Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymarzony prezent pod choinkę? Zobaczcie co nim było 90 i 100 lat temu w Polsce [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Prezentowane reklamy i ogłoszenia pochodzą z „Tygodnika Ilustrowanego”, „Kuriera Warszawskiego”, „Światowida” i pisma dla kobiet „Bluszcz” z lat 30. XX wieku.
Prezentowane reklamy i ogłoszenia pochodzą z „Tygodnika Ilustrowanego”, „Kuriera Warszawskiego”, „Światowida” i pisma dla kobiet „Bluszcz” z lat 30. XX wieku. Zbiory Archiwum Państwowego w Warszawie
Co w okresie międzywojennym Polacy kupowali sobie na świąteczne prezenty? Najłatwiej dowiedzieć się przeglądając strony reklamowe przedświątecznych czasopism, głównie kobiecych. 100, 90 czy 80 lat temu, podobnie jak teraz, okres przedświąteczny był najtłuściejszym dla handlu.

Wystawę internetową „Najmilszym prezentem gwiazdkowym jest…”, na którą składa się ponad sto reklam zaczerpniętych z przedwojennych dzienników i czasopism, przygotowało Archiwum Państwowe miasta stołecznego Warszawy. Prezentowane na niej reklamy i ogłoszenia pochodzą z „Tygodnika Ilustrowanego”, „Kuriera Warszawskiego”, „Światowida” i pisma dla kobiet „Bluszcz”. Dostarczają cennej wiedzy o ówczesnej Polsce, od tej komercyjnej, handlowej strony.

Do największych i najbardziej ekskluzywnych należał Dom Towarowych Braci Jabłkowskich, założony w 1914 r. w Warszawie przy ul. Brackiej. Działa... do dzisiaj w tym samym miejscu, choć oczywiście II wojna dała się we znaki budynkowi, a powojenna, komunistyczna rzeczywistość firmie, która została upaństwowiona.

Przed II wojną światową Jabłkowscy stosowali najnowocześniejsze na świecie techniki sprzedaży i marketingu, a w ich domu towarowym były artykuły na każdą kieszeń. Oczywiście, reklama prasowa była bardzo istotna w tej działalności.

- Czas wybrać podarki - zachęcali Jabłkowscy w dużej reklamie w 50. numerze (a więc z okolic połowy grudnia) "Tygodnika Ilustrowanego" z 1931 roku.

Polecali w niej zakup ubranek dla małych dzieci, cukiernicy, lampki na biurko i torebek damskich. Ponadto łyżew polerowanych ze stali szwedzkiej, saneczek przyszłorocznego modelu 1932, nart z więźbami, "pierwszorzędnie wykonanymi", wełny w wykonaniu angielskim, ubrań, ale również zabawek. Dla dziewczynek Jabłkowscy oferowali lalki o wysokości 27 cm w cenie 4,75 złotych. Dla chłopców nakręcaną kolejkę stalową, jeżdżącą po torach, w cenie 11,50 złotych, wyprodukowaną w... Przemyślu. W przemyskiej fabryce zabawek Minerwa Józefa Rinde.

O ile Dom Towarowy Jabłkowskich był "top" w ówczesnym handlu, o tyle w produkcji zabawek w takich gronie znajdowała się przemyska Minerwa. Wytwarzano tutaj mechaniczne zabawki, wówczas nowość, m.in. pożądany przez małych i dużych chłopców model samolotu jeżdżący na kołach i strzelający iskrami. Ten zaczął być produkowany dopiero kilka lat później. W przedświątecznej reklamie z 1931 r. Minerwa postawiła na nakręcaną kolejkę.

Józef Rinde również znał się na nowoczesnych metodach handlu. Wydawał katalogi produktów, które były wystawiane w domach towarowych, m.in. w Warszawie i Lwowie. O wysokiej pozycji jego firmy świadczy fakt, że przed świętami 1931 r. razem z Domem Towarowym Jabłkowskich, Minerwa prowadziła, promowany w prasie, konkurs dla młodzieży na "nowy model budownictwa >>Minerwa konstruktor<<". Zapewne chodziło o zaprojektowanie nowej zabawki, którą przemyska fabryka mogłaby produkować. Brzmi znajomo? Tak, dzisiaj podobne konkursy, w skali globalnej, organizują tak duże firmy, jak choćby duński producent klocków Lego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24