Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypalenie zawodowe ciągle nie jest uznawane w Polsce za chorobę

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest sytuacja w pracy
Wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest sytuacja w pracy Christian Erfurt/Unsplash
Mimo licznych medialnych zapowiedzi, wypalenie zawodowe nie jest uznawane w Polsce za chorobę i lekarze nie mogą na nie wypisywać L 4.

Wypalenie zawodowe zostało umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w jedenastej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11. Ale w Polsce obowiązuje starsza, dziesiąta wersja ICD-10, dlatego uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby rozpoczęcia prac legislacyjnych.

- W najnowszej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11 wypalenie zawodowe zostało wpisane jako „syndrom zawodowy”. Dopóki przepisy krajowe nie uznają wypalenia zawodowego za chorobę, nie jest ono podstawą do zwolnienia lekarskiego - informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy podkarpackiego ZUS.

O wypaleniu zawodowym mówią w Polsce od lat psycholodzy i psychiatrzy. Osoby zgłaszające się do nich po pomoc nawet nie wiedzą, że są obciążone tym syndromem, gdyż często towarzyszy on innym problemom.

Wypalenie diagnozuje się wtedy, gdy pracownik traci motywację do swoich obowiązków na skutek psychicznego, emocjonalnego, a nawet fizycznego wyczerpania, co skutkuje brakiem efektywności i kompetencji. Najkrócej mówiąc, wypalenie to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest sytuacja w pracy. Objawom psychicznym towarzyszą somatyczne, np. krążeniowe i bóle kręgosłupa.

Na rozwój wypalenia zawodowego mają wpływ: nieadekwatne wynagrodzenie, przeciążenie pracą, nadgodziny, nieefektywne zarządzanie w firmie. Wypalenie występuje, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, pracownik przestaje się rozwijać, czuje się przepracowany i niezadowolony z wykonywanego zajęcia, które niegdyś sprawiało mu przyjemność.

Na wypalenie zawodowe narażone są głównie zawody misji, takie jak nauczyciele i lekarze, które wymagają dużego zaangażowania, oraz dwa typy osobowości.

Pierwszy typ za bardzo angażuje się w swoją pracę, ma wysokie wymagania wobec siebie i przejawia dużą potrzebę osiągania sukcesów. Drugi typ położony jest na przeciwległym biegunie. Są to osoby, które przypadkowo znalazły się na swoim miejscu, nie lubią swojej pracy i z tego powodu męczą się w niej.

Wypalenie zawodowe dotyka też osoby uzależnione od pracy, leczące nią jakieś swoje problemy, oraz takie, które nie oddzielają sfery prywatnej od zawodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24