Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka: "W kręgu roztoczańskie magii"

Przemysław Markocki
Diabelski kamień w okolicach Woli Wielkiej.
Diabelski kamień w okolicach Woli Wielkiej. Urszula Kopeć-Zaborniak
"W kręgu roztoczańskiej magii" - tak nazywa się kolejne wycieczka biorąca udział w naszym konkursie. Nadesłała ją pani Urszula Kopeć-Zaborniak z Kowalówki.
Cerkiew w Kowalówce
Cerkiew w Kowalówce Urszula Kopeć-Zaborniak

Cerkiew w Kowalówce (fot. Urszula Kopeć-Zaborniak)Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy w Cieszanowie (powiat lubaczowski). Po drodze odwiedzimy również Kowalówkę, Gorajec, Narol, Wolę Wielką, Werchratę i Nowiny Horynieckie. Trasa liczy ok. 85 km.

- Proponowana przeze mnie wycieczka potrwa około 4 godzin wraz ze zwiedzaniem - tłumaczy pani Urszula. - Wszystko oczywiście zależy od zainteresowania poszczególnymi atrakcjami.

- Trasa ukazuje turyście piękno Roztocza Południowego, jego tajemniczość, magię, kulturę, a przede wszystkim walory przyrodnicze - zachęca autorka.

Cała wycieczka (pisownia oryginalna, autor: Urszula Kopeć-Zaborniak

Cerkiew w Gorajcu
Cerkiew w Gorajcu Urszula Kopeć-Zaborniak

Cerkiew w Gorajcu (fot. Urszula Kopeć-Zaborniak)Wyjeżdżamy z Cieszanowa, gdzie można obejrzeć murowaną cerkiew greckokatolicką św. Jerzego z 1900 roku.

1. Architektura drewniana, cerkiew greckokatolicka w Kowalówce (trasa dojazdu 5 km)

Cerkiew zbudowana jest na planie krzyżowym, z babińcem, nawą i sanktuarium na planach zbliżonych do kwadratu, ustawionymi na osi wzdłużnej. W babińcu zachowała się polichromia patronowa. W kopule "Sąd Ostateczny", na deskach bariery chóru muzycznego "Król Dawid". Posiada odrestaurowany ikonostas. Obecnie kościół rzymskokatolicki - co niedzielę odprawiana jest tam msza święta.

2. Architektura drewniana, cerkiew greckokatolicka w Gorajcu (trasa dojazdu 4 km)

Najstarsza i najcenniejsza cerkiew w tej części Polski. Pochodzi z XVI wieku. Cerkiew w Gorajcu ma konstrukcję zrębową i posadowiona jest na podmurówce z lokalnego surowca- kamienia bruśnieńskiego. Budowla ma typowy dla świątyń obrządku wschodniego trójdzielny układ i orientację. Pierwszy ikonostas został namalowany w formie polichromii bezpośrednio na belkach ściany oddzielającej prezbiterium od nawy. Następnie został on przysłonięty przez typowy dla cerkwi ikonostas w formie ściany z obrazów. Obecnie można podziwiać dwa ikonostasy - pierwszy na ścianie prezbiterium i drugi zainstalowany na specjalnym stelażu w formie obrazów - ikon, który w maju 2011 roku wrócił do świątyni odrestaurowany. Obecnie kościół rzymskokatolicki - co niedzielę odprawiana jest tam msza święta.

Świątynia Słońca
Świątynia Słońca Urszula Kopeć-Zaborniak

Świątynia Słońca (fot. Urszula Kopeć-Zaborniak)3. Barokowo-klasycystyczny pałac Łosiów w Narolu (trasa dojazdu 15 km)

Pałac wznosi się na wzgórzu, ok. 1,5 km na północ od miasteczka Narol. Otoczony jest parkiem. Pałac wybudowany został w drugiej połowie XVIII wieku przez
Feliksa Antoniego hr. Łosia. W tamtych czasach rezydencja ta uznawana była za najpiękniejszą i najciekawszą w skali kraju. Do pałacu prowadzi aleja starych lip.
W 1945 r. pałac został podpalony miotaczami ognia przez Służbę Bezpieczeństwa podczas akcji przeciwko oddziałowi Armii Krajowej chroniącemu się w pałacu. Przez kolejne lata popadał w ruinę. Od 1995 r. pałac i przylegający do niego park są znów własnością prywatną. W celu przywrócenia dawnej świetności pałacu w 1999 r. powołana została Fundacja Pro Academia Narolense. Od tamtej pory z roku na rok pałac powoli powraca do wyglądu z lat świetności. Odbywają się w nim koncerty, czy na dziedzińcu jarmarki galicyjskie.

4. "Diabelski Kamień" i "Diabelska Jaskinia" zwana także "Jaskinią Prałasanta" (za Wolą Wielką po lewej stronie, trasa dojazdu 10 km)

Diabelski Kamień to skupiska głazów wyróżniające się w krajobrazie. Często związane z legendą o diable, który niósł kamień żeby np. zrzucić go na świątynię ale zastał go świt i ten położył go na ziemi w miejscu nad którym leciał.
Diabelski Kamień to największy kamień samotnie stojący wśród rzadkich zarośli. Od głównej drogi ok. 100 m. Obok kamienia na wzgórzu znajduje się jaskinia - jest to duży głaz, nakrywający zagłębienie, w którym może się zmieścić kilka osób. Wewnątrz są wyżłobienia przypominające półki.

5. "Świątynia słońca" zwana także roztoczańskim Stonehenge (zielonym szlakiem z Nowin Horynieckich, krótki spacerek lasem, trasa dojazdu 28 km)

Na wzniesieniu w buczynie znajduje się grupa kilkunastu niewielkich wapiennych głazów. Najokazalszy z nich ma ok. 1 m wysokości. Znajduje się w nim tajemniczy otwór ustawiony we wschodnim kierunku. Starsi mieszkańcy mówią, że ten magiczny kamienny krąg pochodzi z pogańskich czasów. Odbywały się przy nich misteria rozpoczynające się o świcie, gdy przez otwór największego kamienia wpadał pierwszy słoneczny promień. Miejsce to na tyle jest magiczne, że chociaż stoi się w środku lasu trudno usłyszeć śpiew ptaków.

Kaplica w Nowinach Horynieckich
Kaplica w Nowinach Horynieckich Urszula Kopeć-Zaborniak

Kaplica w Nowinach Horynieckich (fot. Urszula Kopeć-Zaborniak) W Nowinach Horynieckich znajduje się także w lesie kapliczka na wodzie jedna z najbardziej znanych i popularnych miejsc kultu religijnego na Roztoczu. Pod posadzką wewnątrz kaplicy bije jedno z kilku źródełek, którym przypisuje się cudowne działanie, szczególnie w chorobach oczu.

Powrót do Cieszanowa przez Horyniec-Zdrój - Nowe Brusno - Chotylub (trasa 22 km). Po drodze przed samym Cieszanowem, po lewej stronie znajduje się kąpielisko ze zbiornikiem wodnym o powierzchni czterech hektarów, z ponad trzyhektarową plażą, gdzie w okresie letnim można zrelaksować się po podróży samochodem. Jeżeli ktoś woli relaks z wędką, to może podjechać do pięknego i bogatego przyrodniczo zalewu w Starym Lublińcu (z Cieszanowa 10 km).

By zagłosować na wycieczkę "W kręgu roztoczańskiej magii" wyślij SMS o treści nwycieczka.9 pod numer 71466. Koszt SMS-a 1,23 z VAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24