Wycieczka: "Szlakiem piękna natury i śladami sławnych Polaków"

pmarkocki
Dwór Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Małgorzata Socha
Wycieczka zgłoszona do konkursu "Samochodem po Podkarpaciu" przez Małgorzatę Sochę ze Zręcina. Obejmuje miejscowości Odrzykoń, Czarnorzeki, Żarnowiec, Zręcin, Bóbrka oraz Dukla. I inne wg uznania.

Konkurs -"Samochodem po Podkarpaciu"

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu Małgorzata Socha

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu (fot. Małgorzata Socha)Głowna trasa wycieczki obejmuje miejscowości: Odrzykoń - Czarnorzeki - Żarnowiec - Zręcin - Bóbrka- Dukla i ...(wg indywidualnego uznania...)

Trasa liczy ok. 35-40 km (z innymi propozycjami ok 50 km).

Czas przejechania: w zależności od zainteresowania...

Jadąc 10 km od Krosna
Ruiny XIV-wiecznego zamku Kamieniec w Odrzykoniu:

Niegdyś była to największa warownia w pd.-wsch. Polsce, świadczą o tym pozostałości murów. Wybudowana przez Króla Polski Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Obecne ruiny zamku rycerskiego Kamieniec położone są na wzgórzu górującym nad doliną Wisłoka. Budowla powstała etapami przez okres kilku wieków, co uwidacznia się w rożnych stylach architektonicznych. Wyróżnia się zamek wysoki, średni i niski. Zamek wielokrotnie był rozbudowywany i zmieniał właścicieli, którymi były kolejno rody: Kamienieccy, Skotniccy, Firlejowie, Jabłonowscy.

Kamieniec inspirował wielu pisarzy i malarzy, wśród nich: Seweryna Goszczyńskiego i Jana Matejkę. W XVII w. tu właśnie miały miejsce zdarzenia, stanowiące genezę Zemsty Aleksandra Fredry. Do dnia dzisiejszego wśród ruin można zobaczyć słynny, sporny mur graniczny. W ostatnich latach przeprowadzono na zamku wiele prac remontowych i konserwatorskich oraz zrekonstruowano niektóre fragmenty. W odnowionej baszcie działa Muzeum Zamkowe mające w swej ekspozycji militaria oraz przedmioty związane z kolejnymi właścicielami zamku.

Zamek zaprasza od 15 IV do 15 XI w godz. 9:30 do 19:00.

Rezerwat przyrody Prządki Małgorzata Socha

Rezerwat przyrody Prządki (fot. Małgorzata Socha)Jadąc 100 m dalej:
Ścieżka przyrodnicza Przy zamku Kamieniec.

Poprowadzona jest u podnóża ruin zamku. Idąc poprzez urokliwe pod względem przyrodniczym zbiorowiska leśne. Długość ścieżki ma 1,5 km, z czas jej przejścia wynosi ok 1 godz.

3 km dalej:
Przejazd na parking w Czarnorzekach obok strzelnicy
Punkt widokowy na górze Dział.

Widzimy wspaniałą panoramę Kotliny Krośnieńskiej, Beskidy Niskiego oraz zachodniej części Pogórza Dynowskiego. Na punkt widokowy prowadzi ścieżka przyrodnicza Czarnorzeki-Dział jej długość to 1,5 km , a czas przejścia trwa ok godz.

2 km dalej:
Rezerwat przyrody Prządki

Obejmuje formy skalne o fantastycznych kształtach, które są zbudowane z piaskowca ciężkowickiego o wysokości do 25 m. Swym kształtem przypominają olbrzymie postacie kobiet. Nazwane są następująco: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt i Madej. Stara legenda głosi, iż są to panny dworskie zaklęte w głazy, które w ten sposób zostały ukarane za pracę w święto.

Skansen w Bóbrce Małgorzata Socha

Skansen w Bóbrce (fot. Małgorzata Socha)Jadąc 11 km od Krosna
Dojeżdżamy do Żarnowca
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Dworek jest Darem Narodowym przekazanym Poetce w 1902 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Konopnicka otrzymała posiadłość z Lamusem oraz 3,5 hektarowym Parkiem. Dla zwiedzających udostępnia się trzy pokoje, w których eksponowana jest Kolekcja darów jubileuszowych oraz wnętrza historyczne z czasów poetki, w których mieszkała z przyjaciółką malarką Marią Dulębianką w latach 1903-1910. Niedaleko dworku znajduję się Lamus, dawny spichlerz, w którym znajduję się wystawa biograficzno-literacka oraz wystawy czasowe. W zabytkowym Parku od kwietnia do października czynna jest ścieżka przyrodnicza. Muzeum Marii Konopnickiej działa od 15 września 1960 r. , jest to Perła nad Jasiołką.

MUZEUM czynne od wt. do nd. w godz. 10-16, zaś od 1 V do 30 IX do 9-17 (wejścia o pełnych godz.)

Wracając 4 km z Żarnowca:
Dojeżdżamy do miejscowości Zręcin

Położny jest nad rzeką Jasiołką. W miejscowości znajduję się XIX-wieczny kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którego fundatorami byli: Karol Klobassa i Ignacy Łukasiewicz. Kościół ten to okazała budowla murowana, mająca cechy neogotyckie. Wewnątrz znajdują się pomniki z popiersiami oraz epitafia inskrypcyjne fundatorów. Po drugiej stronie drogi na Cmentarzu Parafialnym (pod dwoma sosenkami) spoczywa wynalazca I lampy naftowej I. Łukasiewicz wraz z żoną Honoratą.

