Wyrok ws. afery gruntowej: 3 lata więzienia dla Kamińskiego [WIDEO]

mat, Leszek Rudziński AIP, x-newsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Warszawski sąd rejonowy uznał, że Mariusz Kamiński jest winny przekroczenia uprawnień i podżegania do korupcji w tzw. ,,aferze gruntowej".

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazu zajmowania stanowisk publicznych przez 10 lat. Zdaniem sądu CBA w 2007 r. nie miało podstaw prawnych i taktycznych do wręczenia tzw. kontrolowanej łapówki. Wyrok nie jest prawomocny.

W ubiegły poniedziałek strony wygłosiły mowy końcowe w procesie, który trwał od kwietnia 2013 r. i był częściowo niejawny.
Prokurator, w złożonym w lutym wniosku, domagał się dla Mariusza Kamińskiego roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Dodatkowo chciał dla niego 4 lat zakazu pełnienia funkcji kierowniczych oraz kilku tysięcy złotych grzywny. Podobnych kar zażądał dla podwładnych Kamińskiego - Macieja Wąsika (byłego szefa CBA), Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela (byłych dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA).

Obrona, wraz z oskarżonymi wnioskowała o uniewinnienia pracowników CBA. Mariusz Kamiński nie chciał komentować zarzutów prokuratury, ale wcześniej wiele razy mówił, że mają one charakter polityczny.

Proces dotyczył operacji CBA w sprawie tzw. afery gruntowej. W 2007 r. podstawieni agenci, podając się za szwajcarskich przedsiębiorców zaproponowali biznesmenom Andrzejowi K. i Piotrowi R. tzw. kontrowaną łapówkę w zamian za pomoc przy ,,odrolnieniu" gruntu na Mazurach.Podczas akcji, CBA miało wejść w posiadanie informacji o tym, że część łapówki ma trafić do ówczesnego szefa resortu iw wicepremiera Andrzeja Leppera - który, zdaniem CBA, został ostrzeżony o akcji, Janusza Maksymiuka i jeszcze jednej osoby. Wręczenie łapówki miał utrudnić przeciek (nie wiadomo, kto był jego źródłem), wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka (śledztwo wobec niego potem umorzono).

Sprawa została ujawniona 9 lipca 2007, gdy ówczesny premier Jarosław Kaczyński zdymisjonował Andrzeja Leppera (co doprowadziło do rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów, wygranych przez PO). Ujawniono, że trzy dni wcześniej CBA zatrzymało jego współpracownika Piotra R. oraz prawnika Andrzeja K., którzy w imieniu Leppera i swoim mieli domagać się łapówki za pomoc w odrolnieniu gruntu.

W 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego i trzech jego podwładnych o przekroczenie uprawnień, nielegalne działanie operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Zdaniem prokuratury CBA stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia ziemi za łapówkę, choć nie miało wcześniej wiarygodnej informacji o przestępstwie, a tylko to pozwala służbom zacząć akcję “kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej" wobec podejrzewanych. Prokuratura ostatecznie uznała działania szefów Biura za podżeganie do przestępstwa, a także bezprawnego fabrykowania dokumentów i podsłuchiwania m.in. osób z Samoobrony

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
psychiatra
W dniu 01.04.2015 o 08:29, @do chuja napisał:

Zjebaj sie bucu, tylko radiem maryja i rydzykiem , kaczorem i PiS-em, więcej chuje nie masz argumentow? Niewolnikiem kut@sie jesteś, tylko w do twojego pustego łba to nie dociera.


