Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka: "Szlakiem piękna natury i śladami sławnych Polaków"

pmarkocki
Dwór Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Dwór Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Małgorzata Socha
Wycieczka zgłoszona do konkursu "Samochodem po Podkarpaciu" przez Małgorzatę Sochę ze Zręcina. Obejmuje miejscowości Odrzykoń, Czarnorzeki, Żarnowiec, Zręcin, Bóbrka oraz Dukla. I inne wg uznania.

Konkurs -"Samochodem po Podkarpaciu"

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu
Zamek Kamieniec w Odrzykoniu Małgorzata Socha

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu (fot. Małgorzata Socha)Głowna trasa wycieczki obejmuje miejscowości: Odrzykoń - Czarnorzeki - Żarnowiec - Zręcin - Bóbrka- Dukla i ...(wg indywidualnego uznania...)

Trasa liczy ok. 35-40 km (z innymi propozycjami ok 50 km).

Czas przejechania: w zależności od zainteresowania...

Jadąc 10 km od Krosna
Ruiny XIV-wiecznego zamku Kamieniec w Odrzykoniu:

Niegdyś była to największa warownia w pd.-wsch. Polsce, świadczą o tym pozostałości murów. Wybudowana przez Króla Polski Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Obecne ruiny zamku rycerskiego Kamieniec położone są na wzgórzu górującym nad doliną Wisłoka. Budowla powstała etapami przez okres kilku wieków, co uwidacznia się w rożnych stylach architektonicznych. Wyróżnia się zamek wysoki, średni i niski. Zamek wielokrotnie był rozbudowywany i zmieniał właścicieli, którymi były kolejno rody: Kamienieccy, Skotniccy, Firlejowie, Jabłonowscy.

Kamieniec inspirował wielu pisarzy i malarzy, wśród nich: Seweryna Goszczyńskiego i Jana Matejkę. W XVII w. tu właśnie miały miejsce zdarzenia, stanowiące genezę Zemsty Aleksandra Fredry. Do dnia dzisiejszego wśród ruin można zobaczyć słynny, sporny mur graniczny. W ostatnich latach przeprowadzono na zamku wiele prac remontowych i konserwatorskich oraz zrekonstruowano niektóre fragmenty. W odnowionej baszcie działa Muzeum Zamkowe mające w swej ekspozycji militaria oraz przedmioty związane z kolejnymi właścicielami zamku.

Zamek zaprasza od 15 IV do 15 XI w godz. 9:30 do 19:00.

Rezerwat przyrody Prządki
Rezerwat przyrody Prządki Małgorzata Socha

Rezerwat przyrody Prządki (fot. Małgorzata Socha)Jadąc 100 m dalej:
Ścieżka przyrodnicza Przy zamku Kamieniec.

Poprowadzona jest u podnóża ruin zamku. Idąc poprzez urokliwe pod względem przyrodniczym zbiorowiska leśne. Długość ścieżki ma 1,5 km, z czas jej przejścia wynosi ok 1 godz.

3 km dalej:
Przejazd na parking w Czarnorzekach obok strzelnicy
Punkt widokowy na górze Dział.

Widzimy wspaniałą panoramę Kotliny Krośnieńskiej, Beskidy Niskiego oraz zachodniej części Pogórza Dynowskiego. Na punkt widokowy prowadzi ścieżka przyrodnicza Czarnorzeki-Dział jej długość to 1,5 km , a czas przejścia trwa ok godz.

2 km dalej:
Rezerwat przyrody Prządki

Obejmuje formy skalne o fantastycznych kształtach, które są zbudowane z piaskowca ciężkowickiego o wysokości do 25 m. Swym kształtem przypominają olbrzymie postacie kobiet. Nazwane są następująco: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt i Madej. Stara legenda głosi, iż są to panny dworskie zaklęte w głazy, które w ten sposób zostały ukarane za pracę w święto.

Skansen w Bóbrce
Skansen w Bóbrce Małgorzata Socha

Skansen w Bóbrce (fot. Małgorzata Socha)Jadąc 11 km od Krosna
Dojeżdżamy do Żarnowca
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Dworek jest Darem Narodowym przekazanym Poetce w 1902 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Konopnicka otrzymała posiadłość z Lamusem oraz 3,5 hektarowym Parkiem. Dla zwiedzających udostępnia się trzy pokoje, w których eksponowana jest Kolekcja darów jubileuszowych oraz wnętrza historyczne z czasów poetki, w których mieszkała z przyjaciółką malarką Marią Dulębianką w latach 1903-1910. Niedaleko dworku znajduję się Lamus, dawny spichlerz, w którym znajduję się wystawa biograficzno-literacka oraz wystawy czasowe. W zabytkowym Parku od kwietnia do października czynna jest ścieżka przyrodnicza. Muzeum Marii Konopnickiej działa od 15 września 1960 r. , jest to Perła nad Jasiołką.

MUZEUM czynne od wt. do nd. w godz. 10-16, zaś od 1 V do 30 IX do 9-17 (wejścia o pełnych godz.)

Wracając 4 km z Żarnowca:
Dojeżdżamy do miejscowości Zręcin

Położny jest nad rzeką Jasiołką. W miejscowości znajduję się XIX-wieczny kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którego fundatorami byli: Karol Klobassa i Ignacy Łukasiewicz. Kościół ten to okazała budowla murowana, mająca cechy neogotyckie. Wewnątrz znajdują się pomniki z popiersiami oraz epitafia inskrypcyjne fundatorów. Po drugiej stronie drogi na Cmentarzu Parafialnym (pod dwoma sosenkami) spoczywa wynalazca I lampy naftowej I. Łukasiewicz wraz z żoną Honoratą.

