Polska Wschodnia i wchodzące w jej skład pięć województw mają wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Doskonałym tego przykładem jest województwo podkarpackie – miejsce z malowniczym krajobrazem i wieloma atrakcjami turystycznymi, a przede wszystkim region, w którym opłaca się mieć biznes. Warto pomyśleć o tym zwłaszcza teraz, kiedy przedsiębiorców wspiera projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, oferując preferencyjne pożyczki ze środków publicznych na rozwoj firm.

I love Polska Wschodnia!

Województwo podkarpackie to miejsce urzekające swoim krajobrazem, w skład którego wchodzą m.in. malownicze Bieszczady oraz fragment Roztocza. Ten, kto przyjedzie tutaj choć raz, z pewnością wróci w te okolice, aby zwiedzić kolejne piękne zakątki! Cisza, spokój i bliskość natury to niewątpliwie jedne z głównych powodów, dla których turyści decydują się na przyjazd w te rejony. Podkarpacie to również wielokulturowość, tradycja i wspaniała kuchnia regionalna o wzbudzających zaciekawienie nazwach potraw jak zalewajka, proziaki czy krężałki. Na turystów czekają liczne szlaki konne, rowerowe, piesze, a nawet narciarskie – region gwarantuje rozrywkę bez względu na porę roku! W parze z różnorodną ofertą turystyczną idzie rozbudowana infrastruktura, która gwarantuje komfort życia mieszkańcom podkarpackiego i zapewnia możliwości rozwoju w sferze zawodowej. Napływ gości nie tylko z Polski, ale również i innych krajów sprawia, że prowadzenie biznesu w sektorze turystycznym lub okołoturystycznym w regionie może stanowić bardzo opłacalne zajęcie.

Mój biznes jest tutaj

Województwo podkarpackie już od dłuższego czasu przyciąga inwestorów z całej Polski. Biznes prowadzą tutaj zarówno rdzenni mieszkańcy oraz coraz częściej również ci, którzy postanowili otworzyć nowy rozdział w swoim życiu, przeprowadzając się w te okolice. Z racji dużego ruchu turystycznego warto prowadzić tutaj działalność związaną z rozrywką, gastronomią, tworzeniem produktów regionalnychm, czy prowadzeniem domów i ośrodków wypoczynowych oraz wszystkim tym, co pozwoli na rozwój infrastruktury turystycznej i przyczyni się do polepszenia oferty województwa. „A gdyby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” – dziś to hasło można wcielić w życie z łatwością. Przedsiębiorcy coraz częściej mogą korzystać z preferencyjnego finansowania. Dla tych firm, które prowadzą biznes w sektorze turystycznym lub okołoturystycznym, w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego realizują projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka“. Na czym on polega i dlaczego warto?

Finansowe wsparcie na dobry start!

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka“ oferuje atrakcyjną, preferencyjną pożyczkę na rozwój turystyki. Ważna jest lokalizacja inwestycji, a nie miejsce rejestracji działalności. Oznacza to, że po wsparcie mogą siegać również osoby, które marzą o swoim biznesie gdzieś na drugim końcu Polski. Od kilku lat pracuję w gastronomii w Bieszczadach. Lokal w którym dotychczas pracowałam miał ograniczone możliwości rozwoju. Apetyt na stworzenie lokalu gastronomicznego o wyjątkowym charakterze rósł, ale brak środków uniemożliwiał podejmowanie jakichkolwiek kroków. Wtedy usłyszałam o Pożyczce na rozwój turystyki – mówi Pani Małgorzata Kozłowska-Stora, właścicielka restauracji Karpatka w Ustrzykach Dolnych. Trzeba było wyposażyć całe zaplecze kuchenne i część restauracyjną. Stworzyliśmy lokal o zupełnie nowym charakterze, z nowoczesnym wyglądem, urozmaiconym podejściem do serwowanych dań i dodatkowo - z własną cukiernią. Nie bez powodu nazywamy się Karpatka – jak Karpaty, w których mieszkamy i karpatka – wspaniałe ciasto, które uwielbiamy. – dodaje Pani Małorzata.

Kto może liczyć na tak atrakcyjną pożyczkę i na jakich warunkach?

Bardzo dużym plusem pożyczki było niskie oprocentowanie i kilkumiesięczna karencja spłaty – w okresie kiedy firma jest nowa na rynku i musi zdobyć zaufanie klientów – mówi Pani Małgorzata.

Rzeczywiście, oprocentowanie jest stałe i niższe (1,85%), niż to oferowane na rynku przez instytucje komercyjne. Ale to nie wszystko. Maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 5 lat, a dla tych o wartości powyżej 250 tys. zł. spłacanie możliwe jest przez 7 lat. Ważna jest również 6-miesięczna karencja w spłacie, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują czasu, aż biznes się rozwinie i zacznie na siebie zarabiać. Wysokość rat spłaty pożyczki może zmieniać się w ciągu roku i uwzględniać sezonowy charakter działalności. Od przedsiębiorców wymagany jest wkład własny, ale nie ponoszą oni żadnych opłat i prowizji za udzielenie wsparcia. Dodatkowym bonusem dla firm młodych, działających poniżej 2 lat oraz inwestycji ulokowanych na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo i posiadających status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom jest obniżone oprocentowanie pożyczki wynoszące tylko 0,925% w skali roku oraz zwolnienie z obowiązku wniesienia własnych środków.

Pożyczki na rozwój turystyki udziela instytucja współpracująca z BGK w województwie podkarpackim - Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA. , Mielec, ul. Chopina 18

Tel. (17) 788 18 50, www.marr.com.pl

Więcej informacji nt. pożyczki oraz instytucji oferujących pożyczkę w pozostałych województwach Polski Wschodniej dostępnych jest na stronie www.bgk.pl/turystyka

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Finansowany jest ze środków Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.