Wikary, proboszcz czy jakiś inny Napoleon z pisu? Oj nerwowy chłopczyk jakiś nerwowy. Już bluzga jak menel, a przecież taki był z niego aniołek od Wartości.
Mechanizm wyparcia działa, proszę mu podawać dwie tabletki na uspokojenie, nawet przymusowo, a w razie czego wiązać do łóżka (skrajnie może zagrozić sobie i innym napoleonom w otoczeniu).
d
damian
W dniu 01.04.2015 o 08:12, student napisał:

JEŚLI TEJ PO-wskiej ZGRAI CIEMNIAKÓW NIE ODSTAWIMY OD "RZĄDÓW", TO POLSKĘ CZEKA NIESZCZĘŚCIE !!!. RATUJMY NASZ KRAJ, BO POLSKOŚCI JEST W NIM 3O% !!. DAJMY PRAWDZIWYM POLAKOM RZĄDZIĆ POLSKĄ, A NIE SZUBRAWCOM.

Błaźnisz się cały czas,mimo zmiany nicka. Nie drzyj ryja na forum,pisz prawdę,oceniaj ludzi po czynach a nie po słowach gromady oszołomów.

Kamiński przegiął,więc go sąd słusznie skazał. Organy państwa nie mogą w sposób przestępny zdobywać dowodów przeciwko obywatelom. To jest nakaz dla wszystkich słuzb, bez względu na to,która opcja sprawuje władzę w kraju.

s
student

JEŚLI TEJ PO-wskiej ZGRAI CIEMNIAKÓW NIE ODSTAWIMY OD "RZĄDÓW", TO POLSKĘ CZEKA NIESZCZĘŚCIE !!!. RATUJMY NASZ KRAJ, BO POLSKOŚCI JEST W NIM 3O% !!. DAJMY PRAWDZIWYM POLAKOM RZĄDZIĆ POLSKĄ, A NIE SZUBRAWCOM.

a
augustyn
W dniu 31.03.2015 o 19:22, . napisał:

Spadaj na mopa i pozdrów mamuśkę, pewnie angolom lache teraz strzela.


Jak się ta tabletka, którą testują na tobie i po której tak bredzisz nazywa?
Wiążą cię przy tym i puszczają dla uspokojenia głos Ojca Dyrektora, byś im tak nie wierzgał?
Ponoć on cudów już za życia dokonuje: mianowicie wlewa to do ucha niczym Lady Makbet słuchaczom i słuchaczkom przez słuchawkę na smyczy od radia.

No u czy ci pod łóżkami u was to wszystko naprawdę Napoleoni tunningujący swoje czołgi przed zwycięskim rajdem na Moskwę?
g
gość

prawdziwi polacy z pis wykończyli Lepera szukając na niego haka.Za mało otrzymali kary za tak perfidny i obłudny postęp.A co z tymi co im polecili to zadanie wykonać ,Ziobro,Kaczyński i inni???

a
augustyn
W dniu 31.03.2015 o 07:38, stefan od much napisał:

O widze że macie w Tworkach dostep do internetu. U nas w Żurawicy niestety, chorzy psychicznie nie mają tego prawa.


Jak nie mają, skoro wypociłeś swój komentarz?
Będziesz na PiS głosował?
Podobno tylko ci z żyrandola głosują na PO.
G
Gość

Ci z PiS-u to wszyscy powinni na poczatek dostac po trzy lata.W tym klanie nie ma niewinnych,choćby za głupkowaty wygląd.

P
Polak
W dniu 31.03.2015 o 10:01, deseń napisał:

Zachowujesz się jak genetyczny idiota.Pytaj matki, dlaczego Cię nie wyskrobała po przypadkowym uniesieniu. Zamiast dyskutować,krzyczysz/piszesz na Caps Locku/ i obrażasz ludzi.Sedzia wyliczył w uzasadnieniu wszystkie bezprawne czyny podsądnych. Państwo, czyli jego organy nie mogą w sposób przestępny pozyskiwać dowodów na udowodnienie winy obywatelowi.Jak każdy tuman,zamiast skupiać się na wydarzeniu, o którym dyskutujesz,zaczynasz wyliczankę zdarzeń zupełnie dla tematu nieprzydatnych. Za chwilę,wzorem swych idoli z PiS,zaczniesz domniemywać,czy przypadkiem sędzia nie jest wnukiem żołnierza z Wehrmachtu,ZOMO-wca albo resortu spraw wewnętrznych albo UB-ka. To dopiero podłość nad podłościami. Niezły elektorat ma Kaczyński i jego otoczenie. I ten ordynariat polowy z Torunia,na czele z kapelanem,ojcem inkasentem też pasuje do środowiska.

