Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie w KSW Nr 1 w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Punktem wyjścia do obrad komisji zdrowia o chirurgii robotycznej i warunkach jej rozwoju była wizytacja w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie
Punktem wyjścia do obrad komisji zdrowia o chirurgii robotycznej i warunkach jej rozwoju była wizytacja w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie Paweł Dubiel
We wtorek, 28 czerwca, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się wizytacja posłów z sejmowej podkomisji do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie.

Spotkanie w stolicy Podkarpacia było zainicjowane przez parlamentarzystów z naszego regionu: Fryderyka Kapinosa, Teresę Pamułę i Tadeusza Chrzana (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość). Zaproszeni do Rzeszowa posłowie mieli okazję obserwować zabieg radykalnej prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci.

- Przyjechaliśmy tutaj, bo chcemy wspierać robotykę, a rzeszowski ośrodek jest pod tym względem przodujący w Polsce. Nasza wizyta jest więc naturalna i oczywista – mówiła przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej Violetta Porowska. - Mieliśmy zaszczyt towarzyszyć panu doktorowi Pawłowi Wiszowi (najbardziej zaawansowanemu operatorowi da Vinci w Polsce – przyp.red.) w tym zabiegu. Przez cały czas byliśmy instruowani i informowani jak ten zabieg przebiega, jakie są zagrożenia. To było naprawdę imponujące. Otwiera nam nowe perspektywy na tego typu operacje – stwierdziła parlamentarzystka.

Zabieg radykalnej prostatektomii, który obserwowali posłowie, jest niezwykle skomplikowany. Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta precyzyjnych narzędzi laparoskopowych oraz kamery wizyjnej, a następnie usunięciu zajętego chorobą gruczołu stercza, a gdy są takie wskazania, także węzłów chłonnych. Operacja w tak trudno dostępnym miejscu, jak okolica załonowa, która dodatkowo jest silnie unaczynniona, wymaga chirurgicznej dokładności możliwej tylko dzięki wykorzystaniu robota da Vinci. Robot sterowany przez chirurgów redukuje trzęsienie dłoni człowieka, a co najważniejsze – pozwala na precyzyjne usunięcie zajętych nowotworem tkanek przy jednoczesnym zmniejszeniu obszaru ich nacięcia. Efektem jest minimalizacja możliwych powikłań, a także szybki powrót do sprawności zarówno fizycznej, jak i seksualnej przez pacjenta.

Robotyka to przyszłość

Tego typu zabiegów, z użyciem robota da Vinci, wykonuje się na Podkarpaciu bardzo dużo. Od maja ubiegłego roku, czyli od momentu zamontowania tego nowoczesnego systemu w Centrum Chirurgii Robotycznej przy KSW Nr 1 w Rzeszowie, wykonano aż 220 operacji.

- Nasz rozwój nie byłoby możliwy gdyby nie wsparcie marszałka Władysława Oryla i doktora Janusza Ławińskiego, dyrektora szpitala – dziękował doktor Paweł Wisz.

Z kolei wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, który razem z posłami wizytował Rzeszowie, powiedział, że w Polsce ciągle brakuje wyspecjalizowanych operatorów robota da Vinci.

- Operacja, w której również uczestniczyłem była przeprowadzona przez doświadczonego chirurga i tylko dlatego ten zabieg trwał zdecydowanie krócej niż standardowo. W operacjach robotycznych najważniejsze jest zatem szkolenie i budowanie umiejętności. Musimy więc dążyć do tego, żeby operatorzy byli jak najlepiej wyszkoleni. Jednak żeby tak było, muszą oni później wykonywać dużo zabiegów – powiedział Miłkowski.

W tym temacie wiceministrowi zdrowia wtórował dr Wisz: - Robot to tylko narzędzie, maszyna. Należy się skupić na tym, jak ludzi należy szkolić, bo stoimy na progu rozwoju chirurgii robotycznej – mówił doświadczony chirurg.

Przypomnijmy, że zabiegi przy użyciu robota Da Vinci w przypadku operacji nowotworu prostaty są od 1 kwietnia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24