4 km od Zręcina:
Skansen i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

W pradawnej miejscowości Bóbrka powstała kopalnia ropy naftowej, która dzięki staraniom farmaceuty I. Łukasiewicza w 1854 r. rozpoczęła wydobywanie ropy naftowej, które trwa nadal... Od 1961 r. na terenie kopalni rozpoczęło działalność Muzeum PNiG. Na jego terenie zgromadzono urządzenie wiertnicze i eksploatacyjne obrazujące rozwój kopalnictwa ropy i gazu ziemnego, m.in.: windy, kieraty, kiwony pompowe, itp. Najcenniejszymi eksponatami są jedyne w swoim rodzaju kopanki ropne "Franek" z 1860 r. i "Janina" z 1878 r., które nadal są czynne i bogate w olej skalny.

Inne obiekty pochodzące z czasów Łukasiewicza to:
- obelisk z 1872 r. upamiętniający założenie kopalni,
- kuźnia kopalniana z 1854 r.,
- warsztat mechaniczny z 1864 r.,
- kotłownia wyposażona w kocioł parowy z 1867 r.,
- plan kopalni z 1879 r.,
- dom Ignacego Łukasiewicza.

Od 1999 r. na terenie Skansenu działa orginalny Pawilon Wystawowy, w którym są ekspozycje związane z tradycją całego sektora naftowego, a także sala audiowizualna, gdzie można obejrzeć filmy związane z prekursorami i historią przemysłu naftowego.

Muzeum zaprasza od wt. do nd. od 1 V do 30 IX w godz 9-17, zaś od 1 X do 30 IV 7-15

Skansen broni ciężkiej w Dukli
Skansen broni ciężkiej w Dukli Małgorzata Socha

Skansen broni ciężkiej w Dukli (fot. Małgorzata Socha)11 km od Bóbrki:
Dukla

Miasto będące wrotami Przełęczy Dukielskiej, znane było już w XIV wieku. Mniszkom Dukla zawdzięcza wspaniałe obiekty sakralne:

- Kościół p.w. Św. Marii Magdaleny - z rokokowym wnętrzem oraz nagrobkiem Marii Amalii z Bruhlów Mniszkowej.

- Kościół i klasztor O.O Bernardynów - posiada neobarokowe wnętrze. Przechowywane są w nim relikwie św. Jana z Dukli.
W miejscowości był papież Jan Paweł II (przy klasztorze obecny jego pomnik i św. Jana), a na górze w klasztorze pokoik, w którym J. Paweł II nocował podczas pielgrzymi.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się dawny zespół pałacowy, który powstał staraniem Mniszchów na przełomie XVII-XVIII wieku. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli. Obejrzeć możemy w nim wystawy:

- Z dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego,

- Z walk w Karpatach w okresie I i II wojny światowej.
Na dziedzińcu Muzeum zwiedzić można Skansen broni ciężkiej - w większości produkcji sowieckiej, która była używana w walkach o Przełęcz Dukielską. Do ciekawych należą: czołg T-34, "Katiusza", działo pancerne ISU-152 oraz działa i moździerze sowieckie i 1 niemiecka haubnica kal. 105 mm.

Przy parku założono ogród w stylu francuskiego ogrodu geometrycznego.
Godziny otwarcia Muzeum:
- październik-kwiecień 10-15,
- maj- wrzesień 9-17:30.

Z daleka podziwiać można Górę Cergową. Zaś w centrum miasteczka znajduje się rynek z ratuszem otoczony kamieniczkami z przełomu XVII-XIX w. Zaobserwować można w pobliżu ruiny XVII-wiecznej komory celnej i synagogi.
Moja proponowana trasa tutaj dobiega końca.

I tutaj można trasę zakończyć, albo wg. indywidualnego uznania jechać dalej...

DOŁĄCZ DO KONKURSU

Co zrobić by wziąć udział w zabawie? Wystarczy podesłać do nas propozycję ciekawej wycieczki samochodowej po Podkarpaciu.

Propozycja powinna zawierać: nazwę wycieczki, długość trasy oraz opis ciekawych miejsc mijanych na trasie. Do zgłoszenia można dołączyć autorskie zdjęcia (zwiększa to szanse na nagrodę).

Na Wasze zgłoszenia czekamy pod adresem [email protected] lub tradycyjną pocztą: GC Nowiny, ul. Kraszewskiego 2, 35-016 Rzeszów z dopiskiem "Samochodem po Podkarpaciu". Zgłoszeń można dokonywać do 13 czerwca. Głosować będzie można do 30 czerwca.

Propozycje mogą być następujące:

- 7 km od Dukli znajduje się Pustelnia św. Jana w Trzcianie - miejsce pustelnicze, gdzie przebywał Jan z Dukli. Zwiedzić tu można: kaplicę, dom rekolekcyjny, dom pustelnika oraz grotę z cudownym źródełkiem.

- 18 km dalej pojechać można do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Miejscu Piastowym - neoromański kościół p.w. Św. Michała Archanioła. W bocznej nawie kościoła jest sarkofag bł. Ks. Bronisława Markiewicza. Po drugiej stronie jest Muzeum Misyjne prowadzone przez Siostry Michalitki

- 5 km powrót do Krosna - tu zwiedzić możemy zabytki Starego Miasta, kościoły, Muzeum Podkarpackie oraz Muzeum Rzemiosła.

By zagłosować na wycieczkę "Szlakiem piękna natury oraz śladami sławnych Polaków" wyślij SMS o treści nwycieczka.1 pod numer 71466. Koszt SMS-a 1,23 zł z VAT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24