Zapytaj swojej mamy za co zaczęła cię wyskrobywać, naruszając znacznie twój mózg !!. Na większość tematu sam sobie odpowiedziałeś. Jesteś prostym PO-wskim ciemniakiem !. Jak nie kłamstwem i szubractwem, to na kościół i ks. Rydzyka. To na tyle biedaku.
d
deseń
W dniu 30.03.2015 o 19:28, Polak napisał:

CZUĆ ŻE JESTEŚ PO-wską MIERNOTĄ !. CO SĄDZISZ NA TEMAT AMBER GOLD, AFERY HAZARDOWEJ, OSZUSTWO MILIONÓW POLAKÓW NA OFE-170 miliardów, AFERA PODSŁUCHOWA, OSZUSTWA WYBORCZE - TO JEST TWOJA KULTURA ???. TE SZUBRAWCE "RZĄDZĄ" POLSKĄ.

Zachowujesz się jak genetyczny idiota.Pytaj matki, dlaczego Cię nie wyskrobała po przypadkowym uniesieniu. Zamiast dyskutować,krzyczysz/piszesz na Caps Locku/ i obrażasz ludzi.

Sedzia wyliczył w uzasadnieniu wszystkie bezprawne czyny podsądnych. Państwo, czyli jego organy nie mogą w sposób przestępny pozyskiwać dowodów na udowodnienie winy obywatelowi.

Jak każdy tuman,zamiast skupiać się na wydarzeniu, o którym dyskutujesz,zaczynasz wyliczankę zdarzeń zupełnie dla tematu nieprzydatnych. Za chwilę,wzorem swych idoli z PiS,zaczniesz domniemywać,czy przypadkiem sędzia nie jest wnukiem żołnierza z Wehrmachtu,ZOMO-wca albo resortu spraw wewnętrznych albo UB-ka. To dopiero podłość nad podłościami. Niezły elektorat ma Kaczyński i jego otoczenie. I ten ordynariat polowy z Torunia,na czele z kapelanem,ojcem inkasentem też pasuje do środowiska.

 

Z
Zeneq
W dniu 30.03.2015 o 18:14, czytelnik napisał:

Ty marny człowieczku widzę że nie wiele różnisz się od tych z PiSu - a przede wszystkim brak Ci kultury i ogłady - wiesz po czym poznaje się świnie ano po tym że sam nią jesteś.Co do wyroku to myślę że mógł być większy bo urzędnik na takim wysokim stołku powinien zawsze dostawać karę porównywalną do zarobków. Nie będę komentował wyroku bo sąd lepiej to przejrzał skoro doszedł do takiego wniosku . Szkoda że nie zaznaczył że ma odsiedzieć równe trzy lata.

 


Kulturę to na każdym kroku POkazuje dyżurny kulturalny PełO NIESIOŁOwSKIJ. Ponadprzeciętny buc.

a
augustyn

Może pójdą krok dalej i ustalą dlaczego zginął Lepper. Bo chyba nie dlatego, że nie dał się wrobić premierowi Kaczyńskiemu i działającemu na zlecenie tegoż premiera Kamińskiemu z CBA?

A przecież Ojciec Dyrektor chciał dobrze i prosił wtedy Jarosława Kaczyńskiego przy wszystkich na Jasnej Górze, by "nie rozbijać tej koalicji".
Jarosław Kaczyński znał dobrze opowieść jak ukraść księżyc, może słyszał o królu Midasie, ale najwyraźniej nikt mu nie czytał bajki o złotej rybce.
Zresztą chyba do dziś jej nie zna.

