NOWINY24
  POLECAMY

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Czy takie zimy to już przeszłość? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
  • Najwyższa emerytura w Jaśle. Trudno uwierzyć w kwotę
  • Studniówki 2020. Najciekawsze sukienki

  Wynalazki to moja pasja

  Wynalazki to moja pasja

  BEATA TERCZYŃSKA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  RZESZÓW. Wojciech Rak, uczeń IV klasy technikum w Zespole Szkół Samochodowych zajął I miejsce w 29. edycji Turnieju Wiedzy o Racjonalizacji i Wynalazczości. Drużyna z Podkarpacia wywalczyła II miejsce.
  - Do udziału w turnieju zachęcił mnie profesor Mirosław Kwaśniak. Co 2 tygodnie spotykałem się z nauczycielem na konsultacjach. Pomógł mi zdobyć fachową

  - Do udziału w turnieju zachęcił mnie profesor Mirosław Kwaśniak. Co 2 tygodnie spotykałem się z nauczycielem na konsultacjach. Pomógł mi zdobyć fachową literaturę. Książka Wiesława Kotarby "Ochrona własności przemysłowej", encyklopedia o wynalazczości, specjalistyczne czasopismo "Nowator" stały się moimi ulubionymi lekturami do poduszki. Ponadto p. Kwaśniak udostępnił mi testy, które od 18 lat zbierał i aktualizował. ©KRZYSZTOF ŁOKAJ

  W turnieju w Warszawie uczestniczyło 17 drużyn. Podkarpacie reprezentowali: Wojciech Rak (I miejsce) i Karol Starczak z Zespołu Szkół Samochodowych oraz Grzegorz Siekierda z Zespołu Szkół Mechanicznych.
  Rozwiązywali test złożony z 30 pytań. Dotyczyły historii wynalazczości, np. w którym roku skonstruowano pierwszy pojazd i prawa wynalazczego.
  - Były też trzy zadania praktyczne. Pierwsze polegało na zgłoszeniu projektu wynalazczego - drabinki z podporami teleskopowymi, umożliwiającymi stawianie jej pod różnym kątem. W drugim dostaliśmy tekst do uzupełnienia - opowiada Wojtek Rak.
  Ostatnie zadanie dotyczyło znajomości znaków towarowych. - Rok ciężkiej pracy zaowocował.
  Wojtek to uczeń niezwykle zdolny, zdyscyplinowany i pracowity. Zwycięstwo zagwarantowało mu zwolnienia z obrony pracy dyplomowej z jednoczesnym wpisaniem oceny celującej oraz z egzaminu wstępnego lub postępowania kwalifikacyjnego na dowolne studiów techniczne w Polsce - mówi Mirosław Kwaśniak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSS w Rzeszowie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo