NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Wypisy z ksiąg będą wydawane od ręki

  Wypisy z ksiąg będą wydawane od ręki

  EWA GORCZYCA

  Nowiny

  Nowiny

  TADEUSZ WOŁEK

  TADEUSZ WOŁEK © EWA GORCZYCA

  TADEUSZ WOŁEK

  TADEUSZ WOŁEK © EWA GORCZYCA

  - Piętnaście milionów ksiąg wieczystych w archiwach sądowych ma przybrać formę elektroniczną. Jak długo potrwa ta operacja?

  - Co najmniej 10. Będziemy pierwszym państwem w Europie o tak olbrzymim wirtualnym zasobie ksiąg wieczystych. Papierowa księga przestanie istnieć. Papierowe będą tylko wydruki z poświadczeń i zbiory dokumentów służących do założenia księgi.

  - Skończy się długie oczekiwanie na wpisy i wypisy?

  Wczoraj w Krośnie otwarto ośrodek migracyjny ksiąg wieczystych. W Polsce jet ich sześć. Pracownicy ośrodków wprowadzą do systemu elektronicznego księgi z archiwów sądowych wszystkich wydziałów sądowych w Polsce.  - Chcemy, by wypis wydawano od ręki. W wydziałach, gdzie zasoby przekraczają 100 tysięcy, trzeba czekać wiele miesięcy. Dzięki wirtualnej księdze każdy zainteresowany, z każdego miejsca w Polsce będzie miał wgląd do informacji o interesującej go nieruchomości, położonej gdziekolwiek na terenie kraju. Dziś trzeba złożyć wniosek w odpowiednim wydziale.

  - Dlaczego sprawność systemu i dostęp do ksiąg wieczystych są takie ważne?

  - W tradycji prawnej Europy trudno sobie wyobrazić coś, co mogłoby zastąpić księgę wieczystą czyli źródło informacji o nieruchomości i jej właścicielu. Brak szybkiego, powszechnego dostępu do ksiąg blokuje rozwój gospodarczy. Aktywność gospodarcza zasadza się na tym, że ludzie kupują, sprzedają, budują, zaciągają kredyty hipoteczne. To wszystko wiąże się z informacją o nieruchomości. Żaden inwestor nie przyjdzie do danego regionu, jeśli nie będzie miał szybkiej, dobrej informacji, kto jest właścicielem gruntu, z kim należy rozmawiać, zanim zainwestuje się pieniądze.

  - Co zdecydowało o wyborze Krosna i Niska na siedziby ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych ?

  - Zaangażowanie ze strony władz samorządowych, które przekazały nam obiekty w bezpłatne użytkowanie i dążenie kierownictwa sądu okręgowego. Te ośrodki to także miejsca pracy dla mieszkańców regionu. Zyskiem dla społeczności lokalnej są 82 etaty, które w nich powstały.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo