Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawka dla studenta

JUSTYNA WOŚ
- Nie wiem, czy jakaś uczelnia w kraju rozdaje studentom bezpłatnie podręczniki. U nas to zasada - mówi dr Jerzy Posłuszny, rektor WSAiZ. I dodaje, że w kosztach studiowania zawsze znacznym obciążeniem dla studenckiej kieszeni były właśnie książki.

WSAiZ wydała też 12 Zeszytów Naukowych. Zawierają m.in. artykuły naukowe, referaty z polsko-ukraińskich konferencji, raporty o funkcjonowaniu samorządów itp. Ponadto stałą edycją jest kwartalnik "Gospodarka-Administracja-Samorząd", pismo dla pracowników administracji rządowej i samorządowej.

Każdy słuchacz WSAiZ dostaje darmową wyprawkę: Student prze trzy lata nauki dostaje po cztery podreczniki darmo. Co roku uczelnia rozdaje około 16 tysięcy ich egzemplarzy. Idea wydawania własnych podręczników to fragment szerszej polityki WSAiZ. Studia są płatne. Lecz czesne nie jest wyższe, a często niższe, aniżeli w innych uczelniach niepaństwowych. Ponadto nie pobiera się żadnych opłat. Ani za indeksy, ani wpisy, czy egzaminy.
Podręcznki WSA i Z są przyciągają uwagę jednolitą szatą graficzną i niebiesko-pomarańczową kolorystyką. Podobnej używa jedna z telewizyjnych stacji. - My byliśmy piersi. Nie istniała jeszcze ta stacja, gdy wydaliśmy pierwszy podręcznik ! - śmieje się rektor Posłuszny.
Kilka podręczników zyskało rangę ogólnopolską: "Prawo cywilne", "Postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne" oraz "Prawo administracyjne". - Z tych książek uczą się studenci prawa na uniwersytetach - nie kryje satysfakcji rektor.
Niepowtarzalnym wydawnictwem była księga pamiątkowa na 45-lecie pracy naukowej prof. Jana Szreniawskiego, z UMCS w Lublinie. Zawiera publikacje nt. "Administracji publicznej" autorstwa specjalistów ze wszystkich ośrodków akademickich.
Na ukończeniu jest "Prawo konstytucyjne Polski i Ukrainy". W przygotowaniu prawo administracyjne. To efekt intensywnej współpracy WSAiZ z Uniwersytetem Lwowskim. Takich badań porównawczych nikt w kraju dotąd nie robił. A ta wiedza będzie w cenie w kontekście granicy unijnej. - Jest szansa poznania systemów prawnych obu krajów - podkreśla rektor Posłuszny. - To kapitał na przyszłość. My staramy się, by nauka była blisko życia, służyła praktyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24