Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki przy pracy. Najczęściej: branża budowlana i przetwórstwo przemysłowe

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Branże, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy  to przede wszystkim  budownictwo i przetwórstwo przemysłowe
Branże, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy to przede wszystkim budownictwo i przetwórstwo przemysłowe 123RF
Od stycznia do 30 kwietnia 2022 r. na Podkarpaciu doszło do 24 wypadków przy pracy. Najczęściej ulegają nim mężczyźni w branży budowlanej i przetwórstwa przemysłowego.

- Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2022 r. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie zbadano okoliczności i przyczyny 24 wypadków przy pracy: 13 wypadków przy pracy, jakie miały miejsce w 2022 roku (5 wypadków przy pracy powodujących ciężkie obrażenia i 8 wypadków przy pracy powodujących czasową niezdolność do pracy) oraz 11 wypadków przy pracy do jakich doszło w 2021 r. (5 wypadków przy pracy powodujących ciężkie obrażenia oraz 6 wypadków przy pracy powodujących czasową niezdolność do pracy) - wylicza Barbara Kiełt, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie.

- Ponadto obecnie inspektorzy pracy są w trakcie badania okoliczności i przyczyn 5 wypadków śmiertelnych, 13 ciężkich, 8 powodujących czasowa niezdolność do pracy i 2 zbiorowych wypadków (łącznie poszkodowane 4 osoby, w tym 1 ciężko).

I dodaje, że ze wszystkich 17 zgłoszonych w 2022 r. do OIP w Rzeszowie zdarzeń wypadkowych ze skutkiem śmiertelnym - 5 jest obecnie w trakcie badania przez inspektorów pracy, 7 zdarzeń ostatecznie nie zakwalifikowano, jako wypadki przy pracy, 5 zdarzeń nie podlegało badaniu przez inspektorów pracy (3 nagłe przypadki medyczne, 2 wypadki komunikacyjne).

- Jednocześnie wyjaśniam, że zgodnie z § 7 ust. 1 pkt. 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, prawnej kwalifikacji wypadku dokonuje powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy.

Badanie wypadków ze skutkiem śmiertelnym

Inspektorzy pracy obecnie są w trakcie badania wypadków śmiertelnych, które dotyczyły m.in. przysypania poszkodowanego ziarnami kukurydzy w silosie, śmierci pracownika ochrony po interwencji (zatrzymanie złodzieja i wezwanie policji), a także przejechania pracownika tylnymi kołami samochodu ciężarowego do wywozu odpadów komunalnych. Wyjaśniane są również przyczyny śmiertelnego wypadku, do którego doszło podczas obalania drzewa - uderzenie poszkodowanego oderwaną od sąsiedniego drzewa gałęzią, a także wypadku podczas remontu samochodu ciężarowego, w wyniku którego poszkodowany został przygnieciony pomiędzy pojazdami.

Barbara Kiełt, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie wyjaśnia, że obowiązek zawiadomienia o wypadku właściwego okręgowego inspektora pracy wynika z art. 234 § 2 Kodeksu pracy.

- Zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.

W ubiegłym roku w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie zbadano 115 wypadków przy pracy, w tym 16 indywidualnych ze skutkiem śmiertelnym, 32 wypadki powodujących ciężkie obrażenia, 13 zbiorowych wypadków (łącznie 26 osób poszkodowanych, w tym jedna śmiertelnie i 1 ciężko) oraz 54 wypadki powodujące czasową niezdolność do pracy.

Liczba zgłoszonych do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie zdarzeń wypadkowych utrzymuje się na podobnym poziomie (w okresie od 1.01.-16.05.22 r. - 106 zgłoszeń, 1.01.-16.05.21r. - 108 zgłoszeń).

Z doświadczeń Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie wynika, że wypadkom przy pracy częściej ulegają mężczyźni.

- Według statystyk w 2022 r. jest to 89 procent wszystkich zgłoszonych zdarzeń wypadkowych - zauważa Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie. - Natomiast branże, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy, stale się powtarzają i są to przede wszystkim przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.

Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie, aby przeciwdziałać i zapobiegać wypadkom przy pracy w wyżej wymienionych branżach h przeprowadzi szereg inicjatyw prewencyjno promocyjnych oraz nadzorczo – kontrolnych.

- Do działań tych należą m.in. webinaria tematyczne, szkolenia na budowach odcinków dróg ekspresowych, kontrole małych budów, konkurs na plakat w branży budowlanej promujący zagadnienia ograniczające wypadki przy pracy - wylicza Barbara Kiełt.

- Ponadto w ramach przyjętej przez Główny Inspektorat Pracy w Warszawie „Strategii działań kontrolno-prewencyjnych w budownictwie w latach 2022-2024” regularnie przeprowadzamy szkolenia dla podmiotów realizujących inwestycje budowlane, zapraszamy również pracodawców i wykonawców robót budowlanych prowadzonych na terenie województwa podkarpackiego do udziału w wydarzeniach, jak np. konkurs „Buduj bezpiecznie”.

Polskie Koleje Linowe szukają pracowników w Solinie. Na jaki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24