G
Gość
W dniu 30.03.2015 o 18:14, czytelnik napisał:

Ty marny człowieczku widzę że nie wiele różnisz się od tych z PiSu - a przede wszystkim brak Ci kultury i ogłady - wiesz po czym poznaje się świnie ano po tym że sam nią jesteś.Co do wyroku to myślę że mógł być większy bo urzędnik na takim wysokim stołku powinien zawsze dostawać karę porównywalną do zarobków. Nie będę komentował wyroku bo sąd lepiej to przejrzał skoro doszedł do takiego wniosku . Szkoda że nie zaznaczył że ma odsiedzieć równe trzy lata.

 

A jakie wyroki dostali Nowak, Rostowski oraz Sikorski? JAKIE?! Oficjalnie POwiedzieli, że mają POlskę i POlaków cytuję "w du***". A całe to działanie urzędów to ch#j d*** i kamienie kupa? Wiesz kto to powiedział? Taki jest ten Twój złodziejski rząd. Bo na pewno nie mój i wielu wielu milionów Polaków. Skoro tak ich bronisz to wiadomo kim jesteś.
 

P
Polak
W dniu 30.03.2015 o 18:14, czytelnik napisał:

Ty marny człowieczku widzę że nie wiele różnisz się od tych z PiSu - a przede wszystkim brak Ci kultury i ogłady - wiesz po czym poznaje się świnie ano po tym że sam nią jesteś.Co do wyroku to myślę że mógł być większy bo urzędnik na takim wysokim stołku powinien zawsze dostawać karę porównywalną do zarobków. Nie będę komentował wyroku bo sąd lepiej to przejrzał skoro doszedł do takiego wniosku . Szkoda że nie zaznaczył że ma odsiedzieć równe trzy lata.

CZUĆ ŻE JESTEŚ PO-wską MIERNOTĄ !. CO SĄDZISZ NA TEMAT AMBER GOLD, AFERY HAZARDOWEJ, OSZUSTWO MILIONÓW POLAKÓW NA OFE-170 miliardów, AFERA PODSŁUCHOWA, OSZUSTWA WYBORCZE - TO JEST TWOJA KULTURA ???. TE SZUBRAWCE "RZĄDZĄ" POLSKĄ.
~pisać prawdę
W dniu 30.03.2015 o 18:14, czytelnik napisał:

Ty marny człowieczku widzę że nie wiele różnisz się od tych z PiSu - a przede wszystkim brak Ci kultury i ogłady - wiesz po czym poznaje się świnie ano po tym że sam nią jesteś.Co do wyroku to myślę że mógł być większy bo urzędnik na takim wysokim stołku powinien zawsze dostawać karę porównywalną do zarobków. Nie będę komentował wyroku bo sąd lepiej to przejrzał skoro doszedł do takiego wniosku . Szkoda że nie zaznaczył że ma odsiedzieć równe trzy lata.

Może choć jeden przykładnie ukarany.

c
czytelnik
W dniu 30.03.2015 o 17:44, Polak napisał:

PO-wskie świnie zrobiły z Polski Białoruś !!!. Stać tych szubrawców na wszystko, byle nie oddać władzy. PRZED WYBORAMI SZKALUJĄ, A PO WYBORACH OSZUSTWA WYCISZAJĄ !. A jak to nie pomoże to to wybory "załatwią ". Komorowski przy Dudzie jest figurantem,nikim !!!. Już jeden sędzia PO-wski "sprawiedliwy" był, to mało łańcuchem się nie udusił !. Teraz gdzieś zniknął. Ten jest drugi, ciekawe jak i gdzieskończy ??.

 

Ty marny człowieczku widzę że nie wiele różnisz się od tych z PiSu - a przede wszystkim brak Ci kultury i ogłady - wiesz po czym poznaje się świnie ano po tym że sam nią jesteś.

Co do wyroku to myślę że mógł być większy bo urzędnik na takim wysokim stołku powinien zawsze dostawać karę porównywalną do zarobków. Nie będę komentował wyroku bo sąd lepiej to przejrzał skoro doszedł do takiego wniosku . Szkoda że nie zaznaczył że ma odsiedzieć równe trzy lata.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3