoda śląski przekazał kondolencje rodzinie zmarłych. Jarosław Wieczorek podziękował strażakom za sprawnie przeprowadzoną akcję ratowniczą. Jak przekazał, pod gruzami nie znajduje się już żadna z osób.

Aktualizacja, godz. 14.55

- Wybuch był potężny, jak rano wstałem, załączyłem telewizor, to aż ten telewizor mi potrząsnęło. Moja żona od razu się obudziła - mówi w rozmowie z nami mieszkaniec ulicy Lwowskiej.

Aktualizacja, godz. 14.30

Jak informuje Parafia Ewangelicko-Augsburska Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, w połowie zniszczony budynek był siedzibą plebanii. Do szpitala trafiła rodzina wikariusza. W chwili wybuchu proboszcz parafii znajdował się poza budynkiem. Nie ucierpiały też rodziny ukraińskie, które tam mieszkały.

Aktualizacja, godz. 14.00

- To jest straszna tragedia, nie ma czego oglądać. Trzeba dać spokojnie pracować strażakom, bo jeszcze jest nadzieja że ta druga osoba żyje - mówi w rozmowie z nami mieszkanka Katowic z pobliskiej ulicy Wałowej.

Aktualizacja, godz. 13.40

Spod gruzów strażakom udało się wydobyć małego psa rasy York.

- Widziałem jak go wyciągali, biedny, był tyle pod gruzami, cały zakurzony i wystraszony - mówi w rozmowie z nami jeden z mieszkańców.

Aktualizacja, godz. 13.20

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazał, że strażacy znaleźli ciało jednej z dwóch poszukiwanych pod gruzami osób. To kobieta w wieku 67 lat. W akcji poszukiwawczej biorą udział wyszkolone psy, które wytypowały już pewne miejsce, akcja jest cały czas prowadzona - informuje prowadzący akcję oficer PSP.

Aktualizacja, godz. 12.30

Jedna z poszkodowanych osób trafiła do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jak udało się nam dowiedzieć, osoba jest przytomna, ale jej stan zdrowia nie jest znany, bo nie wyraziła ona zgody na ujawnienie tej informacji.

W wybuchu ucierpiały dwie dziewczynki w wieku 3 i 5 lat. W tej chwili trwają poszukiwania dwóch osób. Prawdopodobnie to matka z córką, które mieszkały w tej kamienicy.

Podczas wybuchu ucierpiał budynek sąsiedniej szkoły. Prawdopodobnie po feriach zimowych dzieci nie wrócą do zajęć.

Aktualizacja, godz. 12

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że pod gruzami budynku należącego do kościoła ewangelicko-augsburskiego, poszukiwane są dwie osoby - matka i córka, które mieszkały w budynku.

Pozostałe pięć osób, w tym dwoje dzieci w wieku 3 i 4 lat, jest poszkodowanych. Dzieci przebywają w szpitalu, ich stan jest stabilny.

Z budynku szkoły, który znajduje się naprzeciwko, wyleciały okna. Siła eksplozji była potężna! Wewnątrz jednak z powodu ferii nie było dzieci.

Ulica Bednorza jest zablokowana. Czasowej organizacji ruchu na odcinku od ronda przy ulicy Lwowskiej do ulicy Roździeńskiej pilnuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Linie autobusowe 44, 72, 74, 108, 109, 695 i 920 kursują trasami objazdowymi.

Wybuch gazu przy ulicy Bednorza

Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiejszym rankiem o godzinie 8:32 w Katowicach-Szopienicach, przy ulicy księdza biskupa Herberta Bednorza 20. W kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej doszło do wybuchu gazu, w wyniku czego czterokondygnacyjny budynek uległ zawaleniu.

Trwa akcja ratunkowa

Na miejscu trwa intensywna akcja ratunkowa. Na ten moment nie wiadomo nic na temat ofiar śmiertelnych. Jak wynika z uzyskanych przez nas informacji na razie wiadomo o 5 osobach poszkodowanych - 2 dorosłych i 3 dzieci. Pod gruzami zawalonej kamienicy wciąż mogą znajdować się kolejne osoby.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach Aneta Gołębiowska, na miejscu pracuje 15 zastępów PSP, w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Jastrzębie Zdrój, policjanci oraz ratownicy z zespołu pogotowia ratunkowego. Na miejsce udaje się także zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Arkadiusz Przybyła wraz z grupą operacyjną Komendy Głównej PSP.

Z relacji świadków zdarzenia wiemy, że huk był bardzo silny. W budynku pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 55 wybite zostały niektóre okna. Z uwagi na trwające ferie zimowe szczęśliwie w budynku szkoły nie przebywały dzieci. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że w 2018 roku budynek przechodził remont. Jak przekazał jeden z naszych rozmówców, na dole budynku prowadzona była działalność na rzecz seniorów, więc gdyby wybuch nastąpił w późniejszych godzinach ofiar mogło być więcej.

Wybuch gazu na Bednorza w Katowicach. Odnaleziono ciało drug...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybuch gazu na Bednorza w Katowicach. Odnaleziono ciało drugiej poszukiwanej osoby. Strażacy kończą akcję ratowniczą - Dziennik Zachodni

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24