Wyburzą już teraz rzeszowski pomnik czynu rewolucyjnego? Jest ciężki do ruszenia [KOMENTARZ]

Stanisław Sowa
K.Kapica
Udostępnij:
W wolnej i demokratycznej Polsce pomnik został zaakceptowany w przestrzeni publicznej przez Radę Miasta Rzeszowa. Symbolicznym aktem było opieczętowanie go herbem Rzeszowa, na co wyraził zgodę projektant pomnika, a co podpowiedziała samorządowi miasta kuria biskupia. O co więc chodzi z tą dekomunizacją?

Trwa odliczanie do uderzenia kilofem w rzeszowski pomnik czynu rewolucyjnego. Ale jakoś tak w ciszy, bo temat ciężki politycznie jak ten wielki pomnik. O ile udało się wyrzucić Świerczewskiego z Jabłonek w Bieszczadach, o tyle trudniej ruszyć monstrum w Rzeszowie. Licznych wątpliwości nie zagłuszy opinia IPN, na którą powołują się urzędnicy wojewody. Jeszcze przed powstaniem monumentu planowano, że będzie on gloryfikował tysiąclecie chrztu Polski, a następnie tysiąclecie państwa polskiego. Nie jest więc oczywiste, że pomnik zawdzięczamy tylko komunistom i esbekom. Jego pomysłodawcą był śp. inż. Włodzimierz Kozło, legionista, sybirak, żołnierz AK. Komuniści przejęli cały koncept i umiejętnie wykorzystali, bo mieli władzę. Takie były czasy.

W wolnej i demokratycznej Polsce pomnik został zaakceptowany w przestrzeni publicznej przez Radę Miasta Rzeszowa. Symbolicznym aktem było opieczętowanie go herbem Rzeszowa, na co wyraził zgodę projektant pomnika, a co podpowiedziała samorządowi miasta kuria biskupia. Prezydentem, który położył zasługi w tym dziele jest Andrzej Szlachta, dzisiejszy poseł PiS. Jeżeli więc pomnik nadal gloryfikuje komunistyczny totalitaryzm, co podnosi IPN, to były prezydent, a dziś poseł i wybrana demokratycznie Rada Miasta Rzeszowa, a także podpowiadający im biskup, przyłożyli rękę do tegoż gloryfikowania. A przecież to absurd.

Pomnik jest dziełem sztuki i ważnym elementem układu architektonicznego, na co wskazali krakowscy historycy sztuki. Zaprojektował go światowej sławy artysta, śp. prof. Marian Konieczny (nasz krajan, bo urodził się w Jasionowie k. Brzozowa). I jako dzieło sztuki pomnik powinien zostać objęty ochroną jako zabytek. Wojewódzki konserwator zabytków nie jest jednak zainteresowany ochroną dzieła sztuki. I to jest kolejny absurd.

W badaniach, które przeprowadzili socjologowie Uniwersytetu Rzeszowskiego, spory procent ankietowanych mieszkańców Rzeszowa nie potrafił prawidłowo nazwać obelisku ani wskazać, co upamiętnia. To stawia w wątpliwość tezę, że pomnik sieje zgorszenie z powodu jego komunistycznej przeszłości. Jeżeli już sieje zgorszenie, to zupełnie z innego powodu. Monument znany jest w Polsce ze skojarzeń anatomicznych. Ma nawet swoją sprośną nazwę. Ale to nie otwiera drogi do jego wyburzenia w trybie przewidzianym przez tzw. ustawę dekomunizacyjną.

Nie da się wyburzyć kolosa cichaczem, żeby nie rzucało się w oczy, i żeby nikt nie zapytał o koszty. I finansowe, i polityczne. Bo jedne i drugie będą ogromne. Wiemy z badań, że większość mieszkańców Rzeszowa jest przeciw wyburzeniu pomnika. Wybory samorządowe odbędą się jesienią. Wyborcy zapytają o stosunek do pomnika kandydata PiS na prezydenta Rzeszowa. Będzie musiał wybrać, czy słucha głosu wyborców, czy też swojej partii. Dlatego też przypuszczam, że w najbliższych tygodniach będziemy mieli do czynienia z polityczną grą na zwłokę. Jakieś pisma i przeciągające się procedury. A może nawet jakieś pomysły, jak ten z konkurencyjnym przebiegiem obwodnicy południowej miasta. Wydaje mi się mało prawdopodobne, by już teraz wojewoda zechciał zamachnąć się na pomnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
weteran
W dniu 12.09.2018 o 11:49, Jimmi napisał:

Pomnik postawiony przez nie polskie państwo stworzone przez Józefa Stalina na cześć czynu rewolucyjnego czyli na cześć mordowania dzieci, kobiet, mężczyzn i dołów śmierci mordowanych z powodów rasowych, kasowych i religijnych. Naprawdę ci co bronią czegoś takiego to zdrowi nie są to jest przerażające. Wstyd że taki monument promujący czerwone naziolstwo bo inaczej nie można tego nazwać stoi po środku Rzeszowa.

Pomnik się ustoi mimo,iż mu się przyprawia znaczenie jakiego nigdy nie miał. W "polskim państwie stworzonym przez Józefa Stalina" żyły miliony Polaków,ucząc się i pracując dla tego państwa bo innego nie było. Dzisiejsi przedstawiciele "dojnej zmiany",którzy tak chętnie /i kłamliwie/ opowiadają o swoim męczeństwie i katorgach,jakimi ich rzekomo poddawano,jakoś potrafili zdobywać wiedzę i majątki właśnie w tym istniejącym wówczas państwie.

Premier Morawiecki,kiedy się zapędził w samochwalstwie i własnym męczeństwie,wspomniał,iż już w 1968 roku walczył z komuną. Może ktoś się dał nabrać,bo nie wiedział,iż on  dopiero w 1968 roku się urodził. Chwalił się opozycyjnością w okresie stanu wojennego. Chodził na wagary czy też nie odpowiadał na pytania nauczycieli?

Mimo rzekomych prześladowań jego samego i jego ojca,obaj uzyskali wyższe wykształcenie. podobnie było z Kaczyńskimi,Macierewiczem i innymi "weteranami",którzy chętnie pokazują swoje blizny ale majątków już nie. Popatrz na karierowicza znanego pod nazwiskiem Jan Pietrzak. Przecież największą popularność i największy majątek zdobył w okresie "prześladującej go komuny".

Nie pleć frazesów o "dołach śmierci i pomordowanych tam dzieci,starców,kobiet czy mężczyzn"

Albo się ucz albo zacznij leczyć. Wybór należy do ciebie.

J
Jimmi

Pomnik postawiony przez nie polskie państwo stworzone przez Józefa Stalina na cześć czynu rewolucyjnego czyli na cześć mordowania dzieci, kobiet, mężczyzn i dołów śmierci mordowanych z powodów rasowych, kasowych i religijnych. Naprawdę ci co bronią czegoś takiego to zdrowi nie są to jest przerażające. Wstyd że taki monument promujący czerwone naziolstwo bo inaczej nie można tego nazwać stoi po środku Rzeszowa.

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie