Jacek Czaplewski
Manchester City - Liverpool 3:2
Manchester City - Liverpool 3:2 PAP, EPA
Mistrz Anglii zagrał z wicemistrzem pierwszy raz o stawkę po mundialu. Do ćwierćfinału Pucharu Ligi Angielskiej awansował Manchester City, pokonując Liverpool 3:2. Pierwszą bramkę w meczu zdobył Erling Haaland - wielki nieobecny w Katarze.

Puchar Ligi Angielskiej: Awans Manchesteru City do ćwierćfinału

W akcji po raz pierwszy zobaczyliśmy wielu uczestników mistrzostw świata: Kevina de Bruyne, Rodriego, Ilkaya Gundogana czy Darwina Nuneza. Zabrakło za to Argentyńczyka Juliana Alvareza świętującego złoto w ojczystym Buenos Aires.

Na "Etihad Stadium" jako pierwszy w kolejności błysnął jednak Erling Haaland. Norweg w 10 minucie zdobył swoją trzydziestą (!) bramkę w rundzie, kiedy po dograniu z lewej flanki od de Bruyne dołożył nogę. Liverpool odpowiedział z zegarmistrzowską precyzją, czyli w 20 minucie. Składną akcję również w polu karnym wykończył Fabio Carvalho.

Z trybun widowisku przyglądał się Wayne Rooney. To potencjalnie nowy trener Mateusza Klicha (Leeds United), który rozważa przejście do amerykańskiej MLS i grę dla D.C. United, czyli zespołu prowadzonego przez Anglika właśnie.

City odzyskało prowadzenie zaraz po przerwie, by w ułamku sekund także je stracić. Chwilę po wznowieniu do siatki trafił Riyad Mahrez, któremu błyskawicznie odpowiedział Mohamed Salah w akcji zapoczątkowanej podaniem zewnętrzną częścią stopy przez wprowadzonego Alexa Oxlade-Chamberlaina.

Wreszcie w 58 minucie City po raz trzeci objęło prowadzenie, którego nie oddało już do ostatniego gwizdka. Z drugiej asysty de Bruyne'a skorzystał główkujący w "szesnastce" Nathan Ake.

Później okazji na wyrównanie nie wykorzystał Nunez, kopiąc w sytuacji sam na sam obok prawego słupa. To pierwsze zwycięstwo City nad Liverpoolem od lutego 2021 roku (The Reds wygrali trzy poprzednie spotkania, wcześniej zaś padły dwa remisy).

Trudna końcówka roku w Anglii

Choć rok dobiega końca to oba zespoły czeka jeszcze sporo wyzwań. Z powodu napiętego grafiku rozegrają po dwa mecze w Premier League. City na wyjeździe z Leeds United oraz u siebie z Evertonem, zaś Liverpool z Aston Villą i Leicester City. Po dystansie czternastu kolejek City traci pięć punktów do liderującego Arsenalu. Strata Liverpoolu jest znacznie dotkliwsza; wynosi aż piętnaście punktów.

Oprócz Manchesteru City do 1/4 finału Pucharu Ligi Angielskiej awansowali: Manchester United, Wolverhampton, Southampton, Newcastle United, Nottingham Forrest, Charlton oraz Leicester City.

W zeszłej edycji Pucharu Ligi Angielskiej triumfował właśnie Liverpool. W lutym po długim konkursie rzutów karnych pokonał Chelsea (0:0, 11:10 k.).

Manchester City - Liverpool 3:2 (1:1)
Bramka: Haaland 10', Mahrez 47', Ake 58' - Carvalho 20', Salah 48'
Żółte kartki: Bajcetic, Rodri - Fabinho, Keita

Manchester City: Ortega - Lewis, Akanji (61' Stones), Laporte, Ake - Rodrigo, De Bruyne, Gundogan (88' Bernardo Silva) - Mahrez, Palmer (73' Grealish), Haaland (73' Foden).

Liverpool: Kelleher - Milner (38' Phillips), Gomez, Matip, Robertson - Bajcetic (46' Fabinho), Elliott (57' Henderson), Thiago (70' Keita) - Salah, Carvalho (46' Oxlade-Chamberlain), Nunez.

Radość Riyada Mahreza z bramki na 2:1
Radość Riyada Mahreza z bramki na 2:1 PAP, EPA