Wyrok dla Ryszarda Podkulskiego w sprawie Rzeszowskich Zakładów Graficznych za dwa tygodnie

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Biznesmen wyraził zgodę na podawanie jego pełnych danych oraz pokazywanie wizerunku w kontekście tej sprawy. Zdjęcie pochodzi z jednej z wcześniejszych rozpraw
Biznesmen wyraził zgodę na podawanie jego pełnych danych oraz pokazywanie wizerunku w kontekście tej sprawy. Zdjęcie pochodzi z jednej z wcześniejszych rozpraw Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Do 13 lipca Sąd Apelacyjny w Rzeszowie odroczył wydanie wyroku w głośnej sprawie Rzeszowskich Zakładów Graficznych. Tego dnia wyroki usłyszą znany biznesmen Ryszard Podkulski i jego zięć Marcin B.

Rozprawa odwoławcza w tej głośnej sprawie odbyła się dzisiaj w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Oskarżeni nie stawili się na sali, reprezentowali ich obrońcy. Nie przybył także przedstawiciel oskarżyciela posiłkowego – Rzeszowskich Zakładów Graficznych oraz likwidator tych zakładów.

Podczas rozprawy sąd oddalił złożone przez Stowarzyszenie Grafik RZG wnioski o rozważenie z urzędu dopuszczenia w postępowaniu odwoławczym dowodu z nowej opinii biegłego z dziedziny wyceny majątkowej oraz wystąpienie do Najwyższej Izby Kontroli o przesłanie protokołu kontroli w RZG S.A. Dokument dotyczy wydatków inwestycyjnych w latach 2002-2004.

- Sąd uznał, że te dowody nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia procesu, a te wnioski zmierzały do niezasadnego przedłużenia postępowania odwoławczego – mówi sędzia Zygmunt Dudziński, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Obrońcy oskarżonych poparli złożone apelacje, wnioskując o zmianę zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie i uniewinnienie oskarżonych lub uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia sądowi okręgowemu. Prokurator oraz przedstawiciel stowarzyszenia Grafik RZG byli odmiennego zdania i wnieśli o utrzymanie wyroku w mocy.

- Z uwagi na zawiłość sprawy, sąd odroczył wydanie wyroku do 13 lipca – mówi sędzia Dudziński.

  • **CZYTAJ TEŻ:
https://plus.nowiny24.pl/ryszard-podkulski-mam-dosc-nie-widze-swojej-przyszlosci-w-biznesie/ar/c3-13069281

**

Proces Ryszarda Podkulskiego i jego zięcia Marcina B. rozpoczął się w 2014 przed rzeszowskim sądem okręgowym, w którym obaj zostali skazani za wyprowadzenie ok. 14 mln zł Rzeszowskich Zakładów Graficznych, w których Podkulski był głównym udziałowcem. Sąd okręgowy uznał ich za winnych, po dwóch latach procesu Ryszarda Podkulskiego skazał na 3 lata, zaś jego zięcia na 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności.

Obaj odwołali się od tego wyroku z uzasadnieniem, że okręgowy w swojej decyzji nie uwzględnił wszystkich wniosków i argumentów obrony, szczególnie mocno podkreślali, że wyrok oparto na „rażąco błędnych wyliczeniach strat, jakie RZG miały ponieść w wyniku działań skazanych”, biegłym, sądowym ds. szacowania nieruchomości zarzucali błędy i niekompetencję. Sprawa trafiła więc do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, tu w maju 2017 r. zapadł prawomocny wyrok skazujący obu. Ale i od tego złożyli wniosek kasacyjny do Sądu Najwyższego, SN uchylił wyrok apelacyjnego i nakazał mu ponowne rozpatrzenie sprawy.

- Podstawą uchylenia jest nierozpoznanie w sposób prawidłowy apelacji obrońców oskarżonych – wybrzmiało na sali SN w Warszawie.

Nadto sędziowie uznali, że rzeszowski wymiar sprawiedliwości nie dość szczegółowo rozważył materiał dowodowy sprawy i nie wziął pod uwagę części dowodów, przedstawianych przez obrońców.

Sprawa wróciła do Rzeszowa, ponownie rozstrzygać ją rozpoczęto w październiku ub. r., po czym proces przerwano ze względu na chorobę jednego z sędziów.

W lutym odbyła sie rozprawa, podczas której przesłuchano biegłych, którzy na zlecenie sądu sporządzali opinię, dotyczącą wyceny majątku RZG oraz sposobu, w jaki Ryszard Podkulski wszedł w posiadanie zakładu i jego aktywów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie