Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe albumy, które warto mieć w swojej kolekcji. Zapoznaj się z naszymi tytułami.

Ewa Hemerling
Ewa Hemerling
Szlakiem cudów Podkarpacia - aktualna, jeszcze ciekawsza i obszerniejsza, wzbogacona o kolejne niezwykłe atrakcje Podkarpacia. Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu, to nie tylko zbiór przepisów na regionalne potrawy, ale także opowieść o ludziach i miejscach. 60 lat sportu na Podkarpaciu - historia widziana przez pryzmat plebiscytu Nowin. Kronika OSP Województwa Podkarpackiego - tradycje i dokonania pokoleń druhów OSP.
"Szlakiem cudów Podkarpacia"
71 opisów wycieczek i 240 ciekawostek
Przewodnik po miejscach niezwykłych i tajemniczych!

Pierwsze wydanie książki pt. „Szlakiem cudów Podkarpacia” ukazało się w 2011 roku. Nasz reporterski przewodnik po regionie okazał się strzałem w dziesiątkę. Sprzedał się niczym ciepłe bułeczki. Niezwykłe powodzenie książki i telefony od Czytelników pytających o “Szlakiem cudów Podkarpacia” zdopingowały nas do wydania nowego przewodnika. Oprowadza on po wielu atrakcjach, których nie opisaliśmy wcześniej.

Wyjątkowe albumy, które warto mieć w swojej kolekcji. Zapoznaj się z naszymi tytułami.

Na książkę składa się 71 opisów wycieczek i 240 ilustrowanych opisów atrakcji turystycznych na Podkarpaciu, które warto zobaczyć. Teksty zostały pogrupowane terytorialnie, co ułatwia planowanie zwiedzania. Zamieściliśmy je na 155 stronach. Są też przydatne informacje, numery telefonów, adresy stron, na których można znaleźć więcej informacji.

Opisujemy m.in. powstałe w ostatnich latach Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Osadę Słowiańską w Stobiernej czy Osadę Kresową w Baszni Dolnej. Na naszą listę cudów trafiły m.in. niezwykłe cerkwie w Chotyńcu i Turzańsku, które w 2013 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na podkarpackiej liście cudów uwzględniliśmy też nasze przyrodnicze perełki, jak Bieszczadzki Park Narodowy i Magurski Park Narodowy.

Wszystkiego musieliśmy dotknąć i spróbować

Książka nie jest klasycznym przewodnikiem, jakich wiele na księgarskich półkach. To zbiór reporterskich opowieści o przeszłości opisywanych miejsc i obiektów. W opowieściach tych staramy się uchwycić również ducha współczesności. W reporterskich wędrówkach po Podkarpaciu dziennikarze „Nowin” wszystkiego musieli dotknąć i spróbować. W roli przewodników wystąpili historycy sztuki, archeolodzy, duchowni opiekujący się świątyniami, lokalni pasjonaci historii i tradycji, autorzy książek.

Książka może być wzruszającą pamiątką

„Szlakiem cudów Podkarpacia” to nie tylko atrakcyjnie wydany przewodnik, w którym znajdziemy opisy i zdjęcia największych atrakcji turystycznych naszego regionu, a także przydatne adresy i telefony. Książka może być też atrakcyjną pamiątką dla osób zainteresowanych Podkarpaciem, jego historią, zabytkami, cudami przyrody. Dla osób, który wyjechały z naszego regionu, może być niezwykle cennym i wzruszającym upominkiem, który przypomni krainę dzieciństwa.

____________________________________________________________

"Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu.
LUDZIE - MIEJSCA - POTRAWY

Książka "Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu. Ludzie, miejsca, potrawy" jest efektem podróży dziennikarzy Nowin po gminach podkarpacia. W sprzedaży III, II i I część!

Wyjątkowe albumy, które warto mieć w swojej kolekcji. Zapoznaj się z naszymi tytułami.

Była to podróż śladami dawnych smaków i regionalnych potraw, charakterystycznych dla wiosek i miasteczek dawnej Galicji. Przewodniczkami zostały głównie kobiety z kół gospodyń wiejskich, wspierane pamięcią swoich dziadków, rodziców i mężów. Dzięki nim zapisaliśmy nie tylko receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale także inne regionalne smaczki - zwyczaje, tradycje i nazwy.

Trzy części Kulinarnych wędrówek po Podkarpaciu

Pierwsza część "Kulinarnych wędrówek po podkarpaciu" to kulinarna opowieść o takich powiatach jak - rzeszowski, łańcucki, leżajski, przeworski, jarosławski, przemyski i lubaczowski.
W drugiej części wędrówek znalazły się powiaty - bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, leski, sanocki i strzyżowski.
W części trzeciej znajdują się powiaty - dębicki, ropczycko-sędziszowski, mielecki, kolbuszowski, tarnobrzeski, niżański, stalowowolski.

To unikatowe pozycje, ponieważ przepisom kulinarnym towarzyszą zapisy wspomnień mieszkańców około setki wiosek i miasteczek, którzy opowiadają, jak rodziły się charakterystyczne dla ich miejscowości jadłospisy. A były one powiązane zarówno z usytuowaniem regionu, kontaktami z innymi narodowościami, jak i zamożnością mieszkańców.

Dołączamy słownik
Uzupełnieniem książek jest słownik, w którym objaśniamy, jakie potrawy kryją się pod dawnymi i gwarowymi nazwami. Znajdziecie tam też kalendarz cyklicznych imprez, podczas których można popróbować tradycyjnych dań. Mamy nadzieję, że wszystkie części książki pomogą Wam zaplanować kulinarną wędrówkę po Podkarpaciu.
Smacznego!

____________________________________________________________

"60 lat sportu na Podkarpaciu.
Historia widziana przez pryzmat plebiscytu Nowin

Dziennikarze Nowin Cezary Kassak i Waldemar Mazgaj napisali książkę pt. "60 lat sportu na Podkarpaciu. Historia widziana przez pryzmat plebiscytu Nowin". Rozmawialiśmy z jej autorami.

Wyjątkowe albumy, które warto mieć w swojej kolekcji. Zapoznaj się z naszymi tytułami.

W książce zamieszczono sylwetki wszystkich 42. zwycięzców plebiscytu. Zawiera też ona ponad 200, często unikatowych, fotografii.

- Pierwszy plebiscyt „Nowin” wygrał w 1960 roku piłkarz Ryszard Mysiak - takie zdanie powtarza się od wielu lat. W tej książce ujawniamy, że nie do końca to prawda, bo jakiś czas temu odkryliśmy, że zerowy plebiscyt - bo tak go nazwaliśmy - odbył się cztery lata wcześniej. W tej książce podobnych historii prezentujemy więcej, jak choćby to, że przez kilka lat „Nowiny” nie uczestniczyły w jego organizacji - mówią autorzy publikacji, Cezary Kassak i Waldemar Mazgaj.

- Słynne sportowe gale, które niekiedy prowadzili nawet znani w kraju prezenterzy, jak Przemysław Babiarz, Jacek Laskowski czy Włodzimierz Szaranowicz, to co roku duże wydarzenia towarzyskie, podczas których spotyka się nie tylko sportowa śmietanka regionu. Były czasy, że miasta rywalizowały o to, kto będzie gościł uczestników finału - opowiadają.

- Na galach padały ważne deklaracje – zapaśnik Kazimierz Lipień obiecywał mistrzostwo świata, zaś akrobata Jakub Tronina oświadczył się swojej wybrance. Obaj – niedługo później – dopełnili słów czynem - dodaje Cezary Kassak.

- Były też czasy, kiedy plebiscyt „Nowin” należał do najpopularniejszych w kraju, w liczbie wysłanych kuponów ustępował tylko temu krajowemu, organizowanemu przez „Przegląd Sportowy”. Jedyne, co przez te lata się nie zmieniło, to fakt, że wciąż jest to jedyny taki ranking podkarpackich sportowców, a jego zwycięzcy przechodzą do annałów regionalnego sportu - wspominają.

____________________________________________________________

"Kronika Ochotniczych Straży Pożarnych
Województwa Podkarpackiego
Wyjątkowe albumy, które warto mieć w swojej kolekcji. Zapoznaj się z naszymi tytułami.

Przekazujemy w Wasze ręce wyjątkową publikację, jaką jest Kronika Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Podkarpackiego. Przedstawiamy w niej bogate tradycje i niezwykłe dokonania pokoleń druhów OSP. Dorobek strażaków ochotników w naszym regionie jest imponujący. Duża w tym zasługa lokalnych włodarzy - wójtów, burmistrzów, starostów - którzy dbają o to, by druhowie OSP mieli jak najlepsze warunki do działania.

____________________________________________________________

Jak kupić książki

Książki można kupić z dostawą do domu (doliczając koszt przesyłki) lub osobiście w Biurze Ogłoszeń Nowin w Rzeszowie.

Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu można kupić w zestawie za 90 zł (I, II i III część) lub pojedynczo w cenie 39 zł.
Pozostałe wydania można nabyć po 39 zł w Biurze Ogłoszeń Nowin, ul. Unii Lubelskiej 3 w Rzeszowie.
Zamówienia z dostawą do domu przyjmowane są pod numerem telefonu 17 8672345 lub na e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24