Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybudowali oczyszczalnię

WACŁAW BURZMIŃSKI
Oczyszczalnia    powstawała  w  dwóch  etapach - mówi wójt, Edward  Jarmuziewicz.
Oczyszczalnia powstawała w dwóch etapach - mówi wójt, Edward Jarmuziewicz. NORBERT ZIĘTAL
ADAMÓWKA. 68 gospodarstw gminy już odprowadza nieczystości do sieci kanalizacyjnej. To efekt przekazania do użytku we wtorek (4 bm.) biologicznej oczyszczalni ścieków.

Oczyszczalnia ma przepustowość 250 metrów sześciennych na dobę, z możliwością rozbudowy do 400 - mówi Jacek Bachnik, projektant części technologicznej tego obiektu. - Zastosowano w niej najnowocześniejszą technologię, wykorzystującą osad czynny. Jest w pełni zautomatyzowana, wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia. Pracuje w ciągłym przepływie ścieków. Usuwa biogeny.

Pierwsze kroki

Gmina Adamówka, którą tworzy sześć wiosek, jest w całości zwodociągowana, wszędzie są telefony. Nie ma natomiast gazu. Kanalizacja stawia dopiero pierwsze kroki. Do tej pory z tego dobrodziejstwa korzystało jedynie 150 rodzin z osiedla byłego PGR. - Stara oczyszczalnia nie spełniała już wymogów, musieliśmy płacić kary - informuje wójt, Edward Jarmuziewicz. - Zabraliśmy się za budowę nowej i mamy pierwsze efekty. Oprócz osiedla, z kanalizacji korzysta już 68 gospodarstw wschodniej części Adamówki i Majdanu Sieniawskiego. W gminie będzie bardziej czysto, ale czeka nas jeszcze sporo pracy.

Równają do najlepszych

Stara oczyszczalnia typu "Bio - Blok", o przepustowości 100 m sześć. ścieków, zostanie zlikwidowana. Nową, która powstała w jej sąsiedztwie, budowano w dwóch etapach, w latach 2002 -2003. Kosztowała 3 mln 250 tys. złotych, z czego 1, 7 mln pokrył SAPARD. Pozostałą cześć pokryto z budżetu gminy i pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Złożyliśmy do SAPARD-u dwa wnioski na kontynuację prac kanalizacyjnych w przyszłym roku w Majdanie Sieniawski - dodaje wójt. - Liczymy na finansowe wsparcie, co pozwoliłoby nam zakończyć je w 2005 roku. Potem zabierzemy się za dalszą część Adamówki oraz Cieplice. W kolejce pozostaną jeszcze: Krasne, Dobcza i Pawłowa.
- Za przyłączenie do kanalizacji każde gospodarstwo dopłacało tylko 600 złotych. To w porównaniu z innymi gminami bardzo tanio - mówi Marian Ryznar, sekretarz gm. Adamówka. - Chcemy równać do najlepszych pod tym względem gmin w powiecie przeworskim - Zarzecza, Gaci, Tryńczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24