Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowany hotel w Przemyślu będzie służył uchodźcom. Potem będzie przyjmował turystów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
W Przemyślu podsumowano kilkumiesięczny remont, sfinansowanym przez międzynarodowe organizacje pomocowe, przy Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Prace zbliżają się do końca, hotel ma zostać otwarty za kilkanaście dni. Przez początkowy okres obiekt będzie służył uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Prace remontowe trwają jeszcze w części obiektu. Wykończone już pokoje czekają na umeblowanie. Na miejscu są już łóżka, meble i inny sprzęt. W tym miejscu przy Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji znajdował się mocno zdewastowany hotel, od kilkunastu lat wyłączony z użytkowania. Obiektem zainteresowała się m.in. fundacja CORE (Community Organized Relief Effort), którą założył m.in. znany aktor amerykański Sean Penn, a która pomaga na całym świecie, w miejscach kryzysów humanitarnych.

CORE zaproponowała sfinansowanie remontu obiektu. W zamian za to, przez początkowy okres będą w nim mogli przebywać uchodźcy wojenni z Ukrainy. Obiekt cały czas jest własnością miasta. Zgodnie z założeniami, gdy przestanie być wykorzystywany na pomoc dla uchodźców (a stanie się to zapewne po zakończeniu wojny w Ukrainie, jednak nie dłużej niż do końca 2024 roku), zostanie mu przywrócony pierwotny charakter, czyli hotelu - domu dla sportowców. Dla miasta Przemyśla takie rozwiązanie jest atrakcyjne, gdyż trudno byłoby sfinansować remont hotelu z miejskiej kasy. Koszt remontu wyniósł ok. 10 mln złotych.

Miejsca noclegowe, w pokojach z łazienkami, znajdzie 140 do 160 osób.

Oprócz CORE i organizacji współpracujących z tą fundacją, prace remontowane zostały sfinansowane przez Paderborn, niemieckie miasto partnerskie Przemyśla, a prace nadzorowali inżynierowie z firmy SsangYuon z Korei Południowej. Pomogło również UNHCR, biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

- Długo można by opowiadać o genezie tego obiektu, skąd my się tutaj wszyscy wzięliśmy. A wzięliśmy się na kanwie wydarzeń z 24 lutego 2022 r., gdy miasto Przemyśl stało się miastem frontowym, miastem-ratownikiem. Z racji położenia staliśmy się ośrodkiem, do którego docierała największa część uchodźców z Ukrainy. W ciągu roku przez Przemyśl przejechało 2,5 mln uchodźców - mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Po wybuchu wojny w Ukrainie miasto stało się ośrodkiem recepcyjnym, trafiający tutaj uchodźcy byli kierowani w głąb Polski i dalej na zachód. Jednak część osób chciała zostać w Przemyślu i tutaj szukać schronienia. To właśnie dla nich należało znaleźć odpowiednie pomieszczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24