Prof. Włodzimierz Bonusiak, rektor UR, za najważniejsze bieżące inwestycje uznaje gruntowną modernizacje i rozbudowę wydziału biologiczno - rolniczego w Zalesiu, budowę Centrum Mikroelektroniki, Nanoelektroniki i Badań Społecznych, wydziału medycznego oraz wydzialu biotechnologii zwierzęcej w Weryni pod Kolbuszową.
- Najpóźniej w sierpniu br. wpłyną brakujące pieniądze z UE. Ogółem potrzeba 297 milionów złotych - podkreśla rektor.
Biologia i rolnictwo
Największego wsparcia finansowego wymaga wydział biologiczno - rolniczy UR w Zalesiu, które stanowi już część Rzeszowa.
- Zbudujemy nowy pawilon, który posłuży biologii i rolnictwu. Powstaną boiska, kort, basen, muszla koncertowa i park arboretum - podkreśla kanclerz uczelni Mieczysław Doskocz.
Chcąc zdobyć pieniądze na te i na pozostałe inwestycje UR musiał lub będzie musiał niemałą aktywnością zabiegając o nie w strukturach resortowych i unijnych.
Najważniejsze inwestycje UR
Najważniejsze inwestycje UR
Wydział biologiczno-rolniczy w Zalesiu - 110 mln zł
Centrum Mikroelektroniki, Nanoelektroniki i Badań Społecznych - 72 mln zł
Wydział biotechnologii zwierzęcej w Weryni pod Kolbuszową - 50 mln zł
Wydział medyczny - 65 mln zł
Centrum mikroprocesorów
Do 2008 r. Uniwersytet Rzeszowski chce postawić budynek na miarę XXI wieku. Będą w nim wydziały filologiczny i socjologiczno - historyczny oraz Zakład Nanoelektroniki. To najnowsza dziedzina elektroniki mikroprocesorowej. W UR powstanie Centrum Nanoelektroniki, które zajmie się badaniami i produkcja mikroprocesorów m.in. umożliwiających diagnozowanie chorych na odległość.
- Budynek stanie obok Biblioteki Uniwersyteckiej. Będzie trzypiętrowy, a w nim blisko tysiąc pomieszczeń. M.in. osiem sal wykładowych, każda na sto miejsc - opisuje Mieczysław Doskocz, kanclerz uniwersytetu. Obiecuje, że budynek zostanie przekazany już w 2008 r.
Pałac w Weryni
W Weryni pod Kolbuszową, gdzie znajduje się wydział biotechnologii UR powstanie pawilon dydaktyczny, budynek mieszkalny dla wykładowców, akademik oraz zespół obiektów sportowo - rekreacyjnych.
- Będzie to obok Zalesia kolejny campus uniwersytecki z zabytkowym pałacem w centrum - zauważa kanclerz Mieczysław Doskocz.
Z pieniędzy unijnych ma szanse skorzystać budynek wydziału nauk o zdrowiu przy ul Warzywnej 7. Zostanie dobudowany tam duży pawilon na sale wykładowe i seminaryjne.
- Te inwestycje będą miały istotny wpływ na kształcenie studentów - podsumowuje prof. Włodzimierz Bonusiak, rektor UR. - Chodzi tu nie tylko o dobre warunki lokalowe, ale przecież w ślad za tym idzie wyposażenie budynków w nowoczesny sprzęt, w tym audiowizualny i komputerowy.
Byt określa uprawnienia
Obecnie często jest tak, że skoro nie ma odpowiedniego sprzętu i warunków, naukowcy, którzy chcieliby przyjść do UR, zwlekają z decyzją. Tymczasem przyjęcie nowych profesorów i lepsze warunki pracy dla obecnych, ułatwi pozyskiwanie kolejnych uprawnień przyznawania stopni naukowych. A to w dużej mierze decyduje o rozwoju każdej uczelni.
- Uniwersytet posiada 50 budynków. Ale, co tu ukrywać większość z nich jest podniszczona - przyznaje kanclerz Mieczysław Doskocz. - Zbudowanie nowych pociągnie ich wyposażenie również w czytelnie, bufety, kawiarenki. Tak, by studenci mogli tam przebywać przez cały dzień.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty
Orlen z rekordowym ratingiem