Wysoka inflacja: 24.12.2021. Coraz wyższe stopy procentowe. Warto teraz płacić kartą kredytową czy to ryzyko

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Karta kredytowa jest świetnym narzędziem do budowania swojej wiarygodności finansowej i przy rozsądnym użytkowaniu, umożliwia dbanie o domowe wydatki. Łatwość uzyskania dodatkowego finansowania na karcie jest bardzo pomocnym rozwiązaniem, które wspiera nas także w sytuacjach kryzysowych.
Karta kredytowa jest świetnym narzędziem do budowania swojej wiarygodności finansowej i przy rozsądnym użytkowaniu, umożliwia dbanie o domowe wydatki. Łatwość uzyskania dodatkowego finansowania na karcie jest bardzo pomocnym rozwiązaniem, które wspiera nas także w sytuacjach kryzysowych. Bruno Fidrych / Polska Press
Udostępnij:
Błyskawicznie rosnące po kolejnych podwyżkach stóp procentowych oprocentowanie pożyczek i kredytów – zwłaszcza szybkich i doraźnych – sprawia, że swój renesans przeżywać zaczęły karty kredytowe. Wiele mitów i stereotypów sprawia, że nie wszyscy potrafią docenić ich walory.

Oczywiście karta kredytowa nieumiejętnie wykorzystywana potrafi być instrumentem finansowym wcale nie tanim i grożącym popadnięciem w spiralę zadłużenia równie łatwo co sławne chwilówki, ale jeśli już, to nie za podobną im cenę. Natomiast w rękach konsumenta obeznanego z niuansami karty kredytowej to doskonałe i bynajmniej nie drogie narzędzie. Może nawet wręcz przeciwnie – przy wysokiej inflacji, kupując teraz a płacąc później, faktycznie oszczędzamy; w międzyczasie bowiem ceny idą w górę.

Warto płacić kartą kredytową gdy rosną stopy procentowe?

W dobie powszechnej cyfryzacji rynku finansowego, karty kredytowe stają się bardzo wygodnym i łatwym w użyciu instrumentem płatniczym. Wbrew panującemu przekonaniu, powszechnie stosuje się je m.in. do opłacania drobnych, codziennych zakupów. Są one akceptowane jako forma płatności w sklepach, punktach usługowych, internecie, automatach i coraz częściej w urzędach, bez względu na to, czy płaci się klasyczną kartą, czy też jej cyfrowym odpowiednikiem np. w aplikacji mobilnej. Co ważne, niezależnie od tego, gdzie i za co się płaci, używając karty kredytowej korzysta się ze środków jej wydawcy, a zatem z dodatkowego finansowania, dostępnego bez względu na stan bieżącego rachunku.

Bezodsetkowo! Ewentualne odsetki są księgowane dopiero, gdy zadłużenie nie zostało spłacone w całości i zwykle po co najmniej miesięcznym okresie bezodsetkowym, sięgającym nawet niemal dwóch miesięcy od chwili dokonania transakcji kartą. Ponadto, skorzystanie z kredytu na karcie może kosztować zdecydowanie mniej, niż w przypadku tego tradycyjnego, bankowego, pożyczek celowych lub linii debetowej w rachunku.

Poprawa domowego budżetu

Dla posiadaczy kart kredytowych nie liczy się wyłącznie sama wygoda płacenia kartą, ale również swoboda regulowania zadłużenia. Pomaga to dbać o domowy budżet. Każda osoba, która chce budować odpowiednie nawyki konsumpcyjne, analizuje swoje dochody, wydatki i to, w jakim zakresie może korzystać z karty. Bardzo pomocnymi narzędziami w tym celu są dane analityczne w serwisach internetowych. Dzięki takim zestawieniom, posiadacze kart dokładnie widzą jaką ilość środków i na jakie cele przeznaczali w danym okresie, co pomaga kontrolować wydatki, stan finansów osobistych i planować przyszłość.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Karta kredytowa jest świetnym narzędziem do budowania swojej wiarygodności finansowej i przy rozsądnym użytkowaniu, umożliwia dbanie o domowe wydatki. Łatwość uzyskania dodatkowego finansowania na karcie jest bardzo pomocnym rozwiązaniem, które wspiera nas także w sytuacjach kryzysowych – mówi Anna Stankiewicz z Diners Club Polska.

Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Wszystko o nowym 500 plus Chcesz otrzymywać świadczenie na d...

Co ważne, transakcje z wykorzystaniem kart kredytowych są bezpieczne. Posiadają one liczne zabezpieczenia, które skutecznie i sprawnie pozwalają identyfikować i uwierzytelniać strony transakcji - sprzedającego i kupującego. Co ważne, karty kredytowe zawierają tzw. ochronę chargeback. Jest to obciążenie zwrotne, czyli zwrot środków gwarantowany przez wydawcę karty. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy np. zakupiona usługa nie zostanie zrealizowana lub kwota pobrana z rachunku nie jest zgodna z wysokością należności.

Posiadaczom i użytkownikom kart kredytowych często przysługują dodatkowe świadczenia, np. ubezpieczenie w podróży lub możliwość uczestnictwa w programach lojalnościowych.

W rzeczywistości więc rozsądne korzystanie z kart kredytowych może być nie tylko pomocne w życiu codziennym i wspierać domowy budżet, ale także być optymalnym rozwiązaniem na planowane i niespodziewane wyzwania finansowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Wysoka inflacja: 24.12.2021. Coraz wyższe stopy procentowe. Warto teraz płacić kartą kredytową czy to ryzyko - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie