Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska archeologiczne w Chotyńcu. Ziemia skrywa tu „skarby”

Beata Terczyńska
Archeolodzy natrafili na  kultowo-obrzędowe miejsce, nasycone wielką ilością ceramiki, warstw popiołu, kości zwierząt. Są pewni, że grodzisko to należy przypisać scytyjskiemu kręgowi kulturowemu
Archeolodzy natrafili na kultowo-obrzędowe miejsce, nasycone wielką ilością ceramiki, warstw popiołu, kości zwierząt. Są pewni, że grodzisko to należy przypisać scytyjskiemu kręgowi kulturowemu Archiwum URz
Wykopaliska w Chotyńcu prowadzą pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Naukowcy badają tzw. zolnik, czyli centralny punkt rozmaitych zachowań obrzędowych.

O sensacyjnych odkryciach w Chotyńcu, które sprawiają, że trzeba będzie zmienić mapy historyczne i inaczej spojrzeć na historię ziem polskich, już pisaliśmy. Prowadzone przez pracowników Instytutu Archeologii UR wykopaliska związane z odkryciem metropolii scytyjskiej dają nowe, znakomite wyniki.

- Prowadzone od połowy czerwca badania przyniosły pełne potwierdzenie wcześniejszych hipotez, a także pozwoliły na odkrycie i zbadanie ważnego elementu w przestrzeni takich stanowisk - mówi prof. Sylwester Czopek, kierownik wykopalisk. - Mowa tu o tzw. zolniku, który był centralnym punktem rozmaitych zachowań obrzędowych.

Widać wyraźnie centralny plac

Rektor Czopek dodaje, że w miejscu prac uchwycili wyjątkowe, koncentryczne uporządkowanie wszystkich elementów. Widać tu „centralny” plac - miejsce właściwych obrzędów, np. rytualnych uczt z ogniskami, kośćmi zwierzęcymi i rozbitymi naczyniami, symboliczny rowek wypełniony spalenizną, pustą przestrzeń i strefę nieokreślonej jeszcze zabudowy - konstrukcji ze ścianami obmazywanymi gliną.

- Całość założenia miała postać zbliżoną do okręgu o średnicy około 30 m, wyraźnie wyniesionego w części środkowej - opisuje kierownik wykopalisk. - Materiał zabytkowy potwierdza związki ze światem scytyjskim.

Świadczą o nim charakterystyczne grociki do strzał (brązowe i kościane), szpile brązowe, drobne przedmioty gliniane (tzw. „katuszki” - szpuleczki, przęśliki) i ceramikę naczyniową. Jak słyszymy, badania potrwają jeszcze wiele sezonów, co związane jest zarówno z ich specyfiką, jak również znacznymi rozmiarami grodziska oraz ilością znajdujących się tu elementów kultury materialnej oraz szczątków zwierzęcych.

Prace finansowane są przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Instytut Archeologii UR.


WIDEO: Grodzisko w Chotyńcu. Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali sensacyjnego odkrycia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24