4 km od Zręcina:
Skansen i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

W pradawnej miejscowości Bóbrka powstała kopalnia ropy naftowej, która dzięki staraniom farmaceuty I. Łukasiewicza w 1854 r. rozpoczęła wydobywanie ropy naftowej, które trwa nadal... Od 1961 r. na terenie kopalni rozpoczęło działalność Muzeum PNiG. Na jego terenie zgromadzono urządzenie wiertnicze i eksploatacyjne obrazujące rozwój kopalnictwa ropy i gazu ziemnego, m.in.: windy, kieraty, kiwony pompowe, itp. Najcenniejszymi eksponatami są jedyne w swoim rodzaju kopanki ropne "Franek" z 1860 r. i "Janina" z 1878 r., które nadal są czynne i bogate w olej skalny.

Inne obiekty pochodzące z czasów Łukasiewicza to:
- obelisk z 1872 r. upamiętniający założenie kopalni,
- kuźnia kopalniana z 1854 r.,
- warsztat mechaniczny z 1864 r.,
- kotłownia wyposażona w kocioł parowy z 1867 r.,
- plan kopalni z 1879 r.,
- dom Ignacego Łukasiewicza.

Od 1999 r. na terenie Skansenu działa orginalny Pawilon Wystawowy, w którym są ekspozycje związane z tradycją całego sektora naftowego, a także sala audiowizualna, gdzie można obejrzeć filmy związane z prekursorami i historią przemysłu naftowego.

Muzeum zaprasza od wt. do nd. od 1 V do 30 IX w godz 9-17, zaś od 1 X do 30 IV 7-15

Skansen broni ciężkiej w Dukli Małgorzata Socha

Skansen broni ciężkiej w Dukli (fot. Małgorzata Socha)11 km od Bóbrki:
Dukla

Miasto będące wrotami Przełęczy Dukielskiej, znane było już w XIV wieku. Mniszkom Dukla zawdzięcza wspaniałe obiekty sakralne:

- Kościół p.w. Św. Marii Magdaleny - z rokokowym wnętrzem oraz nagrobkiem Marii Amalii z Bruhlów Mniszkowej.

- Kościół i klasztor O.O Bernardynów - posiada neobarokowe wnętrze. Przechowywane są w nim relikwie św. Jana z Dukli.
W miejscowości był papież Jan Paweł II (przy klasztorze obecny jego pomnik i św. Jana), a na górze w klasztorze pokoik, w którym J. Paweł II nocował podczas pielgrzymi.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się dawny zespół pałacowy, który powstał staraniem Mniszchów na przełomie XVII-XVIII wieku. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli. Obejrzeć możemy w nim wystawy:

- Z dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego,

- Z walk w Karpatach w okresie I i II wojny światowej.
Na dziedzińcu Muzeum zwiedzić można Skansen broni ciężkiej - w większości produkcji sowieckiej, która była używana w walkach o Przełęcz Dukielską. Do ciekawych należą: czołg T-34, "Katiusza", działo pancerne ISU-152 oraz działa i moździerze sowieckie i 1 niemiecka haubnica kal. 105 mm.

Przy parku założono ogród w stylu francuskiego ogrodu geometrycznego.
Godziny otwarcia Muzeum:
- październik-kwiecień 10-15,
- maj- wrzesień 9-17:30.

Z daleka podziwiać można Górę Cergową. Zaś w centrum miasteczka znajduje się rynek z ratuszem otoczony kamieniczkami z przełomu XVII-XIX w. Zaobserwować można w pobliżu ruiny XVII-wiecznej komory celnej i synagogi.
Moja proponowana trasa tutaj dobiega końca.

I tutaj można trasę zakończyć, albo wg. indywidualnego uznania jechać dalej...

DOŁĄCZ DO KONKURSU

Co zrobić by wziąć udział w zabawie? Wystarczy podesłać do nas propozycję ciekawej wycieczki samochodowej po Podkarpaciu.

Propozycja powinna zawierać: nazwę wycieczki, długość trasy oraz opis ciekawych miejsc mijanych na trasie. Do zgłoszenia można dołączyć autorskie zdjęcia (zwiększa to szanse na nagrodę).

Na Wasze zgłoszenia czekamy pod adresem mapy@nowiny24.pl lub tradycyjną pocztą: GC Nowiny, ul. Kraszewskiego 2, 35-016 Rzeszów z dopiskiem "Samochodem po Podkarpaciu". Zgłoszeń można dokonywać do 13 czerwca. Głosować będzie można do 30 czerwca.

Propozycje mogą być następujące:

- 7 km od Dukli znajduje się Pustelnia św. Jana w Trzcianie - miejsce pustelnicze, gdzie przebywał Jan z Dukli. Zwiedzić tu można: kaplicę, dom rekolekcyjny, dom pustelnika oraz grotę z cudownym źródełkiem.

- 18 km dalej pojechać można do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Miejscu Piastowym - neoromański kościół p.w. Św. Michała Archanioła. W bocznej nawie kościoła jest sarkofag bł. Ks. Bronisława Markiewicza. Po drugiej stronie jest Muzeum Misyjne prowadzone przez Siostry Michalitki

- 5 km powrót do Krosna - tu zwiedzić możemy zabytki Starego Miasta, kościoły, Muzeum Podkarpackie oraz Muzeum Rzemiosła.

By zagłosować na wycieczkę "Szlakiem piękna natury oraz śladami sławnych Polaków" wyślij SMS o treści nwycieczka.1 pod numer 71466. Koszt SMS-a 1,23 zł z VAT.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aaa

literówka w tytule

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3