Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazek rzeszowskiego naukowca wykorzysta przemysł

Oprac. si
Wynalazek rzeszowskiego naukowca wykorzysta przemysłRzeszowski wynalazca, dr. M. Balawejder przy swym rewelacyjnym urządzeniu.
Wynalazek rzeszowskiego naukowca wykorzysta przemysłRzeszowski wynalazca, dr. M. Balawejder przy swym rewelacyjnym urządzeniu. Fot. K. Baranowska
Metoda oczyszczania gleby ze związków chemicznych zostanie wykorzystana na skale przemysłową. Wynalazł ją dr Maciej Balawejder z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Urząd patentowy oficjalnie potwierdził oryginalność mojego pomysłu, sadzę więc że niedługo zostanie przyznany patent dotyczący nowatorskiej metody szybkiego usuwania z gleby paskudnych związków chemicznych – mówi dr Balawajder.
Nasze zgłoszenie patentowe rozszerzyliśmy również o metodę szybkiego obniżania poziomu pestycydów w owocach – mówi dr Maciej Balawejder, młody wynalazca z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Naukowiec dodaje, że niezależnie od oczekiwania na przyznanie patentu, co związane jest z określoną procedura prawną, która zazwyczaj trwa 4 lata, czynione są już starania o wykorzystanie nowatorskiej metody na skalą przemysłową. _– Nasze Uniwersyteckie Centrum Transferu Technologii  prowadzi rozmowy w celu znalezienia firmy, która podejmie się produkcji niezbędnych urządzeń i wykorzystania naszej metody oczyszczania gleby z chemii na szeroką skalę _– zaznacza.

Nie wpadł na to nikt na świecie
Dr Balawejder tłumaczy, że wynalazł metodę szybkiego usuwania z gleby szkodliwych związków chemicznych, zwłaszcza pestycydów, które normalnie rozkładają się kilkadziesiąt lat. On potrafi je usunąć w kilkanaście godzin z użyciem reaktora fluidalnego zasilanego ozonem. Wcześniej nie wpadł na to nikt na świecie.
Jak wpadł na wynalazek? Objaśnia, że drogą wnikliwej analizy procesów chemicznych zachodzących w skażonej chemikaliami gleby.  Doszedł do wniosku, że mamy w przyrodzie ozon i jednocześnie mamy problem skażenia dużych obszarów gleby pestycydami. A ozon to odmiana tlenu i jednocześnie silny utleniacz, który ma zdolność rozkładania różnego typu materii organicznych. Najsilniejszą stroną ozonu jako utleniacza jest to, że w trakcie reakcji rozkłada się on do czystego tlenu, czyli nie zostawia dosłownie żadnych zanieczyszczeń w materiale, nad którym się pracuje. – Ja to wiedziałem, ale pojawił się problem, jak te właściwości ozonu wykorzystać w praktyce – zauważa.
Wynalazca tłumaczy, że w nauce zawsze pociągała go technika fluoryzacji, która jest bardzo dobrym sposobem zapewnienia wymiany masy i ciepła. Doszedł do wniosku, z trzeba użyć ozonu i techniki fluidalnej, aby uzyskać ostateczny efekt, czyli wyrugowania związków chemicznych w postaci pestycydów z gleby. Tak w największym uproszczeniu można opisać metodę wymyśloną przez młodego naukowca.

Znalazł chętnych do pomocy
Dokonał dokładnego przeglądu fachowej literatury światowej i okazało się, że nie ma w niej nic na ten temat. Więc był do jego oryginalny pomysł. Otrzymał dofinansowanie i rozpoczął prace badawcze oraz budowę nowatorskiej technologii. Współpracował z katedrą inżynierii chemicznej Politechniki Rzeszowskiej. A w wykonaniu urządzenia pomogła firma Linker Europa z Tyczyna. 
Naukowiec dodaje, ze szczególnym  osiągnięciem zespołu jest opracowanie metody degradacji DDT. To taki paskudny środek, który był stosowany w rolnictwie w latach 70. Okres jego trwania w glebie wynosi 30 lat. Spotyka się go również w produktach, które rosną na tych skażonych glebach. – A my opracowaliśmy nowatorską technologię rozkładu tego DDT i skróciliśmy okres jego trwania z 30 lat do 15 godzin! – podkreśla.
Całość doświadczeń oraz nowatorskie urządzenie, które potrafi przywrócić skażoną glebę do stanu pierwotnego do życia zostało nie tak dawno zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Wynalazców w Norymberdze i nagrodzone złotym medalem.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24