Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykształcenie ogólne odchodzi do lamusa

Agnieszka I. Skowron
Uczniów szkół ponadpodstawowych czekają spore zmiany w systemie nauczania. Przed nimi trudne decyzje wyboru specjalizacji.
Uczniów szkół ponadpodstawowych czekają spore zmiany w systemie nauczania. Przed nimi trudne decyzje wyboru specjalizacji. Dariusz Danek
Reforma liceów ogólnokształcących, która wchodzi w życie już we wrześniu tego roku, zmniejszy liczbę lekcji przedmiotów podstawowych, a rozszerzy te z profilu wybranego przez ucznia. Nowe założenia MEN budzą kontrowersje.

Zmiany zakładają, że uczniowie po 1 klasie będą wybierać rozszerzenia, czyli mają zdecydować się na specjalizację humanistyczną albo ścisłą.

Tym samym zakończą naukę niektórych przedmiotów, uważanych dotychczas za podstawowe, już w klasie pierwszej, oczywiście i zakres tematyczny będzie bardzo ograniczony - mówi Marek Plizga, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Wybiorą profil klasy dwa razy?

Nowe zarządzenia ministerstwa już teraz nastręczają dużo trudności szkołom.

- Po pierwszej klasie dziecko w założeniach reformy ma prawo wyboru wspomnianych specjalizacji. Trzeba jednak przypomnieć, teraz większość liceów i tak prowadzi nabór do klas profilowanych. Dyrekcja szkoły ma też jasność co do potrzeb etatów. Teraz uczniowi po I klasie pozwala się wybrać specjalizację na nowo. Pojawia się pytanie, co zrobią dyrektorzy placówek, gdy większość uczniów szkoły zdecyduje się, np. na rozszerzenie humanistyczne. Etaty nauczycieli przedmiotów ścisłych nagle staną pod znakiem zapytania? Kiedy więc rozwiązać z nauczycielem umowę, skoro obowiązują określone terminy - zastanawia się dyrektor.

- W związku z tą reformą pojawia się naprawdę dużo niewiadomych. Brakuje pewnych rozporządzeń i tym samym wskazówek dla dyrektorów szkół. Mam wrażenie, że ktoś ,,przespał" przynajmniej dwa lata, w których należało przygotować szkoły do planowanych zmian. Główne założenie reformy było już znane w 2008 r. a nadal brakuje dokładnych wytycznych.

Zbyt wcześnie na decyzję o wyborze?

Liczba godzin niektórych przedmiotów zostanie znacznie zredukowana. Przykładowo uczeń wybierający profil humanistyczny, wiedzę m.in. z fizyki, biologii i chemii będzie zdobywał w ramach bloku tematycznego o nazwie przyroda.

Przeciwnicy reformy wskazują z jednej strony na negatywne skutki reorganizacji szkół, co za tym idzie na mniejszą liczbę etatów, z drugiej zaś na zdecydowanie niższy poziom wykształcenia absolwentów liceów ogólnokształcących.

Środowiska nauczycielskie podkreślają także, że uczeń w 2 klasie liceum nie zawsze jest pewien tego, co chce robić w życiu.

Pozostawianie mu możliwości wyboru ścieżki nauczania na tym etapie edukacji, nie znajduje swojego uzasadnienia. Zwolennicy reformy podkreślają, że dużym plusem dla ucznia będzie poszerzenie wiedzy na wybranym profilu. Zapewni to licealiście lepszy start na wyższą uczelnię.

Mniej etatów

- W zreformowanej szkole zdecydowanie dużo mniej godzin będzie z przedmiotów takich jak chemia, biologia i fizyka. A to oznacza nieuchronnie redukcję etatów w liceach ogólnokształcących.

Większych problemów nie będzie z obowiązkowymi przedmiotami maturalnymi, czyli językiem polskim, matematyką i językiem angielskim. Etaty nauczycieli z innych przedmiotów stoją pod znakiem zapytania. W obecnym roku szkolnym mam 55 godzin fizyki, w roku szkolnym 2012/2013 będzie już ich o 15 mniej. Dochodząc do roku 2014/ 2015 tych godzin jest 39, czyli jeden nauczyciel straci pracę. Podobnie rzecz wygląda z chemią. W tym momencie mamy 40 godzin tego przedmiotu, już za rok będzie ich 24. Znów jeden etat musi się zwolnić. Dotyczy to także m.in. biologii i języków obcych - wyjaśnia Marek Plizga.

- Mam wrażenie, że założenia reformy chcą mobilności nauczyciela, który miałby zapewnić sobie brakujące godziny do pełnego etatu w innej placówce. Czy będzie to możliwe, skoro każde z liceów będzie zwalniać pedagogów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24