Wyścig Solidarności w Krośnie i Jaśle

wyścig.h2.pl
Tegoroczny XXII Wyścig Solidarności zawita także na Podkarpacie. 29 czerwca w Krośnie kibice kolarstwa obejrzą finisz I etapu, dzień później w Jaśle start do II.

Kolarze wystartują 29 czerwca w Nowym Sączu, a zakończą zmagania 2 lipca w Łodzi (cztery etapy). Impreza ma rangę wyścigu kontynentalnego (2.1 UCI) i odbywa się zawsze w tygodniu po mistrzostwach krajowych. Patronem honorowym imprezy został profesor Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Na listę startową przyjęto 19 spośród 32 zgłoszonych grup. W wyścigu wystartują wszystkie teamy krajowe, wśród nich zarejestrowany kontynentalnych grupach zawodowych CCC Polsat Polkowice, która jako jedyna może startować w wyścigach Pro Tour. W jej składzie znalazł się Andreas Schulze, ubiegłoroczny triumfator trzech etapów wyścigu Solidarności.
Pozostałe zespoły bardziej znane kibicom kolarstwa to BGŻ (w ubiegłym roku startujący jako DHL Author), Legia-Felt. Listę tę uzupełniają młodzieżowa reprezentacja Polski, reprezentacja Polski MTB, Polska elita (oparta o zawodników Mostostalu Puławy) oraz Polska reprezentacja szosowa (w składzie z Dariuszem Baranowskim).

Trasa wyścigu

I etap, 29 czerwca Nowy Sacz - krosno (171,6 km); II etap, 30 czerwca Jasło- Krakow (159,1); III etap, 1.lipca Jędrzejów - Kielce (169,2); IV etap, 2. lipca radomsko - Łódź (169, 6)

Zaproszone zostały silne europejskie ekipy: LKT Team Brandenburg (Niemcy), PSK Whirpool-Author (Czechy), Nutrixxion Sparkasse (Niemcy), Amore & Vita (Ukraina).
Największe nazwisko wyścigu to Duńczyk Michael Rasmussen, zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France w 2005 i 2006 roku. W kolejnym roku był faworytem Tour de France. Został jednak wycofany w trakcie imprezy przez kierownictwo drużyny Rabobank. Był wówczas liderem i wyprzedzał o ponad 3 minuty Alberto Contadora.
Powodem zakończenia startu i kłopotów duńskiego kolarza było podejrzenie o unikanie kontroli antydopingowych w czasie wiosennych przygotowań do sezonu. Z tego powodu został także wycofany ze startu w mistrzostwach świata oraz olimpiady w Pekinie. Został zdyskwalifikowany na dwa lata. Wrócił, ale w latach 2009-2010 nie odnosił sukcesów. W grudniu 2010 został zawodnikiem Christina Watches - Onfone (sponsorem grupy jest firma Christina Design London, produkująca luksusowe zegarki szwajcarskie). Jest jej kapitanem i liderem. Teraz zadaniem Rasmussena będzie zwycięstwo w Wyścigu Solidarności. Duńczyk ma 37 lat i zaczynał karierę jako kolarz górski. W 1999 roku był mistrzem świata. tor