Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykorzystać dar natury

Wiesław Plezia
WIŚNIOWA. W sierpniu 1992 r na terenie gminy we wsi Kalembina jasielski Zakład Poszukiwań Nafty i Gazu przeprowadził odwiert, z którego nastąpił wyciek solanki. Z wiertni ?Wiśniowa 1? na powierzchnię zaczęła wydobywać się solanka pod ciśnieniem ponad 80 atmosfer, w ilości 50 litrów na sekundę i temperaturze 85 st. C. Jej wyciek groził skażeniem Wisłoka i odcięciem wody dla mieszkańców Rzeszowa. Po chwilach grozy odwiert zatłoczono. Teraz myśli się o jego gospodarczym wykorzystaniu.

Odwiert posiada potencjał energetyczny wystarczający do zaopatrzenia w ciepło kilkusettysięczne miasto. Źródła geotermalne są praktycznie niewyczerpalne i mogą być eksploatowane przez setki lat. wymaga kompleksowego rozwiązania. Nie można go eksploatować częściowo, musi powstać pełna infrastruktura (duże nakłady umożliwiające wykorzystanie wód geotermalnych). Oprócz energii cieplnej dla mieszkańców Rzeszowa, Krosna, Strzyżowa i innych miejscowości istnieje możliwość zamiany energii cieplnej na tanią energię elektryczną. Można ogrzewać gospodarstwa ogrodnicze, szklarnie (budowa dużego kompleksu) oraz duże gospodarstwa hodowlane, suszarnie wymagające dużej ilości energii cieplnej. Można także wykorzystać wodę ze źródła w ośrodkach rekreacyjnych (baseny, aqua-parki) i w ośrodkach leczniczych (kąpiele, inhalacje).
Zdaniem dr. inż. Adama Tułeckiego z Krakowa chcąc ponownie uruchomić zaczopowany odwiert ?Wiśniowa 1? koniecznym jest przygotowanie dokumentacji technicznej i określenie kosztów. Po nim należy opracować studium wykonalności (przediwestycyjne) zawierające koncepcję wykorzystania odwiertu wraz z oceną efektywności przedsięwzięcia. Ważną sprawą jest także budowanie lobbingu, zarówno na szczeblu gminy, powiatu, województwa, jak i państwa. Przedsięwzięcie winno stać się elementem strategii województwa podkarpackiego. Ponadto należy znaleźć możliwości włączenia go do programów europejskich. Najważniejszą sprawą, jak jednak, stwierdza dr A.Tułecki, wola społeczności lokalnej i jej pełne przekonanie o słuszności przedsięwzięcia. Jest to podstawa sukcesu.
Głębokość otworu ?Wiśniowa 1? wynosi 3.793 m. Solanka pod względem chemicznym jest wodą typu chlorkowo-kwaśnowęglanowo-sodową. Ciężar właściwy przy temperaturze 20 st. C wynosi 1,0117 g/cm3. Odwiert zlikwidowano 27 lutego 1992 roku poprzez wykonanie korków cementowych na pięciu poziomach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24