Wypadki przy pracy. Najczęściej: branża budowlana i przetwórstwo przemysłowe

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Branże, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy  to przede wszystkim  budownictwo i przetwórstwo przemysłowe
Branże, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy to przede wszystkim budownictwo i przetwórstwo przemysłowe 123RF
Od stycznia do 30 kwietnia 2022 r. na Podkarpaciu doszło do 24 wypadków przy pracy. Najczęściej ulegają nim mężczyźni w branży budowlanej i przetwórstwa przemysłowego.

- Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2022 r. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie zbadano okoliczności i przyczyny 24 wypadków przy pracy: 13 wypadków przy pracy, jakie miały miejsce w 2022 roku (5 wypadków przy pracy powodujących ciężkie obrażenia i 8 wypadków przy pracy powodujących czasową niezdolność do pracy) oraz 11 wypadków przy pracy do jakich doszło w 2021 r. (5 wypadków przy pracy powodujących ciężkie obrażenia oraz 6 wypadków przy pracy powodujących czasową niezdolność do pracy) - wylicza Barbara Kiełt, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie.

- Ponadto obecnie inspektorzy pracy są w trakcie badania okoliczności i przyczyn 5 wypadków śmiertelnych, 13 ciężkich, 8 powodujących czasowa niezdolność do pracy i 2 zbiorowych wypadków (łącznie poszkodowane 4 osoby, w tym 1 ciężko).

I dodaje, że ze wszystkich 17 zgłoszonych w 2022 r. do OIP w Rzeszowie zdarzeń wypadkowych ze skutkiem śmiertelnym - 5 jest obecnie w trakcie badania przez inspektorów pracy, 7 zdarzeń ostatecznie nie zakwalifikowano, jako wypadki przy pracy, 5 zdarzeń nie podlegało badaniu przez inspektorów pracy (3 nagłe przypadki medyczne, 2 wypadki komunikacyjne).

- Jednocześnie wyjaśniam, że zgodnie z § 7 ust. 1 pkt. 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, prawnej kwalifikacji wypadku dokonuje powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy.

Badanie wypadków ze skutkiem śmiertelnym

Inspektorzy pracy obecnie są w trakcie badania wypadków śmiertelnych, które dotyczyły m.in. przysypania poszkodowanego ziarnami kukurydzy w silosie, śmierci pracownika ochrony po interwencji (zatrzymanie złodzieja i wezwanie policji), a także przejechania pracownika tylnymi kołami samochodu ciężarowego do wywozu odpadów komunalnych. Wyjaśniane są również przyczyny śmiertelnego wypadku, do którego doszło podczas obalania drzewa - uderzenie poszkodowanego oderwaną od sąsiedniego drzewa gałęzią, a także wypadku podczas remontu samochodu ciężarowego, w wyniku którego poszkodowany został przygnieciony pomiędzy pojazdami.

Barbara Kiełt, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie wyjaśnia, że obowiązek zawiadomienia o wypadku właściwego okręgowego inspektora pracy wynika z art. 234 § 2 Kodeksu pracy.

- Zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.

W ubiegłym roku w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie zbadano 115 wypadków przy pracy, w tym 16 indywidualnych ze skutkiem śmiertelnym, 32 wypadki powodujących ciężkie obrażenia, 13 zbiorowych wypadków (łącznie 26 osób poszkodowanych, w tym jedna śmiertelnie i 1 ciężko) oraz 54 wypadki powodujące czasową niezdolność do pracy.

Liczba zgłoszonych do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie zdarzeń wypadkowych utrzymuje się na podobnym poziomie (w okresie od 1.01.-16.05.22 r. - 106 zgłoszeń, 1.01.-16.05.21r. - 108 zgłoszeń).

Z doświadczeń Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie wynika, że wypadkom przy pracy częściej ulegają mężczyźni.

- Według statystyk w 2022 r. jest to 89 procent wszystkich zgłoszonych zdarzeń wypadkowych - zauważa Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie. - Natomiast branże, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy, stale się powtarzają i są to przede wszystkim przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.

Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie, aby przeciwdziałać i zapobiegać wypadkom przy pracy w wyżej wymienionych branżach h przeprowadzi szereg inicjatyw prewencyjno promocyjnych oraz nadzorczo – kontrolnych.

- Do działań tych należą m.in. webinaria tematyczne, szkolenia na budowach odcinków dróg ekspresowych, kontrole małych budów, konkurs na plakat w branży budowlanej promujący zagadnienia ograniczające wypadki przy pracy - wylicza Barbara Kiełt.

- Ponadto w ramach przyjętej przez Główny Inspektorat Pracy w Warszawie „Strategii działań kontrolno-prewencyjnych w budownictwie w latach 2022-2024” regularnie przeprowadzamy szkolenia dla podmiotów realizujących inwestycje budowlane, zapraszamy również pracodawców i wykonawców robót budowlanych prowadzonych na terenie województwa podkarpackiego do udziału w wydarzeniach, jak np. konkurs „Buduj bezpiecznie”.

Polskie Koleje Linowe szukają pracowników w Solinie. Na jaki...

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24